Порошенко: «Пом’якшення санкцій проти РФ небезпечно»
Президент України Петро Порошенко про Дональда Трампа, санкції проти Росії і вступ до НАТО
Берлін. В нашій берлінській редакції – особливий гість. Петро Порошенко, Президент України, після переговорів з канцлером Ангелою Меркель знайшов більше години часу, аби відповісти на запитання наших редакторів. У приміщенні були затемнені вікна з міркувань безпеки глави держави, що перебуває у війні. Співробітники Порошенка кілька разів переривають розмову через термінові телефонні дзвінки і передають президентові слухавку: новини з лінії фронту на Сході України.
Пане Президент, Дональд Трамп вступив на посаду американського президента. Що це означатиме для процесу мирного врегулювання в Україні?
Американський народ зробив свій вибір, який треба поважати. Сполучені Штати є впливовою у світі державою, і задача Дональда Трампа - утвердити свою країну в ролі глобального гравця. Не хочу коментувати чиїсь припущення щодо друзів чи ворогів новообраного президента. Фундаментальні інтереси США визначені не Дональдом Трампом і не Бараком Обамою, а батьками-засновниками Сполучених Штатів 200 років тому. Це свобода і демократія. Україна має абсолютно такі самі інтереси – і бореться проти російської агресії.
Трамп висловлюється за скасування санкцій проти Росії…
Знаєте, хто найбільше ще підтримує скасування санкцій? Президент Порошенко. Однак перед цим Росія повинна вивести всі свої війська з нашої території, щоб Україна відновила територіальну цілісність і суверенітет. Поспішне пом’якшення санкцій лише посилить агресію Росії проти України – і Європа потрапить у небезпеку. Хто знає, куди ще Путін поспішить на допомогу російським меншинам. До Прибалтики? Болгарії? Чи, можливо, Німеччини? На брутальне порушення міжнародного права ніколи не можна дивитися крізь пальці.
Санкції мало чим допомогли…
Санкції працюють: Росія платить високу ціну за свою агресію. Рівень життя населення суттєво впав, російська національна валюта втрачає вартість. Саме завдяки санкціям вдається утримувати Путіна за столом переговорів, і саме санкції змусять його у повній мірі виконати Мінські домовленості.
Ви щойно мали зустріч з німецьким канцлером. На яку допомогу з боку Німеччини Ви розраховуєте: лише дипломатичну чи також і військову?
Ми не очікуємо на військову допомогу. У нас є власна зброя, і ми в змозі власноруч боротися за свою незалежність. Якщо Ви спитаєте мене, на яку допомогу від Європейського Союзу я розраховую, моя відповідь проста: на єдність. Єдина Європа – під проводом Німеччини і Франції – може переконати Росію дотримуватися Мінських домовленостей.
А Ви їх дотримуєтесь? Договір вимагає від Києва надання ширшої автономії Сходу…
Донецький і Луганський регіони вже отримали від нас більше повноважень для самоуправління. Наразі важливо, аби Росія дотримувалася домовленостей щодо утворення безпекового простору. Сюди належить повномасштабне припинення вогню, відведення російських військ і важкої артилерії – і відновлення суверенітету та територіальної цілісності України. Всі ці вимоги Росія ігнорує.
Які сподівання Ви покладаєте на НАТО, організацію, яку Д.Трамп сприймає з надзвичайним скепсисом?
Існування НАТО має бути беззаперечним. Ослаблення трансатлантичного діалогу було б абсолютно безвідповідальним. Президент Трамп має питання до принципів фінансування НАТО, при цьому він не ставить під сумнів існування Альянсу. Я абсолютно переконаний в тому, що НАТО – єдина організація колективної безпеки, яка насправді ефективно функціонує.
Вступ до НАТО є реалістичною метою для України?
Для мене має ключове значення ставлення українського населення. Ще чотири роки тому лише 16 відсотків українців підтримували ідею вступу до НАТО. Наразі це 54 відсотка. Як президент я орієнтуюсь на думку свого народу – і з цією метою мною буде проведено референдум з питання можливого приєднання до Альянсу. І, якщо українці проголосують за це, я зроблю все для того, аби ми отримали право членства в НАТО.
Це ж стосується і членства в ЄС?
Найуспішнішою подією 20 століття для мене є заснування Європейського Союзу. Я – переконаний європеєць і пишаюся правом бути президентом однієї з найбільш європейських країн на континенті. Понад 70 відсотків українців підтримують Європейський Союз. У складні часи виходу Великої Британії та поширення правого популізму така позиція вражає.
Прем’єр-міністр Гройсман в інтерв’ю нашій газеті прогнозував можливість членства України в ЄС вже через 10 років.
Я ціную його оптимізм. Цим він спонукає нашу країну до необхідних реформ. Європі слід усвідомити, що разом з Україною вона стане більш безпечною, більш надійною і щасливішою. І ми успішно виконуємо критерії, необхідні для вступу. Нам вже вдалося суттєво скоротити дефіцит державного бюджету та рівень інфляції.
Однак не вдалося подолати корупцію…
Ми відбудували унікальну інфраструктуру для подолання корупції – і вона діє. Це відчувають і високопосадовці у впливових кабінетах. Ми запустили систему електронного декларування статків, і кожен державний службовець повинен заповнити свою декларацію. Мене не дивує, що російська пропаганда намагається дискредитувати наші намагання.
І коли ж тоді Україна виконає всі критерії для членства в ЄС?
На це вже не потрібно так багато часу. Втім, все залежить від політичної волі. Я б хотів бачити Європу сильнішою та більш консолідованою, аніж вона є зараз. Правий популізм являє собою суттєву загрозу для єдності європейців. Це стосується Італії, Австрії, Угорщини і Німеччини. Правий популізм в Європейському Союзі потрібно долати.
Не підкажете, у який спосіб?
Європейці повинні віднайти засіб протидії популістичній пропаганді – у т.ч. російській. Потрібна нова комунікаційна стратегія. Ефективним кроком для Європейського Союзу стало б заснування нового телеканалу російською мовою у всіх країнах-членах. Тоді виборці російського походження в країнах Європейського Союзу черпали б інформацію не з «Russia Today», а мали б альтернативне джерело інформації. Це б сприяло поширенню демократії в Європі.
Восени в Німеччині відбудуться вибори. Кого Ви бачите наступним очільником уряду – Ангелу Меркель чи лідера СДПН Мартіна Шульца?
Обидва – блискучі політики. Я поважаю вибір німецького народу, головне, аби не обирали популістів.