Українсько-німецькі відносини мають багатовікову історію. Перші контакти започатковані у період розквіту Київської Русі, вони супроводжувалися налагодженням дружніх відносин між правителями середньовічних держав, які існували на українських та німецьких землях.
Попри стійкі торговельно-економічні зв’язки, особливо із Ганзейським союзом, а також певну активізацію політичних контактів у період визвольної боротьби під проводом Б.Хмельницького налагодження повноцінних міждержавних відносин стало можливим лише на початку XX ст. У 1918 р. Українська народна республіка та Німецька імперія відкрили свої дипломатичні місії у Берліні (перший Посол – Олександр Севрюк) та Києві (очільник – Фрайхер фон Шварценштайн).
17 січня 1992 року шляхом обміну дипломатичними нотами відбулося відновлення дипломатичних відносин між Україною та ФРН.
Політичні відносини між Україною і Німеччиною розвиваються на принципах добросусідства і партнерства, а також обумовлені спільною зацікавленістю обох держав у стабільному і мирному розвитку Європи як простору спільних демократичних цінностей.
Взаємодія у політичній сфері (різнопланові контакти глав держав та урядів, керівництва МЗС та інших державних інституцій) особливо активізувалася на тлі окупації Росією Кримського півострову, її спроб дестабілізації ситуації в Україні, а також подальших військових дій у східних районах Донецької та Луганської областей. Офіційний Берлін підтримує зусилля міжнародних переговорних механізмів для врегулювання ситуації на Донбасі, діяльність СММ ОБСЄ в Україні персоналом, навчанням, технічним обладнанням і фінансовими внесками, а також надає допомогу особам, які постраждали внаслідок російської агресії.
Німеччина послідовно дотримується політики невизнання спроби анексії Криму та є ключовим партнером України у питанні консолідації ЄС для продовження санкційного тиску проти Кремля.
Федеральний уряд надає сприяння процесу внутрішніх трансформацій в Україні та наближення нашої держави до Європейського Союзу. Відповідні положення поряд із наданням дієвої підтримки у відновленні територіальної цілісності України закріплені в програмі діючого із 2018 р. німецького кабінету міністрів. ФРН надає суттєву практичну допомогу (у т.ч. «План дій щодо України», цільові програми, гуманітарні проекти; загальний обсяг – бл. 1,2 млрд. євро) і є єдиною з-поміж провідних держав світу, яка делегувала урядових уповноважених для підтримки пріоритетних напрямів взаємодії (децентралізація, приватизація та транзит газу).
Протягом останніх років Німеччина надала підтримку у запуску порталу системи державних закупівель «ProZorro», створенні Фонду енергоефективності в Україні, розбудові системи суспільного мовлення в нашій державі, а також посиленні громадянського суспільства.