Послідовно зберігаючи тиск
Пане посол, між іншим не лише економіка вимагає послаблення економічних санкцій проти Росії, за це виступають все більше політиків посилаючись на кризу в Сирії. Яка позиція України з цього приводу?
Др. Андрій Мельник, посол України у ФРН: Важливість санкцій ми всі уже мали змогу бачити у випадку з Іраном. Провадився діалог, але так само були введені і санкції, болючі для всіх, в тому числі і для України. Ми всі разом продемонстрували витримку і досягли результату! Проти зняття санкцій з Росії говорить також рішення ЄС, за яке ми маємо бути вдячні німецькій стороні. Це рішення вказує на прямий зв'язок між виконанням Мінських домовленостей та зняттям санкцій. На конференція з питань безпеки у Мюнхені президент Порошенко ще раз нагадає про наше положення. Наша проблема полягає в тому, що Україна зникла з перших шпальт, але наш конфлікт все ще залишається актуальним.
Наскільки просунулась імплементація Мінського мирного договору?
Мельник: Ситуація все ще доволі серйозна. До цього часу ще жодного разу перемир’я не було насправді досягнуто. Щодня нові жертви серед цивільного населення, щотижня ми оплакуємо нових загиблих. У будь-якому разі українська сторона має указ не відкривати вогонь. Навіть обмін полоненими був проведений лише частково.
Але ж і Україна ще не виконала своєї частини того, що обіцяла зробити під час переговорів у Мінську.
Мельник: Власне, це також зумовлено вищезгаданою ситуацією, яка ускладнює для президента Порошенка проведення конституційних змін у парламенті для того, щоб надати східним регіонам України особливого статусу. Також для проведення виборів необхідно набрати більшість у дві треті голосів. Послаблення тиску на Росію зараз не посприяє позитивно на позицію наших депутатів. І тоді усе ризикує закінчитися як заморожений конфлікт. Це не пророкує нічого хорошого як Україні, так і стабільності в Європі.
Бундесканцлер Ангела Меркель висловилася за проект газопроводу «Північний потік-2», який забезпечить постачання російського газу безпосередньо до Німеччини. Як на це реагує Україна?
Мельник: У 2014 році цей проект був призупинений з політичних міркувань. Те, що саме канцлер Меркель, яка так приязно ставиться до України, що уже неодноразово було доведено, тепер висловлюється за просування даного проекту, стало для нас неприємною несподіванкою і не може не викликати заперечень. Як транзитна країна ми зазнаємо втрати надходжень від транзиту газу. Крім того, в майбутньому для Росії стане можливим перекрити Україні газовий кран таким чином, аби не зачепити цим інтереси Європи загалом чи Німеччини зокрема.
Президент Порошенко також очікує на розмову з Горстом Зеєгофером. Чому?
Мельник: Йтиметься про гарантії безвізового режиму, ЄС уже висловив свої рекомендації з цього приводу. Україна виконала усі необхідні зобов’язання, хоча це й було нелегко. Та з Баварії не прийшло жодних позитивних відгуків. Ми отримали письмові ухвали з Кройта, в яких мова була про те, що необхідно бути обережним у діях стосовно Туреччини, а також про те, що не можна надавати право безвізового в’їзду для України та інших країн, що знаходяться в кризовій ситуації. Це неймовірний провал для нас. Не варто спекулювати страхами і думати, що надання права безвізового в’їзду змусить українців масово ринути в Німеччину. Немає жодних ознак того, що все саме так і розгортатиметься. І в цьому президент особисто намагатиметься переконати пана Горста Зеєгофера.