У Берліні відбулося чергове восьме засідання Міжурядової німецько-української комісії із співробітництва у справах осіб німецького походження, які проживають в Україні. Українську делегацію очолила Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко, німецьку частину Комісії очолив Уповноважений Федерального уряду з питань переселенців і національних меншин, депутат Бундестагу Гартмут Кошик.
До складу української делегації окрім представників Міністерства культури також увійшли представники інших міністерств і відомств, які дотичні до проблематики Комісії – заступник Міністра соціальної політики України Олександр Привалов, директор Департаменту гуманітарної та соціальної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України Віталій Коблош, представники Міністерства закордонних справ та громадських організацій, які представляють інтереси німецької меншини, зокрема, голова Ради німців України Володимир Лейсле.
Під час свого виступу Світлана Фоменко відзначила важливість того, що засідання Комісії набувають регулярного характеру після тривалої багаторічної перерви та наголосила на тому, що в умовах акту агресії та неоголошеної війн з боку РФ, окупації частини української території, Українська держава високо цінує зусилля Німеччини та особисто Федерального Канцлера пані Ангели Меркель, спрямовані на врегулювання конфлікту, посилення безпеки в Європі та повернення миру на українську землю.
Перший заступник Міністра культури відмітила, що одним із пріоритетів внутрішньої політики України є забезпечення прав і свобод національних меншин, у тому числі і німецької, створення рівних можливостей для їх активної участі в процесах державотворення.
«Враховуючи той фактор, що українці в Німеччині та німці в Україні – це серйозний потенціал співробітництва між нашими країнами, двостороннє співробітництво між ними має стійку динаміку та є важливим елементом зміцнення дружніх відносин», - сказала Світлана Фоменко.
Під час засідання Комісія розглянула роботу, здійснену за період після її останнього засідання 12 липня 2016 року, та позитивно оцінила результати проектів, реалізованих обома сторонами. Сторони в черговий раз визнали спільну відповідальність за збереження та подальший розвиток етнокультурної ідентичності етнічних німців в Україні та підтвердили, що у майбутньому й надалі нестимуть спільну відповідальність.
За результатами засідання Комісії було підписано спільне Комюніке, у якому для української сторони важливою є підтримка з боку німецької сторони у проведенні заходів українсько-німецького року мов протягом 2017-2018 років. Також у Комюніке було відзначено знаковість проведення засідання Комісії у рік загальносвітового відзначення 500-річного ювілею Реформації, у зв’язку з чим в Україні було прийнято спеціальну програму святкувань, яка передбачає і максимально широке залучення німецької спільноти.
Також до Комюніке було включено ініціативу української сторони щодо обговорення та започаткування нового робочого механізму (інституції), який би на двосторонній основі опікувався питаннями розвитку української громади в Німеччині.
На завершення сторони домовилися про подальший розвиток двостороннього співробітництва з впровадження в повному обсязі європейських норм та стандартів захисту національних меншин на прикладі німецької меншини в Україні та відзначили, що VIII засідання Міжурядової українсько-німецької комісії із співробітництва у справах осіб німецького походження відбулось у режимі відкритого, конструктивного діалогу, що є запорукою досягнення добрих результатів, та вирішили провести наступне засідання Комісії у 2018 році в Україні.