Наскільки насиченим і різноманітним є культурне життя обох держав – України та Німеччини, настільки ж різноплановою і потенційно безмежною може бути двостороння взаємодія у цій сфері. При цьому, якщо завданням державних органів є створити передумови для розвитку кооперації, то головною рушійною силою, здатною поєднати креативність, вміння, талант і творчу думку обох народів, є, передусім, митці і представники креативної індустрії.
Важливим елементом стимулювання співпраці та сприяння поширенню культурної присутності України у ФРН є надання державою чи меценатами фінансової підтримки проєктам, здатним якнайкраще представити нашу країну та її багату культуру на німецькій землі. Провідну роль у цьому мають відігравати Український культурний фонд при Міністерстві https://ucf.in.ua/ та Український інститут http://ui.org.ua/, які надають відповідні гранти. Посольство України у ФРН та Генеральні консульства України у Гамбурзі, Дюссельдорфі, Мюнхені та Франкфурті-на-Майні також підтримують окремі проєкти у рамках виділених коштів за бюджетною програмою “Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту та здійснення заходів щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України”
На даний момент основу договірно-правової бази співробітництва у сфері культури складає Угода між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у галузі культури від 15 лютого 1993 року.
На міждержавному рівні активна робота ведеться також у рамках міжурядових українсько-німецьких комісій. Так, на щорічній основі успішно проходять засідання Міжурядової німецько-української комісії у справах осіб німецького походження, які проживають в Україні. До основних напрямів діяльності цієї комісії належать питання задоволення освітніх, культурних та інформаційних потреб осіб німецького походження, які проживаються в Україні. Завдяки тісній взаємодії між обома країнами вдалося реалізувати більше 400 проєктів на цьому напрямі.
Показовим результатом плідної взаємодії у рамках Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей протягом останніх років послужила передача 14 березня 2019 року українській стороні унікального культурного й історичного артефакту - грамоти Петра Першого 1708 року. Пам’ятка розвіяла нав’язаний Росією міф про історичну приналежність Київської метрополії до Москви, підтвердивши її підпорядкування Константинополю. Вагомим елементом міждержавної взаємодії у рамках зазначеної Комісії стала успішна дослідницька робота, проведена українськими експертами у травні 2019 року у закладах культури мм. Мюнхен, Кобленц, Ульдінґен-Мюльгофен та Фрайбург з метою виявлення українських культурних пам’яток, втрачених під час та внаслідок Другої світової війни.
Знаковою подією українсько-німецького міжрегіонального співробітництва стало відкриття у м.Ляйпциг 16 червня 2019 року дошки видатному українському композитору Миколі Лисенку на будинку, де проживав композитор під час свого навчання у консерваторії міста. Меморіальний знак став подарунком від міста Київ. Загалом у Німеччині розміщено десятки пам’яток, які у той чи інший спосіб представляють Україну. Так, у Берліні на вул. Йоханісштрасе 11 розташована пам’ятна дошка, присвячена українській поетесі Лесі Українці. Поблизу Центрального залізничного вокзалу німецької столиці в Урядовому кварталі можна побачити пам’ятну дошку, яка позначила місце розташування першої дипломатичної місії України у Берліні у 1918 році. На Хайдельбергер Платц, 1 знаходиться Будинок з тризубом, який на початку ХХ століття належав українському адвокатові Левицькому. Досі його фасад прикрашає національний герб України.
Протягом 2019-2020 років на культурно-гуманітарному напрямі Посольством спільно з партнерами були реалізовані десятки масштабних іміджевих проєктів, серед яких на особливу увагу заслуговують:
Ø чотири концерти кращих українських музикантів у Берлінській філармонії;
Ø Різдвяний концерт Хору хлопчиків та юнаків Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського у Французькій церкві, м.Берлін;
Ø участь України у Європейському місяці фотографії із виставкою «Діти у війні»;
Ø проведення вистави за мотивами книги Е.Еплаум «Червоний голод» до 86-ї річниці Голодомору 1932-33 років в Україні;
Ø низка прем’єр кращих продуктів українського кінематографу, у т.ч. в рамках престижних міжнародних кінофестивалів (Берлінале, GoEast, Leipzig DOK).
Важливим напрямом діяльності також залишався літературний вимір. Так, на території ФРН щорічно проводяться десятки літературних читань кращих представників сучасної української літератури (С.Жадана, Ю.Андруховича, О.Ірванця, О.Стяжкіну, О.Стоміну та ін.), у рамках яких презентуються перекладені на німецьку мову їх кращі роботи. Протягом останніх років щоосені Україна впевнено представляє своїх авторів та свої видавництва на Франкфуртському міжнародному книжковому ярмарку.
Окрему нішу посідає робота з українською громадою Німеччини, спільно з якою щорічно проводиться низка заходів у контексті відзначення знакових дат і подій історії України, збереження національної ідентичності, а також просування української культури на теренах ФРН. У цьому плані на особливу увагу заслуговує діяльність Українського кіноклубу м.Берлін, який протягом 11 років свого існування провів більше 200 показів вітчизняного кіно, привідкривши європейському глядачеві завісу безмежного потенціалу української кіноіндустрії.
Важливим осередком поширення і підтримки українства є українські школи вихідного дня. Загалом їх у Німеччині налічується близько 20. Вони функціонують у ключових містах країни – Берліні, Гамбурзі, Кьольні, Франкфурті-на-Майні, Мюнхені, Дрездені та інших. З кожним роком зростає кількість їхніх учнів.
З українськими ініціативами, які діють у Німеччині, можна ознайомитися на інтернет-платформі «Україна у Німеччині» https://ukrainenow.de/, яка була розширена за фінансової підтримки Посольства Україні у ФРН.
У сфері молодіжної політики та освіти діє Угода між Міністерством України у справах сім’ї та молоді та Федеральним міністерством у справах сім’ї, жінок та дітей Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у сфері молодіжної політики від 26 серпня 1993 р., а також Угода між урядом України і урядом Федеративної Республіки Німеччина про направлення німецьких викладачів у навчальні заклади України.