Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Deutsch
Науково-технічне співробітництво
Опубліковано 22 листопада 2019 року о 14:13

Українсько-німецьке співробітництво у галузі науки і технологій

Науково-технологічне співробітництво між Україною і Німеччиною здійснюєть­ся на основі Спільної Заяви Державного комітету України з питань науки і тех­нологій та Федерального міністерства наукових досліджень і технологій Німеччини про нау­ково-технічні відносини від 10 червня 1993 року, яка має статус міжві­домчої угоди.

В рамках цієї Заяви на першому спільному засіданні, яке відбулось в 1997 році в Бонні, була створена українсько-німецька Робоча група з науково-технічного співробітництва.

В ході спільних засідань, що відбуваються раз на 2 роки почергово в Україні і Німеччині, обговорюються питання щодо стану та шляхів розвитку двостороннього співробітництва.

Починаючи з 1997 року відбулось деcять засідань Робочої групи. За цей період за підтримки української та німецької сторони  здійснювалось біля 160 українсько-німецьких на­уково-дослідних проектів. За результатами останнього конкурсу було реалізовано 12 спільних проектів.

Також в останні роки ведеться активний діалог, щодо участі України у проекті Європейського міжнародного прискорювального комплексу для дослідження іонів і антипротонів FAIR, який представляє собою дослідний комплекс нового покоління, який не має аналогів у світі та відкриває унікальні можливості для проведення наукових досліджень з найбільш актуальних напрямків сучасної науки і технологій.

В 2014 році двостороннє науково-технічне співробітництво розвивалось  в основному на між - університетському рівні, що було обумовлене традиційно великою кількістю міжвузівських коопераційних зв’язків, існуванню 25 партнерських угод та фінансовим сприянням із боку Німецької служби академічних обмінів (DAAD). Контакти по лініях Академії наук та інших наукових оганізацій дещо скоротились, а співпраця продовжувалась по розвитку раніше започаткованих проектів в таких  галузях, як:  нанодослідження, нанотехнології та нанобіотехнології; матеріалознавство та фізичні і хімічні технології; дослідження у галузі охорони здоров'я та медичної техніки; інформаційні та телекомунікаційні технології та морські дослідження. В області   фундаментальних досліджень продовжив роботу постійно діючий конкурс  спільних проектів Державного фонду фундаментальних досліджень (ДФФД) та Німецького дослідницького товариства (DFG) .

Бюджет DAAD на сприяння академічному обміну з Україною у 2014 році склав 5,6 млн. євро. З них видано стипендій для 1365 українських студентів  та 328 для німецьких. Також за кошти ДААД в навчальному році 2014\2015 в українських університетах викладають німецьку мову та літературу 12 німецьких викладачів.

За програмою Leonhard-Euler надано стипендії 58 українським науковцям природничих та інженерних наук для проведення досліджень за системою «sur place». Продовжилась співпраця по  проекту DUPro в галузі електротехніки та інформаційних технологій на базі Магдебурзького технічного університету.

В рамках програми  Go East за кошти Федерального міністерства освіти та досліджень у 2014 профінансовано заходи  4 партнерських угод між німецькими та українськими університетами.

За програмою PHUDE (кооперація ВНЗ із німецькими підприємствами) Федерального міністерства розвитку та співробітництва профінансований один проект .

11 червня 2014 року в м. Київ відбулося Десяте засідання українсько-німецької Робочої групи із науково-технічного співробітництва.

Окрім розгляду питань щодо поточного стану розвитку науково-технічного співробітництва в обох країнах, окрему увагу було приділено обговоренню наявних та можливих механізмів співпраці із залученням інвестицій державного та приватного секторів. З метою їх подальшого використання, було визначено найбільш прийнятні для обох сторін інструменти співробітництва. Також впродовж зустрічі сторони домовились оголосити конкурс спільних українсько-німецьких науково-технічних проектів.

6-7 березня 2015 року в Києві відбувся українсько-німецький форум «Освіта, наука, інновації в університетах: актуальні виклики», метою якого стало  налагодження тісного співробітництва між Міністерством освіти і науки України та Федеральним міністерством освіти і наукових досліджень ФРН (BMBF), між Спілкою ректорів України та HRK (German Rector’s Conference), між вищими навчальними закладами України та університетами ФРН з приводу освітянських програм, наукових досліджень та інновацій в університетах, налагодження академічної мобільності студентів, викладачів, науковців. На форумі  обговорено питання якості освіти, розвиток наукового потенціалу та його практичне значення у ВНЗ, можливості для підвищення рівня академічної мобільності студентів та науковців.

24 та 25 березня 2015 р. спільно з НАНУ та МОН був проведений семінар, метою якого була розробка релевантних методів та процедур для оцінки науково-дослідних інститутів НАНУ. З німецького боку взяли участь спеціалісти з оцінки від Товариства ім. Фраунгофера (FhG), Товариства ім. Гельмгольца (HGF), Товариства ім. Макса Планка (MPG), Товариство ім. Ляйбніца (WGL), Наукової ради (WR), а також 2 експерти Центру міжнародної міграції (CIM-Experten).

13 липня 2016 р. у Берліні пройшов українсько-німецький День кооперації в галузі освіти та науки за участі Міністра освіти та науки України Л.Гриневич та Федерального міністра освіти та досліджень Й. Ванки на якому було обговорено  весь спектр актуальних питань, таких як: інтернаціоналізація вищої освіти, підвищення її якості, інтенсифікація співпраці між університетами, розвиток україністики в Німеччині та германістики в Україні,  перспективи працевлаштування в Україні  осіб, що отримали вищу освіту за кордоном та ін.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux