• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
Президент України: “Я більше взагалі нічого не боюся»
Опубліковано 14 вересня 2015 року о 16:47

Президент України твердо дотримується Мінських домовленостей і намагається залишатися оптимістичним. Втім, застерігає від спроб Москви дестабілізувати ситуацію у його країні.

Схоже, Президент України Петро Порошенко працює цілодобово. «З моменту обрання на посаду 15 місяців тому я не мав жодного вихідного», - каже він і зітхає. Конфлікт з Росією і сепаратистами, а також складний процес реформування всередині країни вимагають глибоких зусиль. Отже, інтерв’ю в Адміністрації Президента в суботу ввечері було звичайною справою.

У цей час у Берліні проходила чергова зустріч міністрів закордонних справ України. Росії, Німеччини і Франції. За її підсумками було повідомлено про деякі успіхи у справі мирного врегулювання у дусі Мінську ІІ, укладеного 7 місяців тому. На момент зустрічі на вищому рівні у Парижі 2 жовтня ц.р. процес відводу важкої артилерії може просунутись вперед.

«Die Welt»: Пане Президенте, чи можна на Сході України констатувати завершення війни?

П.Порошенко: У нас і справді є новини: починаючи з минулої п’ятниці, на Сході України наші війська вперше з лютого не обстрілювали. Проте, кінець війни  матиме місце лише тоді, коли окупаційні війська Росії будуть виведені з території східної України.

ЄС живі нині проблемами біженців. Організації ООН з міжнародної допомоги упродовж місяців безуспішно намагаються зібрати кошти у розмірі 300 млн. дол. США на допомогу внутрішнім переселенцям України. У вас немає враження, що Європа забула про вас?

Ні. По-перше, Європа підтримує нас фінансово. Саме за останні дні Берлін і Варшава уклали домовленості про надання пакетів допомоги відповідно на 200 і 100 млн. євро. Німецьку допомогу спрямовано у сектор енергетичної безпеки. І по-друге: якщо нам вдасться добитися деескалації конфлікту, проблема наших біженців для Європи не постане. Разом з тим не забувайте: поки 800 тис. біженців із Сирії і балканських країн намагаються потрапити до Німеччини, у нас всередині країни 1, 45 млн. внутрішніх переселенців.

Згідно з даними ООН, понад 800 тис. осіб зі сходу України переїхали до Росії, а також і до інших країн.

Хвилинку. Інформація про те, що майже 1 млн. осіб вирушили за кордон – не відповідає дійсності. За нашими даними, це близько 100 - 250 тис. осіб.

У будь-якому разі економічне становище скрутне. Більшість українців боїться зими в умовах нестачі газу, вугілля і світла.

Скажу так: після агресії з боку Росії я вже нічого не боюся. Якщо нам вдалося вижити рік тому, то ми й тепер впораємось. Рік тому Росія повністю припинила постачання газу. Ми вижили завдяки реверсному постачанню з країн ЄС. Наразі ситуація набагато краща. Ціна на газ впала. Із інструмента політичного впливу газ перетворився значною мірою на товар. Я впевнений, що ми й цього року до кінця жовтня матимемо тристоронній газовий договір з ЄС і РФ.

А щодо вугілля. На окупованій частині України знаходиться 2 млн. тонн сировини, а  ваші підприємства не мають туди доступу.

З постачанням вугілля у нас є проблема. Втім, якщо ми розпочнемо переговори з ПАР про постачання вугілля, нам його швидко почнуть продавати. На це гроші ми знайдемо. Наші валютні запаси зросли з 5 млрд. дол. США у лютому до 13 - зараз. Банківська система стабілізувалася, і нам вдалося успішно реструктурувати зовнішні запозичення у приватних донорів.

Яких кроків ви вживаєте задля покращення гуманітарної ситуації у східних регіонах України. На Донбасі?

Ми не можемо направляти на схід України гуманітарні каравани. Однак ми плануємо побудувати центр гуманітарної логістики на лінії розмежування вогню. Туди постачатимемо продукти харчування і медикаменти, і мешканці Донецька потойбіч зможуть без жодного контролю купувати речі наполовину дешевше, аніж у Донецьку. Ми також плануємо запустити у роботу мобільний банківський комплекс. Він дозволятиме здійснювати понад 200 тис. трансакцій на тиждень. На Донбасі мешкає від 700 до 900 тис. пенсіонерів, які у такий спосіб зможуть отримувати соціальні виплати.

Повернемось до політики. Мінськ передбачає, що в Україні, у т.ч. на сході, 25 жовтня пройдуть місцеві вибори…

Якщо російські солдати підуть з України, ми зможемо провести там вільні вибори, відновити інфраструктуру і соціальну систему, відбудувати зруйновані фабрики. Якщо режим припинення вогню триватиме, ми зможемо підійти до ключових питань Мінську: відведення артилерії, обміну заручниками. Наступний пункт передбачає безперешкодний доступ спостерігачів від ОБСЄ, скрізь. Ми завжди надавали спостерігачам доступ. Інша сторона – ні. Однак, завдяки нашій розвідці і допомозі наших західних партнерів ми чітко знаємо, де росіяни утримують сховані танки. Як ви гадаєте, чи це можна вважати кінцем війни?

Скільки озброєних росіян перебувають, за вашими оцінками, у східних регіонах України?

Почекайте, ми надамо вам документи. (Порошенко відправляє речника у сусідню кімнату. Той повертається з таблицями. Згідно з цими даними, кількість «регулярних російських військ» складає 9100 осіб, 240 танків, 530 броньованих літаків на сході України)

Отже, все це означає, що вся Україна обиратиме 25 жовтня, а самопроголошені республіки – у інший день. Якщо не станеться дива…

Будьте оптимістичнішими… А тепер серйозно. Зрозумійте: провести вільні вибори на окупованих територіях не є можливим. Як це зробити? Перша найважливіша передумова для цього – це вивід іноземних військ. Це теж прописано в Мінській угоді.

Згідно з мінськими домовленостями, Україна повинна до кінця року відновити контроль над східним кордоном. А якщо не вийде?

Тоді це означатиме, що інша сторона не дотримується положень Мінську. «Договори повинні виконуватись». Однак я залишаюся оптимістом. Я ненавиджу роздуми про те, що Мінська угода зазнає поразки. Ми виконаємо її до останньої букви. А Росія? Російська сторона зараз, через сім місяців після підписання, вперше припинила вогонь.

Ще раз: Донбас не бере участі у виборах. А проводить власні. Що тоді?

Тоді послідує відповідна реакція. Санкції.

Ви щойно провели зустріч з В.Нуланд, держсекретарем МЗС США. Американці розуміють ваше становище?

Вони принаймні блискуче поінформовані. Важливо, що трансатлантична єдність утримується. І ще важливо, що наша країна отримує підтримку, і не лише словами. Щоправда, в США точилися дискусії навколо того, чи постачати нам летальну зброю. Що це означає? Йдеться про оборонні озброєння. Даруйте за пафос: ми зараз захищаємо не лише свою країну, ми стоїмо за свободу і демократію. Наразі ми воюємо із зброєю ХХ століття проти зброї ХХІ століття. І військовий бюджет Росії у 30-45 разів перевищує наш.

У військовому плані ви очевидно поступаєтесь противнику.

Залежить від того, який механізм стримування обрати. У жовтні знову прибудуть інструктори з багатьох країн НАТО. Вони в свою чергу теж багато чого нового дізнаються внаслідок отриманого нами досвіду ведення гібридної війни.

Чи не боїтеся ви, що Росія у подальшому намагатиметься дестабілізувати Україну зсередини?

Це один із сценаріїв Путіна. Він переконався, що військовим шляхом або через реалізацію проекту «Новоросія» він нічого не досяг. А зараз бачить, що ціна на нафту падає, а санкції діють. Ось він і робить ставку на дестабілізацію. Я дуже сподіваюся, що наш народ не допустить розколу.

Ви надали громадянство України іноземним фахівцям і допустили їх до роботи в уряді. Колишній президент Грузії М.Саакашвілі став губернатором Одеської області. Наразі збираються підписи, аби зробити його навіть главою уряду…

Саакашвілі був би гарним прем’єр-міністром. Для Грузії. А в нашій крані є свої глави урядів. 

«Вельт»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux