Посольство України у Федеративній Республіці Німеччина

, Київ 06:09

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Німеччиною

Основу договірно-правової бази співробітництва у сфері культури складає Угода між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у галузі культури від 15 лютого 1993 р.

У сфері молодіжної політики та освіти діють такі угоди: Угода між Міністерством України у справах сім’ї та молоді та Федеральним міністерством у справах сім’ї, жінок та дітей Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у сфері молодіжної політики від 26 серпня 1993 р., а також Угода між урядом України і урядом Федеративної Республіки Німеччина про направлення німецьких викладачів у навчальні заклади України.

Найбільш широкомасштабними проектами у галузі культури упродовж останнього періоду стали Дні культури України в ФРН у 2000р., Німеччини в Україні у 2003 р. та у 2008 рр., а також Тиждень української культури в Баварії (м.Мюнхен) у червні 2008 р., та Тиждень української культури в Європа-парку (м.Руст. Баден-Вюртемберг) у жовтні 2008 р., Фестиваль українського кіно у землі Північний Рейн-Вестфалія, березень 2009, Фестиваль українського кіно в Баварії (вересень 2009 р.), Вечори української поезії у Берліні, червень 2009 р., перший український фестиваль у Берліні «Українале 2009» (липень 2009 р.) 10-й Берлінський Міжнародний літературний фестиваль з акцентом на Україну (вересень 2010 р.), 15-й «Українікум» на базі Університету Грайфсвальд та Наукового коледжу Крупп (серпень 2010).

Плідна співпраця Посольства з «Bereznitsky Gallery», власницею якої є відома українська галеристка і мистецтвознавець Л.Березницька дала змогу на постійній основі реалізувати ряд важливих проектів, що, у свою чергу створило, фон для асоціативного виокремлення сучасної української школи малярства, дизайну та скульптури. Насамперед йдеться про виставку сучасних українських художників під назвою «Апартаменти».

Результатом співпраці Посольства з мерією м. Потсдам стало відкриття у вересні у приміщенні Старої ратуші м.Потсдам виставки українського художника О.Дубовика «Вино трансценденції».

2014 рік відзначився цілою низкою широкомасштабних культурно-просвітницьких подій у контексті Революції гідності на Майдані та підтримки з боку німецького суспільства в умовах збройної агресії проти України. Лише у Берліні спільно з німецькою стороною вдалося сприяти організації понад 100 заходів.  Так, у період з 14 по 17 серпня 2014 р. у м.Берлін пройшов щорічний «Фестиваль миру» (Friedensfestival Berlin), метою якого є боротьба за мир, проти голоду, насильства, нерівності, використання звичайної та ядерної зброї, токсичних відходів, що забруднюють навколишнє середовище тощо. У рамках фестивалю зазвичай представлені численні інформаційні стенди різних країн, проводяться подіум-дискусії, дегустація народної кухні, презентація народного вбрання та відбуваються виступи різних музичних гуртів. Одним із найпопулярніших наметів на фестивалі став Інфостенд України, який був організований громадською організацією Варта Євромайдану м.Берлін у співпраці з Посольством. Завдяки участі у цьому заході українцям вдалося привернути увагу багатьох мешканців та гостей Берліну до подій, що відбувається в Україні, донести актуальну інформацію та факти, а також зібрати чималі кошти на потреби української армії.

 2 серпня 2014 р. у м.Берлін відбувся Українсько-німецький автопробіг та демонстрація «Стіна байдужості і бездіяльності має впасти».

Вищезазначені акції були організовані Вартою Євромайдану Берліну спільно з українською громадською ініціативою «Автомайдан», що подорожує містами Європи задля підтримки України під гаслом:«Стіна байдужості і бездіяльності має впасти. В Україні захищають європейські цінності».

Зазначені акції мали великий резонанс серед німецького суспільства та туристів м.Берлін. Вони також стали важливою платформою для донесення достовірної інформації про події в Україні до широких кіл Німеччини.

З 10 по 20 вересня 2014 р. у Берліні відбувся ХІV Міжнародний літературний фестиваль, у ході якого було представлено розмаїття сучасної прози та лірики з усього світу.

У заході взяли участь понад 20 відомих літературних діячів з усього світу. Україну представив український письменник Андрій Курков, який у ході фестивалю зробив презентацію своєї книги  «Українські щоденники».

Цей фестиваль також вартий уваги тим, що він проходив під гаслом «Культура довіри». Запрошені учасники проводили лекції та форуми, у ході яких вони дискутували на теми: довіри, кризи та конфліктів у їхніх країнах та у світі в цілому. Зокрема, на фестивалі були присутні представники країн, в яких конфлікти були подолані (Північна Ірландія, Південна Африка) та країн, для яких ця тема надзвичайно актуальна (Сирія, Україна).

У ході фестивалю окрему тему було відведено Україні, зокрема було проведено низку дискусій: «Україна та Євромайдан», «Майбутнє України», «Довіра до України». Україну у цих дискусіях представили запрошені активісти Євромайдану (Анастасія Макаренко, Ірина Вакулка, Валерій Гриньков, Євген Сойкін, Тарас Ємчура).

Проведення вищезгаданих дискусій дозволило присутнім отримати інформацію про актуальний стан подій з першоджерел і, звичайно, провести обмін думками та досвідом у подоланні кризових та конфліктних ситуаціях. 

 З 1992 року благодійна організація «Teestube David» в співпраці з українською організацією «Kinderkrebshilfe David» щороку запрошує 25 дітей з України із захворюваннями на рак до Німеччини для реабілітації у Ноймюнстері.

Станом на вересень 2015 року вже 665 дітей відвідали Ноймюнстер та інші міста.

Маленькими українцями щораз опікуються понад сто волонтерів з різних організацій:  адміністрація м. Ноймюнстер, Бундесвер,Фрідріх-Еберт-Кранкенхаус та багато інших.