Посол України покладає великі сподівання на святковий день Вознесіння в Аахені. Після завершення церемонії вручення премії Карла Великого лідеру Франції Е.Макрону відбудеться його перша зустріч з Президентом П.Порошенком. За столом переговорів сидітиме і канцлер А.Меркель.
«Ми сподіваємось, що ця тристороння зустріч надасть нової динаміки мирному процесу на сході України», - сказав Мельник під час зустрічі в нашій редакції.
У ході аахенських переговорів конкретно йтиметься про запровадження миротворчої місії ООН у зоні ведення бойових дій на Донбасі. Вісім місяців тому російський президент Путін висловив відкритість у питанні розміщення «блакитних шоломів», каже Мельник. З тих пір, щоправда, Москва мовчить. Крім того, є велика різниця в уявленні майбутнього мандату такої місії. «Путін прагне її розміщення виключно уздовж контактної лінії 409 м завдовжки, з метою нібито захисту спостерігачів від ОБСЄ».
Втім, Україна відкидає таку опцію, адже у такий спосіб «нинішню ситуацію буде лише зацементовано». На думку Мельника: «Аби миротворча місія була успішною, вона потребує міцного мандату з можливістю поширення усією територією окупованих регіонів. «Блакитні шоломи», Мельник вказує на кількість від 20 до 30 тис. солдатів, повинні були б до моменту проведення вільних виборів виконувати там функції тимчасової місцевої адміністрації. Якщо такий формат не вдасться забезпечити, така місія не має сенсу.
Таку позицію Порошенко представить у Аахені під час зустрічі з Меркель і Макроном. Водночас український уряд, схоже, покладається на підтримку американського президента Д.Трампа. Мельник відкрито схвалює нещодавно запроваджені економічні санкції США проти РФ. Той факт, що нині ці засоби обмежувальної дії багатьма у Європі сприймаються скептично, він не може зрозуміти. «Вони вже демонструють свою дію і мали би бути запроваджені ще чотири роки тому», - каже дипломат, який упродовж останніх трьох років представляє свою державу у Берліні.
«Путін боїться конфлікту»
Мельник вимагає, аби тиск на Путіна і на «економічного карлика» Росію був додатково посилений. У можливість подальшої ескалації стосунків між Вашингтоном і Москвою до рівня глобального військового протистояння ядерних держав у Сирії дипломат не вірить. «Путін боїться конфлікту, адже знає, що у військовому плані програє», - каже Мельник. Жорстка лінія Трампа щодо Росії з точки зору інтересів України є більш доцільною, аніж поміркований курс європейців.
Водночас метою України залишається членство в Європейському Союзі. Мельник переконаний, що завдяки економічній переорієнтації та реформуванню правової сфери упродовж наступних 10-15 років Україна стане готовою до вступу. Після суттєвого падіння економіки внаслідок Помаранчевої революції тепер спостерігається тенденція до зростання. Ті, хто сьогодні асоціює Україну лише з «кризою, війною та корупцією», є жертвами російської пропаганди, вважає він.