Вимога міністра економіки та енергетики Німеччини Зігмара Габріеля (соціал-демократична партія Німеччини) розпочати процес поступового зняття санкцій ЄС проти Росії викликала напруженість у відносинах між Україною і Німеччиною. «Ми звернулися до міністерства закордонних справ з проханням підтвердити чи спростувати інформацію про те, чи є дана заява офіційною позицією федерального уряду» розповідає посол України в ФРН, Андрій Мельник, під час інтерв’ю виданню Tagesspiegel. Така вимога було сприйнята в Києві «з розчаруванням і жалем», тому що вона є «недоцільною». «Як показує досвід, такі санкції можуть бути ефективними і успішними тільки тоді, коли всі умови будуть виконані», наголосив А. Мельник. «Навіть у випадку з Росією, міжнародне співтовариство потребує стратегічного терпіння, єдності та твердості».
На спільно організованому з федеральною землею Мекленбург-Передня Померанія «Дні Росії» Габріель в середу ввечері висловився за поступове скасування санкцій, оголошених Європейським Союзом у зв’язку з анексію Криму Росією та російською інтервенцією на сході України. Ізоляція в довготривалій перспективі нічого не дасть, заявив Габріель. «Врешті-решт, допоможе лише діалог». Хоча федеральний міністр економіки наголосив, що Мінські угоди повинні дотримуватися, проте одночасно він виступає за послаблення санкцій відразу після реалізації окремих пунктів угоди.
Федеральний канцлер Ангела Меркель, навпаки, бачить можливість відміни санкцій тільки при виконанні Мінських домовленостей. Таку позицію в минулому році також підтримали глави держав і урядів ЄС. Термін санкцій закінчується в кінці липня, в червні має бути прийняте рішення про їх продовження. До сих пір, хоча у багатьох країнах ЄС присутня критика, перш за все, економічних санкцій, жодна держава поки не наклала вето на продовження санкцій. Тепер український уряд сподівається, що уряд Німеччини, незважаючи на заяву віце-канцлера, буде дотримуватися заявленого курсу.
Габріель говорить про громадянську війну, а Київ – ні.
Українське посольство також критично ставиться до того, що Габріель назвав конфлікт в Україні «громадянською війною». «Таке висловлювання для багатьох українців є образливим і нечесним», - підкреслив А. Мельник. Він послався на те, що українська військова льотчиця Надія Савченко в середу була обміняна на двох російських офіцерів, які були взяті в полон та яким був тут винесено вирок в Україні. «Є неспростовні докази того, що Росія не тільки повністю керує, озброює і оплачує маріонеток в Донецьку і Луганську, а й постачає їх солдатами, офіцерами і найманцями».
Якщо санкції залишаться прив'язаними до виконання Мінських домовленостей, відміна санкцій переноситься тоді на ще більш невизначений термін, так як жоден пункт прийнятих в лютому 2015 року угод так поки і не був реалізований. Перемир'я постійно порушується, а прогресу в мирному процесі не спостерігається. Відсутність єдності в даний час проявляється, перш за все, в ставленні до запланованих місцевих виборів в Східній Україні. Тому, все ще досі неясно, яким чином можна буде забезпечити безпеку голосування та чесність передвиборної боротьби.
Обидві сторони у Мінську також взяли на себе зобов'язання звільнити «усіх заручників і незаконно затриманих» та здійснити обмін ними. Таким чином, звільнення льотчиці Савченко та її обмін на двох російських військових також є кроком в рамках даної угоди. Втім, відповідний пункт угоди все ще не вважається виконаним, оскільки є й інші полонені. За звільнення Савченко, яка була взята в полон в 2014 році на території Східної України, виступали Німеччина і Франція.