• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Ціна України за перемогу дуже висока і її не можна не визнавати – посол у Німеччині
Опубліковано 30 квітня 2015 року о 17:23

Ціна України за перемогу дуже висока і її не можна не визнавати – посол у Німеччині

Наталія Писанська

Андрій Мельник розповів, чому українська громада у Німеччині цьогоріч відзначатиме День перемоги окремо від російської

Берлін – Окремо від російської дипломатичної місії вперше відзначатиме цього року День перемоги посольство України у Німеччині. Про це Радіо Свобода розповів надзвичайний і повноважний посол Андрій Мельник. За його словами, всі урочистості посольства припадають на 8 травня. Наразі Андрій Мельник приділяє багато зусиль тому, щоб розвіяти поширені у німецькому суспільстві стереотипи про монополію Росії на перемогу над нацизмом, і розповідає про внесок України у цю перемогу. 

– Пане Андрію, цього року Україна, зокрема українська громада в Німеччині, відзначатимуть День перемоги над нацизмом по-іншому. Чому?

Пропаганда, як отрута, потрапляє на родючий ґрунт німецького суспільства. Тому ми через ЗМІ доносимо до нього історичну правду. Зокрема й про те, чому ми відзначатимемо День перемоги над нацизмом по-іншому, ніж Росія

– Я переконався, якими закостенілими у Німеччині є стереотипи щодо історії Другої світової війни, підтримувані російською пропагандою. Кремль монополізував право Росії на перемогу над нацизмом, нівелювавши таке само право України на її беззаперечний внесок у неї. Ця пропаганда, як отрута, потрапляє на родючий ґрунт німецького суспільства. Тому ми через ЗМІ доносимо до нього історичну правду. Зокрема й про те, чому ми відзначатимемо День перемоги над нацизмом по-іншому, ніж Росія. 

Я виступив на радіо «Дойчланд функ» і розповів, що російське уславлення культу Сталіна та риторику мілітаризації замінить ушанування пам’яті полеглих у боях і жертв війни. Втрати в ній України – 8 мільйонів громадян. У Червоній Армії воювали їх 6 мільйонів і половина загинула – з поля бою не повернувся кожен четвертий українець. Також 2,5 мільйони вивезено на примусові роботи до Третього рейху, і 200 тисяч із них померли від непосильної праці та хвороб, загинули під час бомбардувань, і донині спочивають у німецькій землі. Ще 400 тисяч українців потрапили у концтабори, чимало з них лежать на німецьких кладовищах. Це – надзвичайно висока ціна перемоги, і її не можна не визнавати. Я переконаний, що мільйони німецьких слухачів замисляться над цими цифрами. 

Соціальний ролик до Дня Перемоги у YouTube

– Німеччина має вже усталене поняття щодо того, хто був хто у ті часи. Як тут сприйняли ухвалені Верховною Радою закони щодо переосмислення історії, зокрема й періоду Другої світової війни? 

– Ухвалені українським парламентом закони у Німеччині сприйнято спокійно. Неоднозначну реакцію викликало лише вшанування героїв національного визвольного руху, а також рішення щодо заборони радянської і комуністичної символіки. Але щодо символіки у закони вже внесено відповідні зміни. Утім, вони ще не підписані главою держави. Я переконаний, що в кінцевому підсумку будуть ухвалені виважені рішення, які не розділятимуть, а об’єднуватимуть націю та Україну. 

– Тим часом чимало німецьких істориків не розуміють такого кроку українських законодавців...

Нині більше непокоїть питання реалізації Мінських угод. Також і те, що Росія намагається будь-який крок України використати у власних інтересах

– До певної міри, маєте рацію. Я теж зустрічався з істориками-експертами, дипломатами, журналістами, котрі висловлювали застереження. Але йшлося здебільшого про вшанування героїв ОУН-УПА. Як і про те, що сам час ухвалення цих законів – невдалий. Адже нині більше непокоїть питання реалізації Мінських угод. Також і те, що Росія намагається будь-який крок України використати у власних інтересах. 

– Які заходи посольство України проводитиме та з якою символікою відзначатиме дні перемоги над нацизмом?

Заходи за участі українських ветеранів війни, представників нашої дипломатичної установи та української громади відбуватимуться саме 8 травня

– Заходи за участі українських ветеранів війни, представників нашої дипломатичної установи та української громади відбуватимуться саме 8 травня. Ми покладемо квіти до пам’ятника воїну-визволителю у Трептов-парку. Також і в інших містах Німеччини будуть вшановані полеглі вояки, а на солдатські могили, місця вічного спочинку громадян України, які в роки війни померли тут чи загинули, будуть покладені квіти. А 12 травня заплановано спільне з представниками німецьких офіційних органів богослужіння у Берлінському центральному кафедральному соборі. 

– Досі дипломатичні установи України та Росії у День перемоги над нацизмом чимало заходів проводили разом…

Не уявляю, як би я міг стояти поруч з послом країни, яка здійснює агресію проти України? 

– Посольство Росії проводитиме їх 9 травня. Ми не братимемо в них участі. Та й не уявляю, як би я міг стояти поруч з послом країни, яка здійснює агресію проти України? Це було б вершиною цинізму.

Радіо "Свобода",

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux