Посол України у ФРН Андрій Мельник прагне сильнішої підтримки з німецького боку з метою врегулювання конфлікту в Україні. «Ми чотири роки живемо у війні. Щодня є жертви, у т.ч. серед цивільного населення. Але на заході про ці події майже забули – при цьому все відбувається недалеко від Німеччини, майже по сусідству», - зазначив Мельник вчора під час відвідання редакції політичного журналу «Rundblick». 409-кілометровий кордон відділяє Україну від Донбасу. Тут українські війська і проросійські сепаратисти стоять на лінії зіткнення. Мельник говорить про «війну позицій», у якій не має великих наступальних операцій, натомість – тривалі бойові дії. 50 тис. українських солдатів задіяні у військових операціях, 1 млн. осіб мешкають уздовж цієї лінії – і щодня стають свідками збройного протистояння. Лише у різдвяні дні було на короткий час припинено бойові дії. «Ця війна є кривавою раною для нашого населення. У кожній родині є ті, кого це зачепило, багато людей брали участь у війні і отримали травми».
На думку українського посла, санкції проти РФ, запроваджені ЄС проти РФ внаслідок окупації Криму і нещодавно вкотре продовжені, демонструють свою дію. Це стосується насамперед російських підприємств, які внаслідок агресії РФ проти України тепер не зможуть так просто отримувати кредити. Мельник, який цього понеділка завітав до Ганновера, провівши зустрічі з прем’єр-міністром Ш.Вайлем і главою ландтагу Г.Андреттою (обидва – члени СДПН), не може без критики коментувати дебати у ФРН щодо доцільності чи недоцільності санкцій проти РФ. На його переконання, в цьому немає сумніву. Допоки Захід утримуватиме тиск на Путіна, залишатиметься принаймні шанс на хоч якесь просування. Канцлер Ангела Меркель має, за його словами, значний вплив на російського президента – «він прислуховується до неї».
Герхард Шрьодер на допоможе
Разом з тим Мельник звертає увагу, що саме минулого року діяльність ФРН у контексті конфлікту в Україні була дуже стриманою. Йому прикро, що проголошену Путіним згоду на направлення миротворчої місії «блакитних шоломів» ООН на Донбас не вдалося втілити в життя – адже його ніхто не піймав на слові. 700 співробітників СММ ОБСЄ можуть надавати сприяння лише обмежено, адже їхня діяльність відбувається у період з 9 до 17 години. «І дуже часто нам доводиться спостерігати що саме після цього, о 18 годині починається обстріл». Посол скептично реагує на запитання, чи міг би допомогти канцлер Шрьодер, який має добрі стосунки з Путіним: «Г.Шрьодер нам тут не допоможе».
Важливі партнери для німецької автоіндустрії
По той бік війни, щоправда, Україна демонструє економічне зростання. Це стосується у тому числі, хоча ці цифри не є значними, продукції сільськогосподарського призначення, яка упродовж років забезпечує Україні статус «житниці Європи». Передусім йдеться про продукти переробки, на кшталт соняшникової олії, продуктів для виробництва добривних речовин і аграрної техніки. Упродовж останніх років в Україні, за словами Мельника, з’явилося багато автомобільних субпідрядників, які вже стали надійними партнерами і для німецької автоіндустрії. «У нас немає мита, термін постачання два дні, до нас набагато ближче, аніж до Китаю і зарплатня складає від 1,5 до 2 євро за годину». У такий спосіб торговельно-економічні стосунки, у т.ч. з Нижньою Саксонією, за останні роки суттєво посилилися. У сфері ІТ в Україні теж спостерігається зростання, понад 10 тис. фахівців знайшли себе у цій галузі. «Коли говоримо про проекти автономного керування, то тут наша країна відіграє суттєву роль».
Мельник відвідав Ганновер 22 січня 2018 року – через 100 років після першого дня незалежності України, у 1918 році, після падіння царського режиму. «Сьогоднішню ситуацію можна в чомусь порівняти з тодішнім станом», - зазначив посол. Адже сильний російський вплив, який є справжньою загрозою для його країни, сьогодні відчувається так само, як і в ті часи.