• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
«Щодня гинуть військові і мирне населення»
Опубліковано 02 липня 2015 року о 17:39

Посол критикує порушення домовленостей про перемир’я

«Щодня гинуть військові і мирне населення»

Крістофер Гайнеманн: Про безпеку і співпрацю мешканці східної України можуть знову лише мріяти. Александр Хаг забив на сполох: спостерігачі від ОБСЄ, організації, в назві якої є слова «безпека» і «співпраця», повідомляють про поранених і загиблих серед цивільного населення. Заступник керівника місії спостерігачів заявив, що напруженість у відносинах між урядовими силами і проросійськими сепаратистами від кінця квітня з кожним днем наростає. При цьому помітне інтенсивніше використання важкого озброєння, яке не повинне там взагалі знаходитись. Про це сторони домовилися в лютому в рамках Мінських переговорів. 

Тим часом, президент Путін провів телефонну розмову з президентом Обамою. Мабуть, з ініціативою вийшов власне Путін. За інформацією Білого дому, Обама закликав у розмові, вивести зі Сходу України всіх військових і обладнання. Зараз на телефонному зв’язку з нами Андрій Мельник, Посол України в Німеччині. Доброго ранку.

Андрій Мельник: Доброго ранку, пане Гайнеманн.

Крістофер Гайнеманн:  пане Посол, бойові дії на Сході Україні, це, на ваш погляд, поодинокі сутички чи продовження війни?

Андрій Мельник: Так, ситуація на Сході України, залишається, як і раніше, на жаль, дуже і дуже напруженою. Те, що ми зараз спостерігаємо, це безперервні бойові дії, основні зобов’язання щодо гарантування перемир’я до цих пір не виконані. Лише протягом останнього тижня українські Збройні Сили більше 600 разів були обстріляні проросійськими терористами і, на жаль, як і раніше щодня гинуть не тільки військові, а й, як ви кажете, дуже, дуже багато цивільного населення. Більше того, що стосується відведення важкої артилерії, яке було узгоджений сторонами, з боку сепаратистів практично не має ніякого прогресу, і  це можуть довести також спостерігачі від місії ОБСЄ, які працюють на місці. Тож ситуація дуже і дуже серйозна. Україна робить все можливе, щоб знайти правильне рішення, також в рамках переговорів в «нормандському форматі», які відбулися в Парижі на цьому тижні, але ...

Крістофер Гайнеманн: Це розмови на рівні міністрів закордонних справ.

Андрій Мельник: Саме так.

Крістофер Гайнеманн: Але, пане Посол, чому українська армія не відвела важкого озброєння? Україна також взяла на себе таке зобов’язання?

«Там також обстрілюють села»

Андрій Мельник: Так. Українська армія відвела свою важку артилерію. Але коли кожного дня доводиться стикатись з тим, що обстріли продовжуються, не можна очікувати від української армії, що вона буде пасивно за цим спостерігати. Якщо Ви зараз подивились статистику – лише кожен п’ятий обстріл отримує відповідь зі сторони українських сил. Ви повинні просто уявити собі ситуацію. Обстрілюють також села, за таких обставин не залишається іншого виходу, окрім як реагувати.

Крістофер Гайнеманн: Ви зараз стверджуєте, що також українська сторона не дотримується домовленостей, зобов’язань взятих під час Мінських переговорів?

Андрій Мельник: Ні, цього я не стверджую. Я лише пояснюю становище, в якому ми опинились. В ситуації, коли українські позиції щодня обстрілюють, виникають іноді моменти, коли відповідь на ці обстріли повинна бути адекватною, щоб не допустити загибелі людей. Це зовсім не гра.

Крістофер Гайнеманн: Розглянемо політичний аспект питання. Москва і Київ не можуть дійти згоди щодо статусу Сходу. Про це розповіла нам у цій програмі наш кореспондент Гезіне Дорнблют. Послухаймо:

Гезіне Дорнблют: «В Україні хочуть провести децентралізацію. Триває робота над змінами до Конституції. Росія наполягає на федералізації. Таким чином, ідеться про право вето з деяких питань для Донецька і Луганська або принаймні спеціальний статус, статусу автономії. Порошенко заявив на цьому тижні, що цього не буде. Тож, слід очікували чимало суперечок".

Крістофер Гайнеманн: Пане Посол, чому Київ не може прийняти особливий статус?

Андрій Мельник: Закон про особливий статус прийнятий і ухвалений в парламенті, Президент підписав цей закон. Однак, в силу цей закон ввійде тільки після виборів в цьому регіоні. Для нас ключове питання в даний час полягає в тому, щоб за таких складних обставин створити умови, що вибори там взагалі були можливими.

«Вибори повинні відбутись за участю спостерігачів ОБСЄ»

Крістофер Гайнеманн: Саме так, але лунає критика, що Київ  навіть не робив спроб провести ці вибори.

Андрій Мельник: Ні, це не правда. Це не відповідає дійсності. Україна готова провести ці вибори і це питання власне зараз обговорюється в рамах робочої групи, так званої мінської контактної групи. Але ми розуміємо, що вибори необхідно провести за участю спостерігачів від ОБСЄ. До цього зобов’язалась також російська сторона. Однак, те, що ми бачимо зараз, представники місії ОБСЄ, які намагались нещодавно оцінити ситуацію, не були туди навіть допущені. Російська сторона робить все можливе, щоб позбавити права брати участь у виборах переселенців, а це 1,3 мільйона осіб, яким доводиться покинути регіон через бойові дії.

Крістофер Гайнеманн: Ви говорили про російську сторону. Президент Путін телефонував нещодавно в Білий Дім, і, Слава Богу, до когось додзвонився. Москва намагається налагодити дипломатичні контакти. Хіба це не добрий знак?

Андрій Мельник: Так. Це добрий знак, ми також вдячні, що канцлер Німеччини підтримує контакт з російським керівництвом. Однак, справа в тому, що незважаючи на те, як довго і як багато ми вже говоримо, діалог не може зрушити з місця. На жаль, все що обіцяє російська сторона, залишається лише словами, це повинно змінитись.

Крістофер Гайнеманн: В НАТО вирішили перекинути війська і важку військову техніку в країни Прибалтики. З точки зору України, це обнадійливий знак?

Андрій Мельник: Так, просто немає іншого виходу. Було видно, що самі країни-члени НАТО знаходяться під загрозою, і це було, ймовірно, єдиним правильним рішенням, яке повинні були прийняти члени НАТО .

Крістофер Гайнеманн: Але пане Посол, Ви ж знаєте, слабкі люди і слабкі режими мають схильність до  перебільшеної реакції. Чи насправді це добра думка, розмішувати зброю просто перед дверима Росії.

Андрій Мельник: Ви знаєте, неодноразово говорять, що незалежно від того, що робиться, Росія постійно відчуває, що її провокують. Я думаю, це просто необхідний захід, всі лише визнали, що треба бути готовими до всього. Якщо подальше просування, також в іншому напрямі, більше не виключене, і, ймовірно, членами НАТО схиляються до такої ж думки, ці кроки є необхідністю.

Крістофер Гайнеманн: Андрій Мельник, Посол України в Німеччині. Пане Посол, щиро дякую за розмову. До побачення.

Андрій Мельник: Дякую, пане Гайнеманн.

Deutschlandfunk,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux