Посол України у ФРН Наталія Зарудна взяла участь у дискусії «Історичне сьогодення Другої світової війни в Білорусі, Росії та Україні», що проходила днями у Берліні, організована німецьким Федеральним фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» в рамках відзначення цього року 70-річниці нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз.
Вітаючи численних учасників заходу, член правління Федерального фонду, Державний секретар федеральної землі Саксонія Ерхард Вейман підкреслив ключову роль, що її відіграло визнання Німеччиною своєї історичної відповідальності за скоєне в роки світових війн ХХ століття для становлення сучасної Європи. Велике значення у пошуку імен і могил всіх жертв нацизму, за його словами, має діяльність «Саксонських меморіалів», зусиллями яких багато людей в Україні, Росії, Білорусі та інших країнах колишнього СРСР дізналися про останні дні життя та місця поховань своїх рідних і близьких.
Керівник Федерального фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» Гюнтер Заатхоф, у свою чергу, назвав неприпустимим той факт, що впродовж десятиліть страждання та жертви цивільного населення на території, окупованій нацистським режимом, насамперед в Україні, Білорусі та Росії, практично ігнорувалися. І те, що в останні роки німецький уряд вживає кроків для зменшення наслідків від страждань, що їх довелося пережити цим людям, передусім жертвам примусової праці, є не стільки матеріальною, скільки моральною компенсацією за втрачені роки та здоров’я.
В дискусії взяли участь посли України, Росії та Білорусі у ФРН, які детально обговорили питання наслідків розв’язаної фашистами війни для демографічної та економічної ситуації в наших країнах, сприйняття нинішнім поколінням теми Великої вітчизняної війни, зокрема ставлення до німців, вивчення її істориками та неурядовими пошуковими організаціями, які зародилися в період перебудови, а також необхідні зусилля для того, щоб запобігти відродженню неонацизму в Європі.