• A-
  A+
 • Für Sehbehinderte
 • Deutsch
 • Українською
В інтерв'ю німецькому журналу "Шпігель" Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко розповів про плани внесення Чорнобильської АЕС до Світової спадщини ЮНЕСКО
Veröffentlicht am 26 April 2021 Jahr 17:50

До 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи - найбільшої техногенної катастрофи в історії людства – один з найвпливовіших журналів Німеччини «Шпігель» (4,7 млн. читачів) опублікував інтерв’ю з Міністром культури та інформаційної політики України Олександром Ткаченком.

У ньому очільник відомства розповів про плани внесення Чорнобильського реактора до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, про туристичні можливості та потенціал зони відчуження, а також про те, наскільки безпечним є перебування на території атомної станції, де страшні події 35-річної давнини шокували увесь світ.

Журнал «Шпігель» (4,7 млн.)

Номер №17 від 24.04.2021

 

Інтерв’ю Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка провідному німецькому журналу «Шпігелю»

 

«Тиша та спокій у зоні відчуження»

Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України в інтерв’ю з редакцією журналу «Шпігель» поділився планами щодо перетворення зони відчуження у Чорнобилі навколо руїн атомного реактора на місце пам’яті та туристичну ціль.

Шпігель: Пане Ткаченко, говорячи про культурну спадщину ЮНЕСКО, багато хто думає скоріше про Тадж-Махал або Китайську стіну, аніж про реактор Чорнобильської атомної станції, на якому сталася катастрофа. Чому Ви бажаєте внести його до списку Світової спадщини ЮНЕСКО?

Міністр Олександр Ткаченко: Наразі ми всередині Уряду України розробляємо, як буде виглядати програма по збереженню зони навколо Чорнобиля. Вибух на атомній станції 26 квітня 1986 року, що стався 35 років тому, був більшим, ніж просто техногенною катастрофою. Трагедія символізувала початок українського руху за незалежність. Те, що взяло початок з технічної катастрофи, перетворилося швидко на рушій прав людини, демократії та захисту навколишнього середовища. Жовто-блакитний український національний прапор вперше було помічено під час демонстрацій проти спроб приховати правду з боку Радянського Союзу.

Шпігель: Як може виглядати Чорнобиль у рамках Світової спадщини ЮНЕСКО?

Міністр Олександр Ткаченко: Наразі ми спільно працюємо з митцями, філософами та істориками над розробкою нової концепції для створення місця пам’яті. У майбутньому зона відчуження могла б слугувати місцем задокументування цієї унікальної еко-системи. На території зони відчуження змогли б спільно працювати науковці зі всього світу, щоб глибше досліджувати наслідки катастрофи опромінювання.

Шпігель: Чому Ви саме зараз просуваєте цю ідею?

Міністр Олександр Ткаченко: Багатьом будинкам, школам та лікарням, з яких були евакуйовані люди, загрожує розпад та зникнення. Ми маємо їх краще зберегти, бо в іншому випадку – вони зникнуть назавжди. У цьому нам має допомогти статус Світової спадщини. Початок ми приурочуємо заходам, присвяченим 35-й річниці катастрофи реактору.

Шпігель: Чи не занадто високими є показники зараження для відвідувачів? Показник у більше, ніж 3 мікрозіверт на годину, це у 20 разів більше для нормального великого міста.

Міністр Олександр Ткаченко: Коли туристи відвідують зону відчуження, вони можуть пересуватися у безпечних для здоров’я місцях. Минулого року я сам перебував двічі на території зони відчуження і наші гіди нас вичерпно інструктували, де ми можемо вільно пересуватися, а яких зон мусимо уникати через зависокий рівень зараження.

Шпігель: Знову і знову з’являються повідомлення про спалах пожеж у зоні відчуження, а вітер розносить радіоактивний пил. Що Ви можете на це сказати?

Міністр Олександр Ткаченко: Міністр захисту навколишнього середовища саме запровадив нову програму, як запобігати новим лісовим пожежам.

Шпігель: І сьогодні вже прибуває багато туристів до зони відчуження, щоб відвідати аварійний реактор. Деякі туроператори є дуже активними на місці та представляють це як пригодницький туризм. Що Ви про це думаєте? 

Міністр Олександр Ткаченко: У майбутньому ми плануємо організувати для відвідувачів можливість провести більше, ніж один день у зоні відчуження, а також там переночувати. Ми плануємо розбудувати інфраструктуру – побудувати місця для відпочинку та ночівлі, дороги, а також очисні споруди для чистої води та чистих продуктів харчування. Коли туристи прибуватимуть у регіон, вони зможуть краще познайомитися з місцевістю у спокої – оглянути краще сам реактор, загублене місто Прип’ять, старі церкви, що були побудовані ще у 18-му столітті, а також насолодитися природою та подивитися на диких тварин, які там проживають. Таким чином відвідувачі зможуть у тиші та спокої відчути зону відчуження.

Шпігель: До оголошення пандемії близько 125 тисяч туристів відвідували зону відчуження щороку. Як Ви вважаєте завдяки впровадженню Вашої концепції скільки туристів зможуть відвідувати регіон у майбутньому?

Міністр Олександр Ткаченко: Як показують наші підрахунки, ми можемо забезпечити перебування відвідувачів, що переважає цю цифру у вісім разів. Мільйон туристів на рік ми могли б без проблем прийняти.

Інтерв’ю провів кореспондент журналу «Шпігель» Гілмар Шмундт

Джерело: Журнал "Spiegel"

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux