Українсько-німецьке співробітництво у сфері освіти, науки і технологій
Науково-технологічне співробітництво між Україною і Німеччиною здійснюється на основі Спільної Заяви Державного комітету України з питань науки і технологій та Федерального міністерства наукових досліджень і технологій Німеччини про науково-технічні відносини від
У рамках цієї Заяви на першому спільному засіданні, яке відбулось в 1997 році в Бонні, була створена українсько-німецька Робоча група з науково-технологічного співробітництва, засідання якої відбуваються раз на 2 роки почергово в Україні та Німеччині.
Починаючи з 1997 року відбулось дванадцять засідань Робочої групи, під час яких обговорювались питання розвитку як двосторонньої співпраці, так і участі у європейських та міжнародних програмах у сфері науки та технологій.
За цей період за підтримки української та німецької сторін успішно реалізовано та спільно профінансовано понад 180 українсько-німецьких науково-дослідних проєктів, організовано та проведено десятки конференцій, семінарів, форумів.
Німеччина впродовж багатьох років є надійним і стратегічним партнером України у сфері науки, технологій та інновацій, про що свідчить проведення вищезазначених заходів та реалізація низки двосторонніх науково-дослідних проєктів.
Триває співпраця з Німецьким дослідницьким співтовариством (DFG).
У квітні 2017 року відбувся візит Петера Штрошнайдера, президента Німецького дослідницького співтовариства (DFG), до України.
31 січня 2019 року в Міністерстві освіти і науки України відбулося останнє на сьогодні, 12-те засідання українсько-німецької робочої групи з науково-технологічного співробітництва.
У ході засідання сторони позитивно відзначили суттєвий інтерес серед науковців України та Німеччини у межах конкурсу науково-дослідних проєктів для реалізації в наступному періоді 2019-2020 рр., із загальною кількістю поданих заявок на дату завершення (14 березня 2019 року) – 77. Результатом конкурсу стало затвердження 11 проєктів-переможців.
Під час засідання сторонами також обговорено умови реалізації нового проєкту зі створення в Україні спільних центрів передових досліджень під керівництвом провідних вчених з Німеччини (Cores of Excellence). Проєкт передбачає співпрацю українських партнерів з передовими закладами вищої освіти, науково-дослідними інститутами та компаніями Німеччини та підтримуватиметься BMBF. Задля успішного впровадження зазначеного проєкту сторони домовилися проводити подальші обговорення та консультації із залученням широкого кола експертів обох країн.
Зазначену дискусію було продовжено 23 травня 2019 року під час візиту делегації BMBF до України. Сторони уточнили власні позиції, обговорили корективи, запропоновані МОН для внесення до проєктної структури умов конкурсу, результати якого були офіційно оприлюднені на сайтах МОН та BMBF у серпні 2019 р.
1 листопада 2019 року в МОН відбулася зустріч Міністра Ганни Новосад з делегацією BMBF, очолюваною парламентським державним секретарем Томасом Рахелем, в ході якої були обговорені питання двостороннього співробітництва, зокрема щодо стану та перспектив реалізації білатеральних проєктів, а також реалізації конкурсу Cores of Excellence.
Навесні 2020 року планувалося оголошення конкурсу спільних проєктів для реалізації у 2020-2021 рр. Його результати мали бути затверджені протоколом тринадцятого засідання українсько-німецької Робочої групи з науково-технологічного співробітництва, проведення якого заплановане на 2020 рік в Німеччині. Водночас глобальне поширення пандемії коронавірусу, мабуть, внесло свої корективи у цей розклад - наразі на сайті МОН можна знайти оголошення лише щодо проведення конкурсу на 2019-2020 роки, як і контакти осіб, відповідальних за даний конкурс https://mon.gov.ua/ua/news/ogolosheno-konkurs-ukrayinsko-nimeckih-naukovo-doslidnih-proektiv-na-2019-2020-roki.
Важливе місце у розвитку двосторонньої наукової взаємодії на міжсуспільному рівні посідає ініціатива українських і німецьких вчених, втілена у діяльності Німецько-українського академічного товариства (http://ukrainet.eu/), що входить до Української міжнародної академічної мережі. Зазвичай, саме члени НУАТ здійснюють оперативний обмін інформацією про можливості кооперації та появу стипендій і грантів для реалізації наукових проєктів.
Ефективне співробітництво налагоджене і між НУАТ та Посольством України у ФРН: у приміщенні української дипустанови на регулярній основі уже декілька років поспіль проходить цикл лекцій «Наука з перших уст», під час яких українські та німецькі вчені мають можливість представити широкій публіці свої напрацювання та результати досліджень.
У сфері молодіжної політики та освіти діє Угода між Міністерством України у справах сім’ї та молоді та Федеральним міністерством у справах сім’ї, жінок та дітей Федеративної Республіки Німеччина про співробітництво у сфері молодіжної політики від 26 серпня 1993 р., а також Угода між урядом України і урядом Федеративної Республіки Німеччина про направлення німецьких викладачів у навчальні заклади України.
Корисну інформацію про можливості навчання, у т.ч. в аспірантурі, а також проведення досліджень як в Німеччині, так і в Україні можна знайти на інформаційному сайті Німецької служби академічних обмінів https://www.daad-ukraine.org/uk/