Зустріч Нормандської четвірки в Парижі: «Україна не повинна стати жертовним ягням»
В якому стані Мінський мирний договір? Перед зустріччю Нормандської четвірки в Парижі щодо кризи в Україні Посол Києва Андрій Мельник застерігає Захід, що через зближення з Путіним у війні в Сирії його країна залишилася без уваги.
Вперше після лютневої зустрічі в білоруському Мінську у Парижі зустрінуться глави держав та урядів Німеччини, Франції, Росії та України, щоб обговорити ситуацію в Україні. Ангела Меркель, Франсуа Олланд, Володимир Путін і Петро Порошенко хочуть розглянути подальший план втілення Мінських домовленостей. Останнім часом панує обережний оптимізм, відколи в Україні утримується перемир’я.
Однією з гострих тем в Парижі є намагання народних республік в Донецьку і Луганську провести місцеві вибори без міжнародних спостерігачів. В інтерв'ю з газетою SPIEGEL ONLINE посол України в Німеччині Андрій Мельник стверджує, що Меркель і Олланд під час зустрічі можуть вплинути на Президента Росії. «Ключ знаходиться в Москві, у Путіна», - вважає Мельник.
SPIEGEL ONLINE: Пане Посол Мельник, у п’ятницю в Парижі зустрінеться чотири головних актора Мінських домовленостей. Чого очікує Україна від цієї зустрічі?
Мельник: У нас панує обережний оптимізм. Особиста розмова між Меркель, Порошенком, Олландом та Путіним є важливою. Ми хочемо перш за все досягнути консолідації перемир’я, продовження відведення легкої зброї і сподіваємося, що такі позитивні тенденції не зупиняться. Ключ знаходиться в Москві, у Путіна.
SPIEGEL ONLINE: Є деякі перешкоди. Отже, створені російськими сепаратистами Донецька і Луганська народні республіки на Сході України хочуть провести в жовтні та листопаді власні місцеві вибори. Що повинен зробити Путін?
Мельник: Одна з основних цілей зустрічі в Парижі є зашкодити проведенню так званих виборів терористів, які збираються проводити без міжнародних спостерігачів та одноосібно. Якщо ці так звані вибори все ж відбудуться, Мінський мирний процес зайде в глухий кут і потерпить серйозної невдачі. Ми вдячні, що наші партнери в Берліні та Парижі засудили ці плани. Зараз треба посилити тиск у цьому конкретному питанні, щоб Путін вплинув на Донецьк і Луганськ відкликати це рішення.
SPIEGEL ONLINE: Ангела Меркель матиме в Парижі зокрема приватну розмову з Путіним. Чого Ви очікуєте від канцлера?
Мельник: Я впевнений, що канцлер Німеччини Ангела Меркель обговорить з паном Путіним питання місцевих виборів на зайнятих територіях. В цьому питанні є конкретна позиція, яку канцлер, французький та український Президенти обговорили ще 1-го жовтня.
SPIEGEL ONLINE: Захід шукає у сирійській війні наближення до Путіна. Чи не боїтеся Ви угоди, яка зашкодить Вашій державі?
Мельник: Небезпека існує. Україна не повинна стати жертовним ягням на сирійському вівтарі. На жаль, українцям надто часто впродовж своєї непростої історії доводилося переживати те, що інші держави вирішували свою долю, йдучи по їхніх головах. Багато людей в Україні уважно та з тривогою спостерігають за наближенням до Путіна в сирійській війні. Громадськість моєї країни реагує дуже чутливо. Тому ми вдячні німецькому уряду за чітку позицію, що конфлікти в Україні та Сирії не пов’язані між собою, і повинні розглядатися окремо один від одного. Принесення України в жертву задля вирішення сирійського питання було б фатальною помилкою Заходу і є неприпустимим з геополітичної точки зору.
SPIEGEL ONLINE: В Німеччині розділилися думки після заяви віце-канцлера Зігмара Габріеля (Соціал-демократична партія Німеччини) щодо зняття санкцій проти Росії. Як Ви оцінюєте цю подію?
Мельник: Ця заява викликала в Україні обурення. Я радий, що не лише партнери по коаліції ХДС/ХСС, а й власне Соціал-демократична партія висловила роздратування. В принципі, санкції ЄС проти Росії неповні та недостатні, але вони залишаються єдиним засобом тиску наших партнерів на Москву.
SPIEGEL ONLINE: Мінський договір передбачає більшу автономію російськомовним областям на Сході України, це є кроком на шляху до відновлення кордонів між Вашою країною та Росією. Проте конституційна реформа не вдається: після першого читання в Києві відбулися масові заворушення, є жертви, радикальна партія вийшла з коаліції. Процес провалився?
Мельник: Ні, я налаштований оптимістично, що під час другого читання, яке, очевидно, відбудеться після місцевих виборів 25-го жовтня, конституційна реформа отримає в парламенті необхідні дві третини. Незалежно від виходу «Радикальної партії», коаліції належить більшість, і до того ж опозиція під час першого читання сигналізувала підтримку. Ми сподіваємося, що зрештою переможе здоровий глузд. Україна готова, незважаючи на труднощі, дотриматися Мінських домовленостей.
Коротко: В Парижі глави держав та урядів Німеччини, Франції, Росії та України обговорюють майбутнє на Сході України. Перемир’я, здається, віднедавна тримається. Український Посол в Німеччині Андрій Мельник вимагає зашкодити проведенню запланованих сепаратистами місцевих виборів. Ключ до цього, за його словами, лежить в Москві, у Путіна.