Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Deutsch
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 22 листопада 2019 року о 14:19

Основу  договірно-правової бази співробітництва у сфері культури складає Угода між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у галузі культури від 15 лютого 1993 року.

У сфері молодіжної політики та освіти діють такі угоди: Угода між Міністерством України у справах сім’ї та молоді та Федеральним міністерством у справах сім’ї, жінок та дітей Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у сфері молодіжної політики від 26 серпня 1993 р., а також Угода між урядом України і урядом Федеративної Республіки Німеччина про направлення німецьких викладачів у навчальні заклади України.

Найбільш широкомасштабними проектами на культурно-гуманітарному напрямку  упродовж останнього періоду можна назвати:

 • офіційне відкриття 6 вересня 2017 року Року української мови в Німеччині у контексті реалізації спільної ініціативи глав МЗС – Українського-німецького року мов 2017/2018 та проведення в його рамках понад 50 заходів, що посилили присутність української мови в німецькомовному середовищі. На особливу увагу серед яких заслуговують: проведення сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної (рівень B1) в Інституті Славістики Гумбольдтського-Університету (9 жовтня) та офіційне відкриття Послом України у ФРН А.Мельником українського аудіомовного  гіду на 30 екскурсійних автобусах компанії «Berlin City Circle» у м. Берлін (6 листопада);
 • проведення 29 вересня у приміщенні церковної громади "Heilige Familie" у м. Берлін екуменічного богослужіння за мир в Україні, яке очолив сам архієпископ, глава Римо-католицької церкви у Берліні Гайнер Кох. Участь в екуменічній службі також взяли дуаєн дипломатичного корпусу у Берліні, апостольський нунцій, архієпископ Нікола Етерович, апостольський екзарх для українців-католиків візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії, Єпископ Петро Крик та канцлер УГКЦ у Мюнхені отець Андрій, які спеціально прибули до Берліну, парох церкви Святого Сімейства др. Міхаель Гьоле, настоятель храму УПЦ КП у Берліні отець Олег, настоятель храму Св. Миколи УГКЦ Берліну отець Сергій, представник сирійської православної церкви та інші духовні особи. Серед присутніх гостей були представники Відомства Федерального канцлера, Бундестагу, МЗС ФРН та дипломатичного корпусу, журналісти, велика кількість берлінців і представників української громади;
 • проведення заходів з метою інформуванню громадськості про Голодомор 1932-33 рр. у т.ч. визнання його офіційним Берліном геноцидом українського народу, серед яких проведення 30 березня 2017 р. у Берлінському культурному центрі «Бротфабрік» прем’єрного показу художнього фільму «Гіркі жнива» канадського режисера Д.Манделюка та дискусії за участю представників Німецької асоціації україністів на тему «Голодомор – геноцид українського народу»; 15 листопада 2017 р. Науково-історичної конференції на тему: «Голодомор в Україні – геноцид українського народу» у Вільному університеті м. Мюнхен; 22 листопада 2017 р. концерту-реквієм та відкриття документальної виставки про Голодомор; 25 листопада 2017 р.  акції запали свічку пам’яті жертв Голодоморів 1932-33 рр. та молебню 26 листопада 2017 р.;
 • дискусії, які через призму митців змогли донести інформацію про події в Україні, стан розвитку реформ та сучасної ситуації,  на такі  теми: 1) «Будування мостів для переходу від конфлікту до діалогу та боротьби із травмами» присвяченого подіям на Майдані (20 лютого); 2) «Точка нуль. Читання, показ фільму, дискусія» за участі німецького режисера, керівника «Театру Переселенця» Г.Жено (режисера документального фільму «Школа №3», який отримав гран-прі на Берлінському кінофестивалі 2017 у секції Generation 14+), українських письменників А.Чеха та І.Цілик (17 червня); 3) «Україна та іі національні меншини» (25 вересня); 4) «Миротворча медіація як рушійна сила до порозуміння в українському суспільстві та поза його межами» (9 листопада);
 • участь та проведення фешн показів:  21 січня у Берліні відбулось фешн-шоу "Otto macht Mode-2017", співорганізатором якого виступило Посольство України у Німеччині разом з магістратом столиці землі Саксонія-Ангальт - міста Магдебург. На цій важливій світській події Україна вперше була представлена як головний партнер заходу. Нашу країну на шоу гідно представила молода київська дизайнерка Мар'яна Зеленко із своєю колекцією «Wear.Love.Wash.Repeat». 23 червня на резиденції Посла України проведено фешн-показ колекції українського дизайнера Оксани Полонець, яке було високо відзначено іноземними гостями. У рамках заходу дружина глави дипмісії Світлана Мельник дала інтерв'ю найпопулярнішому глянцю L’Officiel.

