“Ми мусимо це подолати, інакше ми загинемо”
Війна, економічна криза та високий тиск реформ: проблеми України значні. Сьогодні в Києві відбудеться конференція донорів. Український посол називає Німеччину “найважливішим партнером” в інтерв’ю heute.de .
Пане Посол, Ви іноді боїтесь, що Україна не зможе впоратися з цією найскладнішою кризою з часів її незалежності?
У нас немає вибору. Ми мусимо це подолати, інакше ми загинемо. Керівництво країни надзвичайно завзяте, наші громадяни в повній мірі мобілізовані. Не тільки через війну, але і через інші виклики. Ми налаштовані оптимістично, адже ми відчуваємо значну підтримку з боку ЄС, Німеччини та Сполучених Штатів.
Що є важливішим? Стабілізувати економіку чи зупинити війну?
Найважливішим є зупинення війни. Перемир'я, досягнуте Мінськом II, є крихким, але важливим. Ми не вважаємо, що Мінськ II зазнав фіаско, але у нас немає іншого документа з підписом Росії на ньому. Тому ми працюємо під значним тиском над виконанням всіх умов. Війна не повинна служити виправданням для відкладення реформ. Вони - єдиний вихід із ситуації.
Яке значення має конференція донорів для керівництва України?
Під час цієї конференції уряд прозвітує про те, що вже досягнуто, та представить конкретні плани для проведення подальших реформ. Наші міжнародні партнери повинні про них якомога більше дізнатися, для того щоб прийняти рішення, яким чином вони нас зможуть підтримати.
На яку суму розраховує Україна на конференції донорів?
Називати мільярдні суми - означає спекулювати, але двозначні мільярдні суми все ж таки необхідні. Найважливіше це зрозуміти, якій сфері, скільки необхідно та взагалі чи можливо надати коштів. Захід, наприклад, може допомогти нам відбудувати східні райони, які знову підконтрольні Україні. Ми також потребуємо допомоги в реалізації інфраструктурних проектів та в сільськогосподарському секторі.
Які успіхи може пред'явити українське керівництво?
В енергетичному секторі, традиційно схильному до корупції, є тепер прямі контракти з Росією, укладені за участю наших західних партнерів. Посередники, які раніше заробляли на дуже непрозорих контрактах, виключені. У боротьбі проти корупції, тут ми знаходимось на початку шляху: закони змінено і в найближчі три місяці, нове відомство посилить боротьбу проти корупції. Крім цього, ми скасували багато обмежень для того, щоб іноземні та українські підприємства могли вільно працювати. Обмеження є предумовою корупції.
Новий закон забороняє нацистську, але також і радянську символіку, наприклад, серп та молот. Радянські пам'ятники мусять, мабуть, тепер зникнути, вулиці повинні бути перейменовані. Проросійські українці вважають це провокацією, особливо тепер, перед 70-ою річницею закінчення війни. Чи розділить це Україну ще більше?
Це правда, цей пакет законів викликав різні реакції. Але у нас історія сталінізму недостатньо проаналізована, і ми стурбовані тим, що в Росії відродили культ Сталіна. Українці страждали не тільки від нацистів, але також і від рук Сталіна. В 1932-му та в 1933-му роках, під час Голодомору, штучно створеного радянським правлінням, ми втратили понад 6 млн. людей. Це все потрібно проаналізувати. Президент ще не підписав ці закони, дискусії тривають. Коли ці закони будуть введені в силу, вони, сподіваюсь, посприяють об'єднанню країни, а не навпаки.
Яку роль відіграє німецький уряд та Канцлер Німеччини для України?
Німеччина наш найважливіший партнер, домовленості та контакти дуже тісні. Я був присутній на всіх переговорах, і я побачив наскільки Канцлер А. Меркель бажає допомогти вирішити цю важку європейську кризу. Ми б хотіли звичайно, щоб це все відбувалося швидше, але сьогоднішні реалії інші.
Вбивства проросійського журналіста Олеся Бузини та проросійського політика Олега Калашникова привернули до себе значну увагу. Петро Порошенко вважає це політичною провокацією і цим натякає на діяльність проросійських або російських сил. Це нагадує те, як Росія після вбивства опозиціонера Бориса Немцова звинуватила опозицію та Захід в його вбивстві.
Найважливішим ж є той факт, що український Президент та Прем'єр-міністр висловили жаль з приводу інцидентів та одразу організували розслідування. Багато хто вважає це провокаціями, але поки ми не знайшли вбивць, спекуляції не мають сенсу.
У будь-якому випадку це насторожує.
Так, особливо для українців, які стають свідками вбивств колишніх політиків та журналістів. Калашніков та Бузина зіграли важливу роль у організації Анти-Майдану. Вони відповідали за його фінансування. На даний момент Генпрокурор України займається викриттям таємниць навколо Майдану. І це непросто, адже багато доказів було знищено. Саме під час розслідування відбуваються ці жахливі вбивства. Тому, швидше через це виникли припущення, що це має якись зв'язок з колишньою діяльністю вбитих. Але я ще раз підкреслюю, це спекуляції, тепер необхідно знайти злочинців.