Прийнятий нещодавно закон (підписано Президентом України Віктором Януковичем 3 березня 2012 року) про правовий статус закордонних українців надає цій групі громадян більше прав. Зокрема, закон скасовує десятирічний термін дії посвідки закордонного українця, роблячи його безстроковим.
Введений закон встановлює щорічні квоти для прийому українців, які проживають за кордоном, на навчання до вищих навчальних закладів України на базі державного фінансування. Крім того, нормами закону для цієї групи громадян встановлюються ті ж самі принципи трудових відносин з підприємствами та організаціями всіх типів власності, що застосовуються до громадян України.
Закон про правовий статус закордонних українців передбачає, що український уряд розробить програму співпраці між державою і людьми, які досягли цього статусу. Згідно із законом, закордонним українцем є громадянин іншої країни українського походження або з українським корінням. Для отримання цього статусу, такі особи повинні визнавати свою українську ідентичність та з 16 років звернутися із відповідною заявою. При цьому на заявника покладається обов’язок підтвердити своє українське коріння відповідними документами, свідченнями громадян України, які проживають за кордоном, матеріалами громадських організацій в Україні або за кордоном.
Українська держава підтримує і розвиває відносини з українцями, а також окремими самоорганизованими групами українців за кордоном, за допомогою низки державних програм (у галузі культури, бізнесу, освіти тощо). Як зазначає Міністерство освіти, науки, молоді та спорту, українські освітні організації діють в 36 країнах світу. Ці організації, які фінансуються за рахунок українського уряду та місцевих громад, сприяють збереженню національної культури української діаспори, а також інтеграції українців в суспільство приймаючої країни.
За даними останнього перепису, населення України складає 45,6 млн. осіб. Найбільша українська діаспора знаходиться в сусідній Росії (4379690 осіб). Друга за величиною українська діаспора проживає в Канаді (1209085 осіб, більшість з яких народилися в Канаді). Отже, після самої України і Росії, Канада має третє за величиною українське населення в світі. Значна кількість українців проживає також у сусідніх країнах - Польщі, Словаччини, Румунії, а також в Німеччині, Великобританії та Сполучених Штатах Америки».