Особливо яскравою подією стала презентація 6 квітня на резиденції Посла українських пасхальних традицій та сучасного мистецтва для дружин послів та політиків країни акредитації. В рамках заходу для поважних гостей було проведено майстер-клас з розпису пасхальних яєць українською майстринею писанкарства з Баварії Г.Галабурдою, представлено виставку робіт американської художниці з українським корінням О.Рондяк «Вінок», українські пісні лунали у виконанні бандуристки О. Каспрук. У рамках заходу дружина глави дипмісії Світлана Мельник дала інтерв'ю найпопулярнішому глянцю у Східній Німеччині „SuperILLU“ (бл. 4 млн.читачів) про неповторні пасхальні традиції та особливості писанкарства в Україні.

Привернуло неабияку увагу громадськості та ЗМІ також святкування 18 травня Дня вишиванки у приміщенні Посольства за участі Народної артистки України Тіни Кароль в рамках її турне містами Німеччини. Модерацію заходу здійснила постійний кореспондент українського телевізійного каналу «1+1» в Берліні Наталка Фібріг, завдяки чому був широко висвітлений в медіа та соціальних мережах.

Також 2017 рік був насичений визначними урочистим датами. З нагоди відзначення 25-і річниці дипломатичних відносин між Україною та Німеччиною Посольство у співпраці з українською художницею Катериною Омельчук розробило поштову продукцію – урочисту марку з конвертом, яку було погашено у ході зустрічі Глав МЗС під час офіційного візиту Міністра закордонних справ ФРН З.Габріеля до України (2-3 березня 2017 р). 6 вересня у Червоній ратуші м.Берлін було проведено державне прийняття з нагоди відзначення 26-річниці Дня незалежності України. Апогеєм  відзначення цього ювілею стало проведення у співпраці з Президентом Міжнародного хореографічного фестивалю-конкурсу для дітей та юнацтва в Берліні «ТАНЦЮВАЛЬНИЙ ОЛІМП» О.Безсмертним «Різдвяних балетних сезонів з нагоди відзначення 25-річчя дипломатичних відносин» за участі балетної трупи Одеського національного академічного театру опери та балету і Одеської державної балетної школи ( 8 - 10 грудня, м.Берлін).

З нагоди відзначення сторіччя Української революції та української дипломатичної служби 8 грудня 2017 р. у приміщенні Посольства було проведено масштабний захід за участі істориків та інтелектуалів на тему «Як закінчуються війни? Від 1917 року до сьогодення» та показу нещодавно віднайденого у Федеральному архіві Німеччини документального німого фільму «Перший мирний договір світової війни», що був знятий німецькою студією у 1918 році і сто років пролежав загубленим у архівах у музичному супроводі української групи «Sun Groove»», який розповідає про підписання делегацією УНР  договору, що поклав край Першій світовій війні.

Протягом 2017 року пройшла низка яскравих концертів та творчих вечорів. Серед яких на особливу увагу заслуговує: проведене Посольством турне Київського дитячого хору „Веснівка”  містами Німеччини (28 квітня - 8 травня); концерт молодого українсько-німецького оркестру за участю української диригентки зі світовим ім’ям Оксани Линів в рамках щорічного Кампус-проекту від Дойче Велле та Бетховенфесту в Берліні (15 вересня), який було відкрито Послом України в Німеччині А.Мельником; концерт Одеського філармонічного оркестру у м.Бремен (29 жовтня); концерт Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України у м.Бад-Пірмонт (7 листопада); концерт українського піаніста Олексія Ботвінова у Національній філармонії м. Берлін (15 листопада), Різдвяний концерт піаністки Віоліни Петриченко на резиденції Посла України (15 грудня). З 12 по 21 листопада з гастролями перебувала трупа Національного Симфонічного оркестру України (12 листопада Дортмунд, 14 листопада Віттен, 15 листопада Кьольн, 16 листопада Кіль, 18 листопада Лор-ам-Майн, 19 листопада Вайнгартен, 21 листопада Тюбінген), який зібрав повні зали поціновувачів класичної музики. А також концерти українських гуртів, які набирають свою популярність в Німеччині: Діля і Орест  (4 – 8 травня, Штутгарт, Мюнхен, Берлін, Гамбург, Людвігсхафен), Даха Браха (13 червня, Берлін), Панівалкова (14 червня, Берлін), Дах Дотерс (27 жовтня, Берлін), Сестри Тельнюк (26-29 жовтня, Котбус, Берлін, Лейпциг), Онука (29 жовтня, Берлін, Франкфурт – на -Майні).

У співпраці з німецькими галереями з успіхом пройшли виставки українських художників: Віктора Бондарчука (20 січня – 20 лютого),  Юлії Марушко (14  лютого – 20 лютого),  Емми Андієвської (28 березня - 30 квітня), Л.Багрія (1 -30 червня), С.Галдецької (26 квітня – 30 червня) та Валентини Процак (6 травня-30 червня). Особливо німецькою публікою було відзначено представленість робіт українських митців в рамках Берлінського тижня мистецтв: Олесі Дворак-Галік, Тані Василенко, Олени Бандури та Сергія Гай (13 по 17 вересня).

Представлення України на культурному «Фестивалі націй» у берлінському районі Шарлоттенбург (21 червня), проведення Дня України у м.Мюнстер (16 вересня) та Тижня Української культури та мови в рамках циклу «Міжкультурного тижня» в Університеті м.Кельн  (16-20 жовтня) надали змогу представити культурне розмаїття нашої країни та продемонструвати суспільний консенсус навколо сучасних перетворень в Україні.

Велику увагу привернула участь наших митців у Театральному фестивалі у Гайльдерберзі (28 квітня – 7 травня). Вистави Павла Ар’є, Владислава Троїцького, Наталії Ворожбит у співпраці з музичним гуртом Дах-Дотерс, Театром «Золоті ворота» та Театром переселенців вразили публіку неординарним підходом до подачі подій в Україні та життя пересічного українця, особливо молоді.

Україна у 2017 році знову була представлена на книжковому ярмарку у Франкфурті (11-15 жовтня), на відкритих майданчиках якого проведено численні заходи за участю українських авторів: Оксани Забужко, Андрія Куркова, Катерини Бабкіної, Катерина Калитко, Остапа Сливинського, Наталі Сняданко, Сергія Жадана. Новинкою представленості української сторони стала презентація 12 жовтня Поетично-музичного проекту “Ті, що бачили їх разом” за участі авторів Катерини Бабкіної і Антона Байбаков.

За фінансової та організаційної підтримки Посольства було проведено вечори вітчизняних письменників і поетів з метою презентації їх нових творів, а саме: Богдана Коломійчука (20 квітня, 28 вересня у м. Берлін; 29 вересня у м.Мюнхен; 17 жовтня у м.Кьольн), Сергія Жадана (12 - 14 жовтня у м.Франкфурт-на-Майні, 18 - 19 жовтня у м.Берлін, 15 жовтня у м. Марбург, 16 жовтня у м. Грайфсвальд, 17 жовтня у м.Франкфурт - на – Одері, 20 жовтня у м. Брауншвейг, 21 жовтня у м. Дюссельдорф, 8 листопада у  м.Тюбінген,  9 листопада у м. Мюнхен, 10 листопада у м.Ауґсбург).

Посольством щорічно надається сприяння делегації Української кінофундації в участі у кінофестивалі «Берлінале». В рамках 67 кінофестивалю, що відбувся 9-18 лютого 2017 року, в офіційній конкурсній програмі «GENERATION 14 plus» (секція фільмів присвячена дітям та молоді) отримав гран-прі повнометражний документальний фільм «Школа №3» режисерів Георга Жено та Єлизавети Сміт, що є українсько-німецькою копродукцією. Спеціальною подією фестивалю став показ документального фільму «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова» російського режисера Аскольда Курова. У рамках фестивалю Головою Державного агентства України з питань кіно П.Іллєнком було офіційно відкрито український стенд (11 лютого). В рамках роботи стенду, окрім вищезазначених кіно робіт, були представлені ще чотири українських фільми - "Мустафа", "Слуга народу", "5 терапія" та "Мир Вашому дому", а також каталог "Українські фільми 2016-2017", виданий Асоціацією кіноіндустрії України. За сприяння Посольства 16 лютого на Українському стенді також відбулася презентація Львівської області, з т.ч. зору привабливості регіону для проведення кінозйомок, за участі представника Львівської ОДА Анастасії Палько. З нагоди Берлінського кінофестивалю було проведено дві українські вечірки: 1 - організована Київським міжнародним кінофестивалем «Молодість» (12 лютого) та 2 - Державним агентством України з питань кіно у співпраці з Асоціацією кіноіндустрії України (13 лютого), в рамках яких додатково було представлено українське кіновиробництво 2016-17 рр.

Активно підтримується робота Українського кіноклубу Берліна. Протягом 2017 року ним проведено низку показів українських кінострічок: «Плем’я» режисера М.Шлабошпицького (12 січня ), «Аустерліц» режисера С.Лозниці (13 квітня), серію  короткометражних фільмів (Згущьонка 7’ Катерина Горностай, Україна, 2016, Міст 12’ Оксана Носач, Дмитро Бурко, Олена Москальчук, Україна, 2016, Повернення 11’ Олександр Ратій, Україна, 2012, Воля або смерть 3’ Володимир Тихий, Україна, 2014, Тебе кохаю 15’Наріман Алієв, Україна, 2014 Голден Лав 12’ Павло Остріков, Україна, 2016, Кінець 11’ Микита Лиськов, Україна, 2016, Гудаки піснею пробивають сталеву стіну 6’, Україна, 2013, Ленінопад 11’ Світлана Шимко, Україна, 2017) (24 серпня); «Мої вуличні фільми» (16 листопада), «Українські шерифи» режисера Р.Бондарчука (21 листопада), «Два дні» режисера Г.Стабового. На особливу увагу у сфері кінематографії у 2017 році заслуговує допомога Посольства у презентації українського документального кіновиробництва під час Міжнародного фестивалю документального та анімаційного кіно у м.Лейпциг (2 листопада).

На постійній основі поглиблюється співпраця з українською громадою, у рамках якої проводиться низка заходів з відзначення традиційних українських свят і пам’ятних дат української історії. За останні роки були проведені важливі зустрічі з українською громадою: 1) дводенний з’їзд українських об’єднань/ініціатив в Німеччині (червень 2015 р.) за результатами якого було створено віртуальну інформаційну платформу - «Віртуальний Український дім», яка почала свою роботу з серпня 2015 р; 2) зустріч Посла з представниками української громади м.Берліні (червень 2016 р.); 3) Міжнародний форум українців з питань інтеграції у європейське суспільство (листопад 2017 р.).  19 - 20 січня 2017 р. у ратуші мерії району Шарлоттенбург-Вільмерсдорф м.Берлін за підтримки нашої дипустанови пройшли святкові заходи з нагоди відзначення десятирічної діяльності Центральної Спілки Українців Німеччини (далі – ЦСУН) та передано вітальне слово Міністра закордонних справ України П.Клімкіна на адресу Голови ЦСУН Л.Млош. За фінансової та організаційної допомоги Посольства Українсько-німецьким культурним центром  «Січ» м.Шверін у 2017 році проведено естрадно-цирковий український дитячий  фестиваль (10-13 вересня) та  у співпраці з ЦСУН - Міжнародний форум українців з питань інтеграції в європейське суспільство (24 листопада), а також реставровані могили послів УНР в Берліні.

Ведеться також активна робота у питанні вшанування пам’яті українців – жертв Другої світової війни. Посольство щороку бере участь у меморіальних заходах на території меморіальних комплексів колишніх концтаборів «Равенсбрюк», «Заксенхаузен» та «Бланкенфельде» та покладає квіти  до меморіальних дошок українським жертвам цих концтаборів. З нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та вшанування пам’яті заглиблих українців під час Другої світової війни також на постійній основі проводиться низка заходів у Берліні та інших регіонах ФРН із залученням українських ветеранів.

Українсько-німецьке співробітництво у сфері освіти найбільш активно розвивається у рамках партнерських зв’язків між містами та районами, а також між вищими навчальними закладами України та ФРН. Відбуваються обміни учнівської та студентської молоді. Особливої уваги заслуговує ініціатива німецької спілки „Мости дружби” (адміністративний район Ліппе землі Північний Рейн-Вестфалія), у рамках якої вже 6 років поспіль група студентів волинських вузів проходить тримісячну виробничу практику на державних та приватних підприємствах Німеччини. Підтримується вивчення україністики в рамках українських літніх шкіл: «Українікум» – курсу семінарів та лекцій, присвячених сучасній Україні на базі Грайфсвальдського університету та «Віадрінікум» на базі Європейського університету „Віадріна” міста Франкфурт-на-Одері, що проходять щороку у серпні.

Німецький Бундестаг спільно з провідними Берлінськими університетами щорічно проводить Міжнародну парламентську практику для політично активних молодих людей із вищою освітою, де традиційно беруть участь представники України. Необхідно також відзначити постійний інтерес до академічного обміну між двома країнами по лінії Німецької академічної служби обміну (DAAD), в рамках якої щорічно надається підтримка понад тисячі осіб, переважно представникам України для навчання у німецьких вищих навчальних закладах.

Важливою є також співпраця з німецькою стороною в рамках Українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених і незаконно переміщених під час і внаслідок Другої світової війни культурних цінностей та в рамках Міжурядової українсько-німецької комісії зі співробітництва у справах осіб німецького походження, які проживають в Україні. Діяльність в рамках цих Комісій має вагоме значення для подальшого збереження динаміки двостороннього діалогу з Німеччиною.

У гуманітарній сфері у 2017 році також завдяки зусиллям українських та німецьких організацій було реалізовано низку гуманітарних ініціатив, а саме проведення  благодійного німецького-українського проекту «Музика рятує», в рамках якого у м. Потсдам у дитячому таборі на реабілітації перебували 20 дітей з Авдіївки (6-21 червня); організація літнього табору у місті Вальсроде (Нижня Саксонія), яке є містом-побратимом Ковеля (Волинська обл), для сиріт та дітей з багатодітних сімей з м.Ковель (Волинська обл.) (10 червня - 09 липня); дитячий юнацький оздоровчий табір для дітей загиблих військових у зоні проведення АТО у м.Бремен (9-22 липня); організація дитячої літньої реабілітаційної школи для онкохворих дітей під патронатом міського голови м. Ноймюнстер (Шлезвіг-Гольштейн) та клініки ім.Фрідріха Еберта (29 липня – 26 серпня); відновлення дитячого садочку «Унава» у м.Фастів (червень-липень). Також Посольство долучилося до благодійної акції Євразійської групи дружин послів, акредитованих в Німеччині (28 вересня.), виручені кошти якої були передані німецькій організації з питань підтримки дітей “Kinder SOS”.

З початку 2017 року поглиблено двосторонню співпрацю у сфері охорони здоров’я. Проведені візити делегації МОЗ України на чолі з Уповноваженим Президента з прав дитини М.М.Кулеби до Німеччини у період з 22 по 24 лютого та 20-22 березня дали можливість не лише ознайомитися з паліативними та реабілітаційними відділеннями для дітей провідних німецьких клінік, а й налагодити плідну двосторонню співпрацю з ними. Також проведена за сприяння Посольства конференція на тему: «Можливості співпраці з Україною у сфері охорони здоров’я» (19 січня) дала можливість  належним чином представити українській стороні в Німеччині основні досягнення у цій сфері, а також налагодити контакт з німецькими партнерами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux