• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Посол України: «У Путіна нова гра»
Опубліковано 15 жовтня 2015 року о 13:56

Інтерв’ю з Андрієм Мельником, Послом України

Посол України: «У Путіна нова гра»

12.10.2015

Дітер Хінтермайєр і Свен Вайдліх

Україна – це країна з багатьма проблемами. Посол Андрій Мельник розповідає в інтерв’ю про непростий стан на Сході країни, який знаходиться під владою сепаратистів. Він говорить як про загальну корупцію в країні, так і про економічний розвиток, який вселяє в нього надію. І це пов’язано,зокрема, з німецькою авто індустрією.

В п’ятницю туніський квартет отримав Нобелівську премію миру. Перед прийняттям рішення Ви казали, що премію заслужила Канцлер Німеччини Ангела Меркель.

АНДРІЙ МЕЛЬНИК: Так, адже в Україні йдеться про війну і мир. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, як рушійна сила, намагається принести мир. Україна дотримується думки, що вона заслужила премію, навіть якщо ми все ще далеко від справжнього миру.

На Сході Вашої країни, за який йде боротьба між сепаратистськими та державними військами, нині панує перемир’я. Схоже на те, що воно тримається. Все ж, ОБСЄ знову і знову повідомляє про бої між державними військами та сепаратистами в Донецькій та Луганській областях, є і мертві. То на скільки складним є стан?

МЕЛЬНИК: Якщо ми порівняємо це з тим, що ми мали два місяці тому, то настав певний мир. Бої не ведуться важкою зброєю, ракетами та мінометами. Снайпери становлять небезпеку, та нинішній стан є хорошим знаком. Ми бачимо, що політика маленьких кроків, яку веде Ангела Меркель, приносить успіх. Ми сподіваємося, що ця позитивна динаміка приведе до подальших результатів, зокрема, до виборів за українськими законами та з присутністю спостерігачів ОБСЄ, як це передбачається у Мінських угодах, а також відведення іноземних, тобто російських військ з захоплених територій, а також встановлення Україною контролю над 409 км кордону з Росією.

Ви стверджуєте, що Путін підтримує повстанців. Зараз Путін допомагає в Сирії тамтешньому Президенту Асаду, надаючи повітряні удари на повстанців. Чи вважаєте Ви, що це може позитивно вплинути на  ситуацію в Східній Україні, тому що Путін більше не хоче там розпалювати конфлікт.?

МЕЛЬНИК: Для нас важливо, що незважаючи на події в Сирії, тема України залишається на порядку денному. Ці дві проблеми не можна перемішувати. Доки з лінії зіткнення не відведено зброю, насильство може знову вибухнути. Але Ви маєте рацію, Путін розпочав нову гру в Сирії. Це, звісно, вимагає великої кількості ресурсів. Ми зараз намагаємося документувати, які одиниці російської військової техніки спостерігаються в Сирії. У нас є докази, що деякі з них до того були в Україні. Це свідчить про те, що Росія не лише надавала фінансову та збройну підтримку сепаратистам, а що й власне її регулярні війська знаходилися і досі знаходяться в Східній Україні.

Якою інформацією Ви володієте щодо того, як почувається населення на окупованих територіях Східної України? Чи можуть люди придбати товари щоденного вжитку?

МЕЛЬНИК: Населення знаходиться там у вкрай важкій ситуації. Саме наші селяни стали заручниками військового режиму, який не може принести їм нічого доброго. За нашими підрахунками після того, як 1,5 млн. людей були змушені покинути окуповані території як внутрішні переселенці, там все ще живе 2 млн. людей. Багато з них – літні люди, які не змогли або не захотіли тікати. Багато заводів закриті або працюють лише частково. Харчові продукти є, їх нелегально переправляють з Росії. Але ціни на них іноді вдвічі або втричі більші, ніж на решті українських територій. Тому ми почали будувати вздовж лінії зіткнення логістичні центри, де люди можуть одразу скупитися та отримати в банку пенсію. Адже на окупованих територіях не працює банківська система. Ми намагаємося допомогти нашим людям. Але дотепер сепаратисти заважали наданню гуманітарної допомоги не лише від української влади, а й від таких неурядових організацій, як Червоний Хрест та Caritas. Нещодавно було відхилено допомогу ООН у справах біженців(Vor kurzem wurde auch das Flüchtlingshilfswerk der Vereinten Nationen abgewiesen). Така діяльність не вписується в образ російської пропаганди, ніби Україна відмовилася від своїх територій.

 

«Німецьким автовиробникам важко замінити українських постачальників», - Андрій Мельник

Україна вважається розділеною державою. Ви родом зі Львова, кажуть,ця частина орієнтується на Європу, а Схід почувається ближчим до Росії, що спричинене великою кількістю сімейних зв’язків. Яким чином можна об’єднати ці дві сторони?

МЕЛЬНИК: Це буде серйозним політичним завданням, особливо після цієї кривавої війни. Але ми певні, що зможемо повернути довіру людей зі Сходу, як тільки зникнуть російські війська. Я впевнений, що ми здобудемо серця цих людей. Багато з них мало чого отримували з Києва останніми роками, зокрема й під час правління Президента Януковича. Вже зараз на Сході країни спостерігається підвищення патріотизму, після пережитих людьми страхів війни. Для них Україна стала чимось цінним.

На скільки далеко може піти Ваш уряд у справі федералізації?

МЕЛЬНИК: Сьогодні тема федералізму не стоїть в центрі. Але ми проводитимемо децентралізацію державної влади, щоб кожен регіон, включаючи східні, отримав більше повноважень, щоб вони мали можливість отримати більше податкових надходжень для власного розвитку. Для Донецької і Луганської областей вже вступили в силу спеціальні закони, які наприклад, дозволяють власну поліцію, юрисдикцію, використання російської мови та економічні зв’язки з Росією.

Що Вас турбує у федералізмі?

МЕЛЬНИК: Нас у цьому ніщо не турбує. Ми бачимо на прикладі Німеччини, що такий шлях міг би бути хорошим варіантом розвитку. Але варто пам’ятати, що Німеччина має столітню традицію. Ми ще до цього неготові. Федералізація не є темою, яку люди розуміють і схвалюють. Нам потрібен час, щоб вони набули досвіду.

Корупція в Україні є поширеним явищем. Як Ви оцінюєте ситуацію?

МЕЛЬНИК: Тема корупції турбує людей, мабуть, більше, ніж війна. Бажання подолати корупцію було основною причиною протестів на Майдані в Києві у листопаді 2013. Політика реагує на всіх рівнях. Але ми лише починаємо. Якщо Ви запитаєте будь-якого перехожого: «Ви проти корупції?, - кожен скаже, - Так». Але коли Ви продовжите питати: «Якщо Ви підете до лікаря, чи дасте Ви йому хабара, щоб Вас краще обслуговували?, - Ви точно отримаєте відповідь, - Так, чому ж ні, в цьому немає нічого поганого». Це означає, що потрібно працювати на різних рівнях. Але політика повинна стати зразком для наслідування. Ми вже видали строгі антикорупційні закони і створили антикорупційне бюро зі слідчими. Нині важливо продемонструвати, що підозра може бути висунута кожному, щоб доказати: тепер все серйозно, це не лише слова.

Довгий час Україну вважали фактично банкрутом, ще однією Грецією в Європі. В якому стані українська економіка зараз?

МЕЛЬНИК: Частина кризи позаду нас. В поточному році ми спостерігатимемо зниження ВВП, але на наступний рік прогнозують підвищення майже на 3%. Тема державного банкрутства більш не актуальна. Вкінці серпня нам вдалося добитися списання 20% заборгованості перед приватними кредиторами. Це дає нам перерву до 2019 року, і ми можемо цілком сконцентруватися на реформах. Звісно, наша економіка все ще у важкому стані. Реальний рівень безробіття становить 10%.

Чи можете Ви це подолати?

МЕЛЬНИК: Ми залишилися без п’ятої частини економіки через анексію Криму і втрату окупованих територій. Але в той же час серед війни відбулися й позитивні зміни. Я маю на увазі постачальників, які суттєво розвинулися. Німецьким автовиробникам важко замінити українських постачальників. Самі лише німці створили в цій області останніми роками 25.000 робочих місць, і ця тенденція зростає. У нас є хороші шанси. Ми маємо висококваліфікованих працівників і, на жаль, низький рівень заробітної плати. Виробничі витрати приблизно такі ж як в Китаї, середня зарплата за годину становить 2 Євро. Але перевагою є наше географічне положення, спільний кордон з ЄС. Ми майже цілком відкрили ринок для держав-членів ЄС. Через неповних три місяці в силу вступить Угода про зону вільної торгівлі, і зникнуть майже всі розмитнення. Це надзвичайно важливо для подальшого розвитку.

 

Frankfurter neue Presse, Дітер Хінтермайєр і Свен Вайдліх

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux