• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
Міністр фінансів України Наталія Яресько: «Україні не вистачає грецької розкоші»
Опубліковано 30 вересня 2015 року о 09:48

Міністр фінансів України Наталія Яресько

 

«Україні не вистачає грецької розкоші»

Флоріан Віллерсхаузен

 

Наталія Яресько, яка виросла в Чикаго, отримала в грудні українське громадянство, щоб мати можливість стати Міністром фінансів України. В інтерв’ю вона розповідає про свої подальші реформи, боротьбу з корупцією та владу олігархів.

Пані Яресько, нещодавно Ви переконали міжнародних кредиторів скоротити заборгованість, таким чином, 20% від зовнішніх боргів України, які становлять 18 мільярдів, було списано. Україні тепер не загрожує державний банкрот?

Фінансова неспроможність України була серйозною загрозою. Я вважаю, що цим договором ми досягнули тривалої ліквідності, звісно, якщо не трапиться ще одна несподіванка, як ескалація війни з Росією.

Україна не буде для кредиторів бездонною бочкою як Греція?

 

Порівняння з Грецією є несправедливим. Нам в Україні невідома розкіш величезних сум, які ЄС надає Афінам. Чисельність населення Греції вчетверо менша, ніж України, та вони мають в розпорядженні 400 мільярдів доларів. Ми розпоряджаємося 40 мільярдами доларів, і це означає, що ми повинні справді реформувати країну та ефективно вести економіку. І це ще й за умов війни.

Добившись скорочення заборгованості, Ви виконали завдання, заради якого Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк взяв Вас до Кабміну. У Києві тепер ходять чутки, що Вас можуть попросити піти з посади. Де ж правда?

Я прийшла, щоб взяти на себе обов’язки Міністра фінансів. І в мене ще багато роботи. В правлінні коаліції завжди є різні думки. Врешті, це рішення коаліції, Президента або Парламенту, чи повинна я піти. Якщо вони мене про це попросять, я піду. Але наразі я вважаю слушним зосередитися на своїй роботі.

Ви, як і двоє інших Міністрів, що отримали українське громадянство, не виросли при київських органах влади і вважаєтеся прогресивним реформатором. Очевидно, Ваше бажання реформ не влаштовує деяких олігархів, які за кулісами підтримують зміну уряду. Чи хочете Ви позбутися олігархів, доки вони не позбулися Вас?

Я не хочу позбуватися ніяких олігархів. Я не маю нічого проти великого бізнесу, доки вони дотримуються засад правової держави, платять податки, створюють робочі місця і орієнтуються на чесну конкуренцію. Але я проти того, що деякі великі концерни зловживають своєю владою для впливу на політику і досягнення власних цілей. Від цього зловживання та корупції страждають всі українці.

Якими є Ваші подальші реформи?

Я хочу максимально спростити систему податків. Я маю на меті впровадити фіксовану ставку в розмірі 20%-го податку на прибуток, підприємницьку діяльність та додану вартість, а також соціальне страхування. Лише на ці чотири категорії зараз діє 90 різних ставок внесків, що робить оподаткування суб’єктивним, і створює можливість корупції. Тож, йдеться про прозорість. До того ж, ми хочемо до кінця 2016 року виставити онлайн інформацію про державні доходи і витрати. Крім цього, розмитнення повинне максимально проходити в електронному вигляді, щоб і там зменшити корупцію.

Пересічний українець каже: «З часів Євромайдану багато чого змінилося, але нічого не покращилося». Як Ви хочете отримати підтримку населення, доки не відбулася нова революція, проти Вашого уряду?

Це не правда, що нічого не покращилося. Ми зупинили коливання і масове знецінення валюти. Ми стабілізували банки, внески українців знаходяться в безпеці. В наступному році я знову розраховую на зростання економіки, що принесе за собою нові робочі місця.

 

«Наша країна нині потребує інвестицій»

Чи стали Ви частіше реєструвати іноземні інвестиції?

Так. Нещодавно ми зареєстрували японське підприємство, яке створить в Західній Україні 3000 робочих місць. 1 грудня вступить в дію Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Наші підприємства готуються до переходу на євростандарти. Ті, кому це вдасться, матимуть в подальшому можливість здійснювати експорт не лише в Європу, а й за європейськими стандартами в Африку та на Близький Схід.

 

Європа вживає достатньо заходів для підтримки України в галузі економіки?

Ми вдячні за допомогу в стабілізації фіскальної політики. Ми також цінуємо, що Брюссель утримує санкції проти Росії до виконання нею Мінських угод. Але наша країна зараз потребує інвестицій. Захід міг би допомогти через такі фінансово-кредитні інституції як Європейський банк реконструкції. Йдеться про відбудову інфраструктури загалом, а також цільову підтримку окремих підприємств. 23 жовтня в Берліні ми будемо залучати інвесторів.

 

Ваша країна й надалі знаходиться у стані війни з Росією. Проте, схоже, впродовж кількох останніх тижнів бойові дії на Сході України стихли. На скільки можливим Ви вважаєте тривалий мир?

Українці хочуть лише миру. Я не можу передбачити майбутнє, але ми робимо все можливе. Київ виконав всі вимоги Мінського договору. Але ми також очікуємо, що Росія забере свою зброю, відпустить політичних в’язнів і дасть нам контролювати наші кордони.

 

Росія анексувала півострів Крим, частина східної України все ще знаходиться під керівництвом сепаратистів, яких підтримує Росія…

…одне я повинна сказати чітко: регулярні російські війська займають наші території, тисячі професійних солдатів знаходяться в нашій країні та на кордонах. Ситуація залишається дуже складною, але ми зупинили російську агресію.

 

Як Ви хочете знову об’єднати Вашу країну?

Окрім виконання умов Мінської угоди є лише один шлях. Ми повинні зробити Україну економічно успішною. В той же час ми повинні показати, що підтримуємо такі європейські цінності як свобода думки, зборів та преси. І тоді ми зможемо відновити єдність.

 

Українці заплатили за це величезну ціну. Ви маєте дані щодо збитків?

Звісно, 8000 загиблих та 17000 ранених – це страшенно висока ціна. Виходячи з цього ми підрахували, що внаслідок окупації Криму та Східних частин держави, економічні показники України впали орієнтовно на 20%. На скільки високими є збитки на окупованих територіях, я не можу оцінити, адже ми не маємо туди доступу. Але судячи з того, що я чую, інфраструктура, очевидно, дуже постраждала. І я знайома з аграріями, чиї поля нині заміновані.

 

"Wirtschaftswoche", Флоріан Віллерсхаузен

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux