• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Торговельно-економічне співробітництво
Опубліковано 22 листопада 2019 року о 14:10

Німеччина є економічно успішною і відкритою світу державою, провідною промисловою та аграрною державою, яка обіймає перші місця в численних рейтингах, у т.ч. за інноваціями та науково-дослідницькими розробками.

Німеччина – найбільша економіка Європейського Союзу і четверта в світі після США, Китаю та Японії. Своєю конкурентоспроможністю та глобальним залученням у мережі вона завдячує великій інноваційній силі та значній експортній орієнтації.

Структурною опорою економіки продовжують виступати понад 99 відсотків малих і середніх фірм. Малі та середні підприємства доповнюють концерни, акції яких котируються в німецькому біржовому індексі DAX на Франкфуртській біржі – найважливішому фінансовому центрі континентальної Європи.

У 2020 році економіка Німеччини пережила серйозну рецесію через пандемію коронавірусу. Проте економіка почала оговтуватися після кризи, ВВП вперше з часу пандемії зріс (зростання склало загалом на 2,7% у 2021 році) та склав 3563,9 млрд. євро.

За підсумками 2021 р. обсяг зовнішньої торгівлі Німеччини склав 2578 млрд. євро (2020 рік – € 2232 млрд. євро) ; експорт – € 1 375 млрд (2020 рік - € 1206,0 млрд. євро); імпорт  – € 1 203 млрд (2020 рік - € 1026 млрд. євро). Незважаючи на виклики 2021 року, Німеччина все ще зберігала типовий профіцит зовнішньої торгівлі.

Провідне місце в економіці Німеччини займають: сфера послуг, гірнича, металургійна, хімічна, машинобудівна, харчова, суднобудівна, легка, нафтопереробна промисловість, суднобудування, виробництво електроніки.

Основні статті експорту: автомобілі, машини, хімікати, комп'ютери та електронні вироби, електротехнічне обладнання, фармацевтика, метали, транспортне обладнання, продукти харчування, текстиль, гума та пластмаси.

Основні статті німецького імпорту: машинобудування, обладнання для обробки інформації, автомобілі, хімікати, нафта і газ, метали, електрообладнання, фармацевтика, продукти харчування, сільськогосподарські продукти.

У 2021 році динаміка двосторонньої торгівлі зросла, засвідчивши стабільну тенденцію до зростання обсягів українсько-німецької торгівлі товарами і послугами.

Разом з тим, ФРН продовжує бути одним зі світових лідерів у торгівлі товарами з нашою державою, посідає шосте місце серед країн світу за обсягом українського експорту та друге — за обсягом імпорту. Серед країн Європи Німеччина посідає друге місце за обсягами торгівлі товарами з нашою державою.

У 2021 році обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та ФРН збільшився на 23,2% і склав близько 10,36 млрд.дол.США. При цьому обсяг українського експорту зріс до близько 3,59 млрд.дол.США, тоді як обсяги імпорту з ФРН сягнули близько 6,77 млрд.дол.США.

Показники двосторонньої торгівлі товарами і послугами

за даними Держстату України (млн. дол .США)


2021

2020

2021/2020, млн. дол. США

Товарообіг

10366,3

8411,2

+1955,1

Експорт

3592,3

2685,0

+907,3

Імпорт

6774

5726,2

+1047,8

Сальдо

-3181,7

-3040,2

-141,5


У структурі експорту українських товарів до Німеччини переважають поставки: насіння і плодів олійних рослин (20,3%); електричних машин (15,3%); руди, шлаки і зола (10%), меблів (6,0%); деревини і виробів з деревини (5,6%); реакторів ядерних; котлів, машин (5,5%); вироби з чорних металiв (5,1%); чорні метали (4,4%); одяг та додаткові речі до одягу, текстильні (3,9%); зерновi культури (1,6%).

У структурі імпорту з Німеччини домінувало надходження: реакторів ядерних, котлів, машин (18,8%); засобів наземного транспорту крім залізничного (16,6%); фармацевтичної продукції (8,8%); пластмаси, полімерних матеріалів (6,7%); палива мінерального, нафти і продуктів її перегонки (6,3%); електричних машин (6,0%); різноманітної хімічної продукції (3,4%), приладів та апаратів оптичних, фотографічних (3,3%); паперу і картону (2,4%); різнi харчовi продукти (1,7%).

Наявні нові статистичні дані:

Німеччина за товарною структурою зовнішньої торгівлі України за сiчень 2022 року.xls

Перед тим, як отримати доступ до ринків ЄС, необхідно виконати ряд умов як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Нижче описані особливості експорту з України_ наведені переліки необхідних документів, опис процедур обов’язкових для проходження українським експортером, а також зазначені вимоги до самого продукту.


З більш детальною інформацією щодо реєстрації компаній, відкритті представництва іноземних компаній можна дізнатися на інвестиційному порталі Німеччини за посиланням: https://www.gtai.de/en/invest/investment-guide. Даний портал створений за підтримки Федерального міністерства з питань енергетики та клімату Німеччини з метою полегшення залучення інвестицій у ФРН.

Найбільш перспективними з точки зору можливостей для української експорту є поставки до ФРН нішевої сільськогосподарської продукції (біологічна продукція, органіка, нішеві ягоди та фрукти, сухофрукти, овочі, мед, продукти харчування з біологічної продукції), запчастин для автомобільної промисловості Німеччини, запчастин для машинобудівної сфери загалом, ІТ послуг, у т.ч. у сфері кібербезпеки.

Всі країни-члени ЄС, в т.ч. і Німеччина, являються єдиною митною територією з єдиними митними правилами. Всі товари, що ввозяться до Німеччини, рахуються імпортованими до ЄС і підлягають загальноєвропейським вимогам щодо імпорту і митних процедур. Тобто: мито і інші платежі на імпорт товару в ЄС сплачуються лише один раз. При перетині товаром внутрішніх кордонів країн ЄС додаткові збори чи відрахування не нараховуються. Поточні щоденні митні тарифи можуть бути визначені через центральну базу даних ЄС TARIC (Інтегрований тариф Європейського співтовариства) або через EZT (німецький електронний митний тариф). Номенклатура митного тарифу ЄС базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів (HS) Всесвітньої митної організації.

Згідно правил, зазначених в системі HS, кожен товар класифікований по номенклатурі і йому присвоюється відповідний код товару. Продукти харчування, які імпортуються на територію ЄС мають відповідати умовам, які включають: - загальні принципи і вимоги харчового законодавства (Регламент ЄП та Ради ЄС №178/2002); - реєстрацію імпортерами ЄС постачальників продукції з країни походження товару; - загальні правила гігієни харчових продуктів та специфічні вимоги до гігієни харчових продуктів тваринного походження; - правила щодо мікробіологічних критеріїв харчових продуктів; - правила щодо залишків пестицидів, ветеринарних препаратів та забруднюючих речовин у продуктах харчування; - спеціальні правила щодо генетично-модифікованих харчових продуктів та кормів, біобілків і нових продуктів; - спеціальні правила щодо окремих груп продовольчих товарів (мінеральних вод, какао, швидкозаморожених харчових продуктів) і продуктів харчування, спрямованих на конкретні групи населення (продукти для немовлят і дітей); - конкретні маркетингові вимоги та вимоги щодо маркування, вимоги щодо вихідних матеріалів, складових кормів і кормів, призначених для конкретних поживних цілей; - загальні правила щодо матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами.

Федеративна Республіка Німеччина, як країна з однією з найкрупніших економік ЄС, володіє широко розвиненим ринком державних закупівель. За оцінками Європейської комісії та Організації економічного співробітництва та розвитку, державний сектор ФРН витрачає щорічно понад 500 млрд. євро на держзакупівлі, що становить близько 15% від ВВП та 35% від загального обсягу державних видатків.

Близько 78% всіх замовлень надходять від окремих федеральних земель та комун.

В залежності від порогових меж ринок державних закупівель функціонує на національному рівні на та рівні ЄС.

З 01.01.2022 Європейською комісією встановлені наступні порогові межі:

- 5.382.000 євро для будівельних робіт

- 5.382.000 євро для концесій

- 140.000 євро для товарів та послуг центральних органів влади

- 215.000 євро для товарів та послуг інших публічних замовників

- 431.000 євро для товарів та послуг секторального характеру та в сфері оборони

Відповідно, для закупівель вище встановлених порогових меж діє законодавство ЄС, зокрема положення Угоди про міжнародні держзакупівлі (GPA), яку Україна ратифікувала в 2016 році, що дає можливість українським підприємствам брати учать в тендерах на внутрішньому ринку країн ЄС.

Всі оголошення про закупівлі публікуються на єдиному порталі тендерних оголошень TED.

https://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do?lang=de

Вся інформація про закупівлі, тендери та міжнародні торги інших країн ЄC міститься у Офіційному віснику Європейського Союзу:

https://eur-lex.europa.eu/homepage.html)

Держзакупівлі нижче порогових меж ЄС регулюються національним законодавством, за яким підприємства із країн, що не належать до ЄС, як правило, мають такий же статус при доступі до тендеру, як і країни-члени ЄС. При розгляді претендентів найважливішими аспектами єкомпетентність(підтверджується сертифікатами, довідкамипро присутність у відповідних комерційних реєстрах і т.д.), ефективність (володіння кадровими, фінансовими та технічними ресурсами) та надійність (документальне підтвердження про належну сплату податків тощо)

Зважаючи на федеральний устрій Німеччини, ринок держзакупівель функціонує як на загальнодержавному рівні, так і на рівні окремих федеральних земель.

«Німецький альянс агробізнесу»

German Agribusiness Alliance

Tel: +49 30 206167-124,

[email protected]


Німецька асоціація органічної продукції

Bundesverband Naturkost Naturwaren (BNN) e.V.

Tel. +49 (0)30 / 847 12 24-44

[email protected]

www.n-bnn.de


Асоціація органічної харчової промисловості

Bund Ökologische Lebensmittelwirtschaft e.V. (BÖLW)

Tel +49 30 28482-300

[email protected]

www.boelw.de


Асоціація виробників екологічної їжі

Assoziation ökologischer Lebensmittelhersteller e.V.

Tel: +49 9741 938733-0

[email protected]

https://www.aoel.org


Німецька асоціація фермерів

Deutscher Bauernverband e.V.

 Tel.: +49 30 31904 0

[email protected]

https://www.bauernverband.de/


Асоціація німецького машинобудівного та заводського машинобудування

Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau

Tel. +49 69 6603 0

[email protected]

https://www.vdma.org


Асоціація сільськогосподарської промисловості

Verband der Agrargewerblichen Wirtschaft

Tel: +49 711 16779-0

[email protected]

www.vdaw.de


Федеральна асоціація німецької туристичної галузі

Bundesverband der Deutschen Tourismuswirtschaft (BTW) e.V.

Tel +49 (0)30 726254-0

[email protected]

https://www.btw.de


Федеральна асоціація опалювальної індустрії

Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie e. V.

Tel.: +49 (0) 22 03/9 35 93-0

[email protected]

https://www.bdh-koeln.de/


Індустріальна спілка техніки для дому, опалення та кухні

HKI - Industrieverband Haus-, Heiz- und Küchentechnik e. V.

Tel: +49 (0) 69-256268-0

[email protected]

https://hki-online.deСпілка німецької текстильної індустрії

Gesamtverband textil+mode

Tel +49 30 726220-0

[email protected]

https://textil-mode.de


Торговельна спілка виробників текстилю

BTE Handelsverband Textil

Tel.: +49 221 921509-0

[email protected]

https://www.bte.de/


Федеральна асоціація плавальних басейнів та оздоровлення

Bundesverband Schwimmbad & Wellness e.V.

Tel. +49 (0) 221/ 271 66 90

[email protected]

https://www.bsw-web.de


Федеральна асоціація природного газу, нафти та геоенергетики

Bundesverband Erdgas, Erdöl und Geoenergie e.V. (BVEG)

Tel.: +49 511 12172-0

Fax: +49 511 12172-10

[email protected]

https://www.bveg.de/


Робоча група баварського гірництва і операції з видобутку корисних копалин

Arbeitsgemeinschaft Bayerischer Bergbau- und Mineralgewinnungsbetriebe

Tel.: +49 9323 31-561

Fax: +49 9323 31-1213

[email protected]

http://www.abbm-bayern.de


Федеральна асоціація керамічної сировини та промислових корисних копалин

Bundesverband Keramische Rohstoffe und Industrieminerale e. V.

Tel.: +49 2631 9560450

Fax: +49 2631 9535970

[email protected]

http://www.bkr-industrie.de/


Німецька асоціація бурого вугілля

Deutscher Braunkohlen-Industrie-Verein e. V.

Tel.: +49 2271 99577 51

Fax: +49 2271 99577 18

[email protected]

http://www.braunkohle.de/


Фахова група з видобутку руди

Fachgruppe Erzbergbau

Telefon: +49 2721 835-0

[email protected]


Асоціація іноземного гірництва та міжнародної сировинної діяльності

Fachvereinigung Auslandsbergbau und internationale Rohstoffaktivitäten in der VRB

Tel.: +49 30 31518261

[email protected]

http://www.consulting-fab.de

Асоціація кам'яного вугілля

Gesamtverband Steinkohle e. V.

Tel.: +49 201 378 0

Fax: +49 201 378 4261

[email protected]

http://www.gvst.de


Асоціація залізорудних компаній

Unternehmensverband Eisenerzbergbau 

Telefon: +49 571 7956 35

Fax: +49 0571 7956 36

[email protected]


Асоціація гірничодобувної, геології та навколишнього середовища

Verband Bergbau, Geologie und Umwelt e. V.

Tel.: +49 30 400542-70

Fax: +49 30 400542-71

[email protected]

http://www.vbgu.de/


Торгова асоціація Німеччини

Handelsverband Deutschland - HDE e.V.

Tel.: +49 30 72 62 50-0

Fax: +49 30 72 62 50-99

[email protected]

https://einzelhandel.de/


Федеральна асоціація оптової, зовнішньої торгівлі, послуг

Bundesverband Großhandel, Außenhandel, Dienstleistungen

Tel.: +49 30 59 00 99 5-0

Fax: +49 30 59 00 99 5 19

[email protected]

www.bga.de


Головна асоціація німецької будівельної промисловості

Hauptverband der Deutschen Bauindustrie e.V.

Tel.: +49 30 21286-0

Fax: +49 30 21286-240

[email protected]

https://www.bauindustrie.de/


Центральна асоціація німецької будівельної промисловості

Zentralverband des Deutschen Baugewerbes e.V.

Tel.: +49 30 203 14-0

[email protected]

https://www.zdb.de/


Федеральна асоціація з розбудови та фасадів

Bundesverband Ausbau und Fassade

Telefon: 030 20314-558

Fax: 030 20314-583

[email protected]

https://www.stuckateur.de/


Виставкові заходи у ФРН у 2022 році

Місто проведення виставкового заходу

Назва виставкового заходу

(мовою оригіналу та в перекладі українською)

Термін проведення виставкового заходу

Формат проведення

(онлайн/офлайн)

Організатор виставкового заходу

(поштова адреса мовою оригіналу)

Спеціалізація виставкового заходу

Берлін

Grüne Woche 2022

Найбільша в світі агропромислова виставка «Зелений тиждень-2020»

 

20.01.2022 –

21.01.2022

офлайн,

лише у форматі B2B

Berlin ExpoCenter City

Messedamm 22
14055 Berlin


Messe-Berlin GmbH

T: + 49 30 3038 0

[email protected]

Світові досягнення в галузі сільського господарства, виробництва продовольчих товарів і садівництва

https://www.gruenewoche.com

Берлін

ITB 2022

Одна з найбільших в світі виставок туристичної індустрії

10.03.2022 –

14.03.2022

онлайн

Berlin ExpoCenter City

Messedamm 22
14055 Berlin


Messe-Berlin GmbH

T: + 49 30 3038 0

[email protected]

Представлення туристичних продуктів глобальних гравців ринку

https://www.itb-berlin.de/

 

Берлін

Fruit Logistica 2022

Міжнародна виставка продовольчих товарів (овочі та фрукти)

05.04.2022 –

07.04.2022

офлайн

Berlin ExpoCenter City

Messedamm 22
14055 Berlin


Messe-Berlin GmbH

T: + 49 30 3038 0

[email protected]

Включає всі сфери бізнесу Fresh-Produce. На виставці представлений увесь спектр інновацій продуктів та послуг ринку.

https://www.fruitlogistica.de/

Ганновер

Hannover Messe 2022

Найбільша в світі виставка промислових технологій


25.04.2022 - 29.04.2022

офлайн

Hannover Exhibition Grounds

Messegelände

30521 Hannover


Deutsche Messe AG

T: +49 (0) 511890,

[email protected]

 

Промислові технології в різних секторах, у т.ч. в енергетиці, промислова автоматизація, IT.

http://www.hannovermesse.de/en/exhibition/facts-figures/

Берлін

ILA 2022

Міжнародна авіаційна та аерокосмічна виставка

22.06.2022 - 25.06.2022

офлайн

Berlin ExpoCenter Airport

Messestraße 1
12529 Schönefeld


Ila Berlin Team

T: +49 30 30382153

[email protected]

 


Авіаційна і космічна галузь, комерційна авіація, космос, оборона і безпека

https://www.ila-berlin.de/en

Берлін

InnoTrans 2022

Міжнародна виставка транспортної техніки, інноваційних компонентів, рухомого складу і систем.

22.09.2022 - 23.09.2022

офлайн

Berlin ExpoCenter City

Messedamm 22
14055 Berlin


InnoTrans Team

T: +49 30 3038 2376

F: +49 30 3038 2190

[email protected]


Залізничні технології, залізнична інфраструктура, громадський транспорт, конструкція тунелів, обладнання і внутрішнє облаштування рухомого складу тощо.

http://www.innotrans.de/en/AtAGlance/Overall/

 

 


Дипломатична підтримка вітчизняних експортерів є одним з важливих напрямів роботи МЗС, яка спрямована на розширення географії ринків збуту та забезпечення галузевої диверсифікації вітчизняного експорту.

У контексті забезпечення реалізації національних пріоритетів, сприяння виходу українських експортерів на зовнішні ринки, захисту їхніх економічних інтересів за кордоном і залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України з квітня 2013 року при МЗС діє Рада експортерів та інвесторів (РЕІ).

У рамках РЕІ на постійній основі здійснюється моніторинг та оперативне інформування національних виробників стосовно потенційних можливостей розширення української присутності на світових ринках, зацікавленості іноземних компаній у налагодженні контактів з вітчизняними партнерами.

Більш детально за посиланням https://rei.mfa.gov.ua/

Інвестиційний портал Німеччини:

https://www.gtai.de/en/invest


Німецько-Українська промислово-торговельна палата (AHK Ukraine):

https://ukraine.ahk.de/ua/


Перелік найбільш популярних платформ ФРН для державних закупівель:

https://www.ibau.de/auftraege-nach-branche/oeffentliche-ausschreibungen/

https://www.service.bund.de/Content/DE/Home/homepage_node.html

http://www.ausschreiben.de/

https://ausschreibungen-deutschland.de/

https://www.deutsche-evergabe.de/

https://www.dtvp.de/


Практичні поради замовниками щодо участі в тендерах підприємств із третіх країн.

https://ec.europa.eu/germany/news/20190724-praktischer-rat_de


Інформаційна листівка про міжнародний ринок держзакупівель

https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/factsheet-international-procurement-instrument_de.pdf


Вказівки щодо залучення в європейських тендерах учасників із третіх країн»

https://op.europa.eu/de/publication-detail/-/publication/c3f90a8b-4bc5-11ea-8aa5-01aa75ed71a1/prodSystem-cellar/language-de/format-PDF

В Україні прийнято Закон №1116-ІХ "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями"

З текстом Закону можна ознайомитися за посиланням. 

Детальну презентацію, розроблену Національною інвестиційною радою України, про інструменти підтримки з боку України, гарантії інвесторам, спеціальні інвестиційні договори та послуги інвестиційного менеджера можна переглянути у документі Про державну підтримку

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux