Цей детективний випадок - єдиний у своєму роді за всю історію (спроб) політичних вбивств.
У вівторок ввечері українські чиновники повідомили про смерть журналіста Аркадія Бабченка, який у 2017 році залишив Росію аби зберегти власне життя. Через 20 годин після цього Бабченко з’явився перед камерами, перепрошуючи у дружини та друзів за розіграний спектакль вбивства і пояснив необхідність організації такого шоу, що тягне на екранізацію у якості шпигунського роману.
А тепер світ запитує: чому Україна зімітувала смерть А.Бабченка і які докази причетності Росії до справи про замах на життя вона має.
Лише небагато осіб знають відповіді на ці запитання. Це – станом на сьогодні.
Після постання з мертвих критика Кремля А.Бабченка спостерігачі мають сумніви у кримінальній драмі – залишилось багато відкритих запитань.
Нібито вбитий у Києві журналіст А.Бабченко живий. Служба безпеки все інсценувала – «кіллер» теж знав все?
У ексклюзивному коментарі для «Більд» Генеральний прокурор України Ю.Луценко, який веде розслідування, пояснює обставини.
Він рішуче відкидає критику на адресу української влади. Луценко: «Це не були фейкові новини, а спецоперація, покликана врятувати життя. Це цілком відповідало українському законодавству. І мені все одно, що тут деякі критикують, допоки у такий спосіб вдається зберігати життя людей».
За словами Луценка, імітація вбивства була запланована з метою дістати більше інформації про замовників цієї акції.
«Замовник однозначно пов’язаний з Москвою. Це чітко зафіксовано у його показах». На запитання, чи існують інші докази, наприклад запис телефонних розмов, які доводять замовлення вбивства з боку російських спецслужб, Луценко відмовився відповісти.
«Ми збираємо докази і ближчими днями їм презентуємо».
Але навіщо потрібно було інсценувати вбивство? Чому ймовірного кіллера просто не затримали під час спроби?
Луценко: «У нас була інформація про список з 30 осіб, щодо яких існувала загроза життю з боку Росії. За рахунок проведеної акції ми сподівалися, що замовник назве й інші прізвища, і нам вдасться зібрати більше слідів. Саме тому все мало виглядати так, нібито Бабченка дійсно вбили. А підозрюваного у замовленні злочину довелося затримали під час спроби залишити Україну і вирушити до Італії».
Ймовірний список з іменами тих, кому загрожувало вбивство з боку Росії, українським силовикам, за словами Луценка, вдалося здобути внаслідок оперативно-слідчих дій. Серед цих імен – один проукраїнський активіст і один колишній російський агент. Наразі їм надано охорону з боку правоохоронців. Луценко: «Отже, внаслідок спецоперації нам вдалося врятувати багато життів».
Генпрокурор з обуренням реагує на тезу щодо втрати довіри до української влади.
«Я сам втратив друга-журналіста, якого вбили. Чого добиваються ті, хто намагається мене тут зараз критикувати? Чому б вам просто не порадіти, що журналіст Бабченко і багато інших людей залишилися в живих?»
Луценко йде навіть далі: «Ми були солідарними із західним партнерами у їхніх діях проти Кремля внаслідок справи отруєння С.Скрипаля. Україна теж потребує такої солідарності та підтримки світу в протидії російській агресії».
Російський журналіст А.Бабченко теж став на захист операції СБУ. За його словами, небезпека втрати життя була реальною. Він написав у мережі Фейсбук: «Все було так, як і говорили».
Ті, хто йому закидають дезінформування мас-медіа, повинні, мовляв, самі довести свої принципи і моральні засади і померти з високо піднятою головою. У мережі Твіттер він іронічно вибачився за те, що живий: «Наступного разу точно вб’ють».
Організація «Репортери без кордонів» критично відреагувала на спробу ввести суспільство в оману за рахунок імітації вбивства. «Такі інсценування – це удар в спину довірі до журналістики», - зазначив головний речник організації М.Редіске. За його словами, важко повірити в те, що єдиним способом попередження вбивства могла бути його імітація.
BILD,