• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Посол Андрій Мельник: «Німеччина має переглянути шкільні програми з історії»
Опубліковано 24 червня 2020 року о 19:43

24 червня 2020 р.  найпопулярніша програма ТВ-новин - «Tagesschau» (бл. 10 млн глядачів) оприлюднила ексклюзивне інтерв’ю Посла України ФРН Андрія Мельника кореспондентці Голіне Атай, в якому він наголосив на небезпеці історичних тез В.Путіна та перекручуванні історичних фактів.

За словами глави дипмісії, «це - неприхована погроза Путіна усій Європі про те, що він готовий пересувати кордони за допомогою сили не лише в Україні, якщо Захід не виконає його цинічних вимог і не визнає зон впливу Москви». Посол додав, що «ухвалення нашими західними партнерами під путінським шантажем саме такого рішення стало б фатальним».

В інтерв’ю «Tagesschau» Посол А.Мельник також закликав німецьку громадськість по-справжньому опрацювати темні сторінки окупації України Третім рейхом і визнати внесок українців у перемогу над націонал-соціалізмом.

Важливим кроком на шляху вшанування 8 мільйонів українських жертв нацизму має стати спорудження у Берліні меморіалу пам’яті, - підкреслив керівник диппредставництва.

Посол Андрій Мельник закликав до перегляду німецьких шкільних програм з історії, в яких на сьогодні відсутня інформацію про історичну відповідальність Німеччини перед Україною.

Важливо, що озвучені дипломатом вимоги отримали підтримку з боку співголови Німецько-української комісії істориків проф. М. Шульце Вессель.


Переклад українською мовою:

ІНТЕРВ’Ю 

Посла України у ФРН Андрія Мельника

найпопулярнішій програмі ТВ-новин «Tagesschau» (бл. 10 млн глядачів)

німецького громадського телебачення «ARD»

 

24 червня 2020 р.

Жодного культу перемоги в Україні

 

Прірва між Росією та Україною ні в чому так чітко не проявляється, як у підході до вшанування пам’яті про завершення Другої світової війни. Про спільні урочистості наразі не може бути й мови. До того ж Путін ще й провокує своєю нещодавньою статтею.


Німецьке вторгнення розпочалося захопленням території України, яка вже до кінця листопада 1941 року опинилася під німецьким контролем. У рамках Рейхскомісаріату українці були призначені для поневолення та рабства: 2 мільйони осіб, передусім жінки, були вивезені [з України] на примусові роботи.

За оцінками, 6 мільйонів українців воювали у лавах Червоної Армії, більше 2,6 мільйонів загинули на війні. Більше ніж п’ять мільйонів життів мирних мешканців забрала ця війна на території України. Було вбито 1,6 мільйонів українських євреїв.

«Україна була під набагато жорсткішою окупацією з боку вермахту у порівнянні з Росією. Тож Україна і значно більше постраждала від німецького панування», - оцінює величезні людські та матеріальні втрати [України] історик з питань Східної Європи Мартін Шульце Вессель, співголова Німецько-української комісії істориків.


Скептицизм щодо міфології Другої світової війни

 

Сьогодні мають місце надзвичайно різні підходи до вшанування пам’яті про кінець страхіть [Другої світової війни]. У той час, як політична система Росії використовує пам’ять у своїх цілях, переважна більшість українців відкидає міфологію навколо теми Другої світової війни, яка вибудувалася у Москві протягом останніх років.

За результатами опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, 61 відсоток опитаних [українців] виступають проти участі вітчизняних політиків у святкуваннях в Росії – серед них більшістю виступили і громадяни у південних та східних областях України, які традиційно більш наближені до Росії. 56 відсотків опитаних вбачають винними у розв’язанні Другої світової війни як Радянський Союз, так і нацистську Німеччину, 24 відсотки не згодні з цим твердженням.


Теза Путіна: Росія відповідальності не несе

 

Президент Росії на минулих вихідних відреагував на заяви своїх західних сусідів публікацією статті на історичну тему, яка цілковито знімає відповідальність з Москви і перетворює Радянський Союз, сталінський тоталітарний режим, з винуватця в жертву.

З цього приводу історик Шульце Вессель зазначає:

«За нормальних обставин ми розуміємо історію як дискурс без впливу влади. Коли зараз президент береться за перо і навіть розсилає свою статтю завідувачам кафедр історії у Німеччині з проханням використовувати його текст ще й у викладанні, то це має насторожувати»

Ця стаття упускає наукові критерії, класифікуючи наприклад пакт Молотова-Ріббентропа, який призвів до розділення Європи між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною, як цілком нормальний інструмент дипломатії 30-х років. «При цьому цей акт агресії не може йти в порівняння із жодним іншим історичним процесом 1930-х років», - пояснює історик з Мюнхена.


 

Путінський наратив є «небезпечним»

 

Путін позбавляє історію контексту, коли він звинувачує Польщу в участі у поділі Чехословаччини, – каже Шульце Вессель. За його словами, відсутність взаємозв’язків і контексту роблять цей текст небезпечним і сумнівним.

Країни Балтії, за словами Путіна, начебто навіть добровільно приєдналися до Радянського Союзу. Депортації з цих країн він просто замовчує, як і масове вбивство польських офіцерів. «Стосовно України путінська фальсифікація історії є найзухвалішою», - аналізує Шульце Вессель. Він додає:

«Путін, як і радянська історична пропаганда, приписує Україні колабораціонізм і присвоює собі героїчний опір і перемогу над нацистською Німеччиною. Але перемога і колабораціонізм були і з російської, і з української сторони. Як повністю окупована країна, Україна була набагато більш вразливою для насильницьких технологій німецького завоювання. Тож німцям вдалося залучити більше солдатів чи допоміжних військ для концентраційних таборів. Проте немає взагалі підстав розподіляти ролі, як це робить Путін».


Посол Андрій Мельник: «Неприховане залякування» з боку Москви

 

«Нічого нового з Москви [ми не побачили]. Стаття написана як радянський підручник з історії», - саме так коментують статтю В.Путіна в Україні. Зрозумілим є одне, що якщо В.Путін відкидає критику поляків, балтів та українців щодо відповідальності Москви та ще й звинувачує їх у «руйнуванні післявоєнного порядку», то сусідні держави для нього залишаються не більше чим васалами його імперського проекту.


Посол України у Німеччині Андрій Мельник застерігає:

«Такого роду стаття є надзвичайно небезпечною. Це - неприхована погроза Путіна усій Європі про те, що він не лише в Україні готовий пересувати кордони за допомогою сили, якщо Захід не виконає його цинічну вимогу і не визнає зони впливу Москви. Ухвалення нашими західними партнерами під путінським шантажем саме такого рішення стало б фатальним»

У цьому контексті Посол А.Мельник піддав різкій критиці проведення параду у Москві [24 червня 2020 р.]:

«Коли ми бачимо ці збочені телевізійні кадри з Червоної площі, що демонструють диявольські системи озброєння, із яких вдень і вночі вже протягом шести років убивають моїх співвітчизників на Сході України, то все це просто не налазить на голову»


Німеччина має переглянути шкільні програми з історії 

 

Посол України у ФРН А.Мельник жалкує, що у німецькій культурі пам’яті [про Другу світову війну] не практикується різниця поміж народами Радянського Союзу та їхнім власним досвідом історії.

«Коли мій син відвідував берлінську гімназію, він був шокований тим, що під час уроків історії на тему нацистського режиму він не почув [на лекціях] і не прочитав [у підручниках] жодного слова ані про Україну, ані про історичну відповідальність Німеччини перед Україною».

Тож Посол А.Мельник закликав до опрацювання цієї забутої історичної глави – як в [німецьких] школах, так і серед [німецької] громадськості , а також до спорудження [у Берліні] меморіалу [українським жертвам війни].

«У пам’яті багатьох німецьких родин – навіть там, де війна та окупаційний режим знаходилися дуже далеко від них – несправедливість війни по відношенню до українців, висланих на примусові роботи [до Третього рейху], була вельми наглядною», - констатує історик М. Шульце Вессель. Також і для цього воєнного злочину потрібно домогтися більшого суспільного усвідомлення [у Німеччині].


Кореспондентка Голіне Атай

Джерело: Tagesschau

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux