• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
Президент України хотів би бойкоту ЧМ з футболу
Опубліковано 17 березня 2018 року о 10:21

Київ. У коридорах президентської адміністрації висять фото, на яких Глава держави зображений у камуфляжі під час відвідання місць дислокації військ у східноукраїнському регіоні Донбас. Все зрозуміло: ця країна живе у стані війни  проти Росії. Інтерв”ю призначено на 20 годину, однак доводиться чекати дві години, поки Президент звільниться після зустрічі. Майже годину Петро Порошенко відповідав на запитання наших редакторів.

Пане Президент, Німеччина через півроку після виборів отримала новий уряд. Чого Ви очікуєте від канцлера А.Меркель і новопризначеного міністра закордонних справ Г.Мааса?

Упродовж цих останніх місяців я щиро тримав кулаки за те, аби формування нового уряду пройшло успішно. Це є важливим не лише для німців, а й для всіх членів ЄС – і для України, яка внаслідок російської агресії та анексії Криму чотири роки тому наразі перебуває у стані війни. Москва намагається поставити мою країну на коліна. Нам вдалося вижити, адже нас підтримує Європа. Я сподіваюся на продовження цієї підтримки з боку нового німецького уряду.

Якої саме?

Я очікую, що всі партнери по коаліції в Німеччині виступатимуть за свободу, демократію і територіальну цілісність України і працюватимуть у напрямку запровадження миротворчої місії ООН на сході держави. Лише у такий спосіб можуть бути втілені в життя всі положення Мінського договору. Я покладаю велику надію на четверту каденцію Ангели Меркель. Я не дуже добре знайомий з новими міністром закордонних справ, але, схоже, він – великий європеєць. Я сподіваюся на ближче знайомство з паном Маасом під час свого наступного візиту до Німеччини у квітні.

Федеральний уряд очікує, що Україна дотримуватиметься мирних домовленостей. Чому Ви вагаєтесь?

Канцлер Меркель чітко обізнана з ситуацією на сході України. Це - не заморожений конфлікт, а запекла війна. Люди на Донбасі страждають від російської окупації, гуманітарна ситуація катастрофічна. Українських солдатів постійно вбивають російські стрілки. Дані наших супутників свідчать про те, що наразі на українській території регулярно використовуються близько 1000 артилерійських установок, 300 ракетних систем та 700 російських танків.

Це більше, ніж у розпорядженні Бундесверу. Поки російські бойовики перебувають на українській землі, Мінський договір не має шансів на втілення.

Президент США Д.Трамп погодився надати Україні збройну підтримку. Ви очікуєте на військову допомогу з боку Німеччини?

Першими, від кого ми сподіваємось отримати зброю, є Сполучені Штати Америки. Потім можлива співпраця з Канадою, Францією та Литвою. Справа навколо зброї не терпить гучних дискусій, відтак я б не хотів коментувати ситуацію щодо можливих домовленостей з Німеччиною. Федеральний уряд є дуже обережним у питаннях військової підтримки.

Ви намагалися отримати озброєння від Німеччини?

З боку Німеччини ми очікуємо насамперед на політичну, фінансову та гуманітарну підтримку.

Що Ви б сказали тим у Німеччині, хто виступає за пом’якшення санкцій проти РФ?

Санкції не є покаранням. Питанням покарання за російську агресію одного дня опікуватиметься Міжнародний трибунал. Мета санкцій полягає в тому, аби змусити Путіна сісти за стіл переговорів. Я буду радий, коли санкції проти Росії скасують – але лише тоді, коли останній російський солдат зникне з Донбасу і Криму. Допоки мирні домовленості у повній мірі не буде виконано, не можна говорити про пом’якшення санкцій проти РФ.

Влітку Росія виступатиме господарем чемпіонату світу з футболу. Ви очікуєте на бойкот з боку країн, яки пройшли кваліфікацію?

Якщо чесно, я не є футбольним фанатом.

Можливо, російський президент є таким.

Відповідаючи на Ваше запитання: так, я б бажав

повномасштабного бойкоту чемпіонату світу з футболу у Росії. Але для мене важливішим є запровадження ефективніших санкцій. Не вірте тому, хто каже, що санкції не ведуть до мети.

Дехто у Європі, схоже, звик до факту анексії Криму. Відносно нещодавно лідер Вільної демократичної партії К.Лінднер заявив, що нинішній стан справ слід розглядати як «довготривалу проблему»…

Я б не хотів коментувати вислови окремих політиків. Можу висловити лише свою власну думку. Жоден не повинен поширювати сигнали про те, що Крим можна віддати. Це б стало небезпечним прецедентом. У 21 столітті у серці Європи не може бути визнана незаконна анексія. У випадку Криму йдеться про грубе порушення норм міжнародного права, це нагадує мені 1938 рік: коли Австрію було «приєднано» до гітлерівської Німеччини.

Цієї неділі Росія обере нового президента, яким, щоправда, виявиться старий. Чи варто очікувати від четвертої каденції Путіна нових шансів на мир?

Я – оптиміст, і впевнений в тому, що після президентських вибрів в Росії з’являться нові шанси на покращення ситуації в Україні. Вирішальне питання в тому, чи Росія дасть згоду у рамках РБ ООН на направлення миротворчої місії на Донбас. Ця місія повинна звичайно бути достатньо міцною, здатною на роззброєння бойовиків, а не просто бути бюро супроводу. Це – ключ до виконання Мінських домовленостей.

Це більше, ніж просто напускний оптимізм?

Дивіться: Путін потрапив в Україні у пастку. Не може бути довіри його заявам про те, що він в змозі покращити рівень життя громадян у себе в державі, не завершивши війну в Україні. Президентські вибори в Росії дають Путіну новий шанс змінити свою позицію в цьому питанні. У нього немає іншого виходу.

Ви так само оптимістичні щодо перспективи вступу України до ЄС у середньостроковій перспективі?

У Німеччині така позиція може бути непопулярною, але: я абсолютно впевнений, що Україну приймуть у ЄС. І це буде питанням років, а не десятиліть. Жодна країна так не захоплюється Європою, як Україна. Я створю всі передумови для того, аби Україна змогла спочатку стати членом НАТО, а потім – і ЄС. Ми рішуче продовжуватимемо рухатись шляхом реформ. Всі експерти підтверджують, що за останніх три роки Україна досягла більше прогресу, аніж за минулих 25 років.

ЄС піддає критиці той факт, що Ви недостатньо рішуче здійснюєте курс на подолання всеосяжної корупції у своїй країні…

Ми виконаємо критерії щодо вступу, у т.ч. в частині боротьби з корупцією. Особисто я став тією особою, яка побудувала необхідну інфраструктуру для протидії корупції, абсолютно незалежну. І я пишаюся цим.

Організація «Transparency International», яка є активною у питанні протидії корупції, відводить Україні не дуже привабливе місце у рейтингу – 130-те з-поміж 180 країн.

Ми ще не досягли мети. Втім нам багато вже вдалося. У нас затримують навіть міністрів, якщо вони втягнуті у корупційні справи. Антикорупційні інституції мають мою особисту підтримку і довіру наших міжнародних економічних партнерів. Я вніс пропозицію про запровадження Антикорупційного суду, який не має аналогів в більшості європейських країн. Судді є абсолютно незалежними від політики – і отримують зарплатню, втричі вищу за президентську. Але й цього недостатньо. Ми мінімізували обставини, які сприяють хабарництву і дачі хабара.

…і як Вам це вдалося?

Найбільш уразливим у питанні корупції виявився сектор енергозабезпечення. Зараз там панує система повномасштабного контролю. У справі корупції – жодних поступок. Спитайте у західних інвесторів: вони Вам підтвердять, що ми робимо суттєві успіхи.

 

 

ФУНКЕ, Президент України Петро Порошенко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux