«Спецоперація у справі Бабченка заслуговує на похвалу»
Інтерв’ю Заступника Глави АПУ К.Єлісєєва «Tagesspiegel», 04.06.2018,
Неофіційний переклад з німецької
Імітація вбивства російського журналіста А.Бабченка викликала різку критику. Втім радник Президента України К.Єлісєєв вимагає розуміння.
Українська служба безпеки вдалася до імітації вбивства журналіста А.Бабченка, оскільки проти нього планувався реальний замах на життя і задум замовників потрібно було розкрити. Це дійсно була єдина можливість врятувати журналістові життя?
Багато наших друзів прагнуть зрозуміти, чому так було зроблено. Саме Росія розпочала так звану гібридну війну проти України. З такою загрозою Україна живе щодня. Наші органи безпеки намагаються захищати Україну і життя її громадян. За даними наших спецслужб, не існувало іншого шляху для захисту життя А.Бабченка та членів його родини. Єдиною можливістю вбачалася така таємна спецоперація. У такий спосіб нашим силовикам вдалося врятувати йому життя. По-друге, вдалося ідентифікувати і затримати ймовірного кіллера. По-третє, вони спромоглися встановити чіткий зв’язок між обвинуваченою особою і Росією. За підсумками спецоперації наші органи безпеки вийшли на список з понад 40 осіб, щодо яких існувала загроза фізичної ліквідації за наказом російських спецслужб.
Це – українські громадяни?
Українці і громадяни Росії, які мешкають в Україні. Повірте, у цьому списку – дуже відомі журналісти і політики. Наразі з боку правоохоронців їм надано персональний захист. Отже, якщо Ви мене запитаєте, чи така утаємниченість була виправданою, чи така спецоперація була того варта, то моя відповідь: так. Відтак ми сподіваємось на розуміння з боку наших партнерів.
Ви згадали про російський слід. Чи мають українські спецслужби справжні докази цьому? Якщо так, чи будуть вони оприлюднені?
Ми, звісно, очікуємо, що українські органи безпеки ближчим часом презентують суспільству і міжнародній спільноті чіткі докази зв’язку з Росією, а також нададуть відповіді на досі відкриті запитання – чим раніше, тим краще. Глава СБУ і Генеральний прокурор вже провели зустрічі з послами країн Великої сімки і держав ЄС та відповіли на їхні запитання. Але нам треба дочекатися завершення слідства, перш ніж отримаємо відповіді на всі запитання.
Зрештою, це ж політичне рішення, оприлюднювати докази чи ні
Аби зберегти довіру з боку наших закордонних партнерів та журналістів, українські силові органи зобов’язані повідомити про підсумки слідства і надати докази причетності Росії. Я сподіваюся, що це відбудеться ближчим часом.
Чи не ризикує Україна внаслідок такої акції втратити довіру на міжнародній арені?
Я не розумію, чому зараз всі говорять про довіру. Ми робимо те, що повинні робити, і те, що роблять всі уряди: захищаємо національні інтереси і життя громадян. У випадку з Бабченком все було проведено успішно. Ця операція заслуговує на схвальне ставлення.
Ви згадали про гібридну війну, у якій перебуває Україна. Сюди можна віднести пропаганду і дезінформацію з російського боку. Чи не важливішім було б в цій ситуації залишатися на боці правди?
Проблема в тому, що під загрозою було життя людини. Порятунок цього життя повинен мати найвищий пріоритет. Ми не говоримо про брехню, ми говоримо про спецоперацію, що є нормальною практикою для спецслужб в інших країнах. Якби таку операцію здійснила ФБР, всі б аплодували. Якщо це здійснює українська СБУ – лунає критика. Це несправедливо. Міжнародна спільнота повинна зрозуміти нашу позицію і не вдаватися до обвинувачень України. Їй варто було б чинити сильніший тиск на Росію із закликом припинити планування терористичних атак та інших нападів на журналістів і політиків.