• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Наскільки справді погані справи з корупцією в Україні?
Опубліковано 08 липня 2018 року о 16:22

Сьогодні Україна веде боротьбу одночасно на двох фронтах: на Донбасі проти вірних Кремлю військ й проти нестримної корупції на решті території країни.

Людиною, яка має побороти корупцією в країні, є Артем Ситник, голова незалежного антикорупційного відомства «НАБУ» з 2015 року.

BILD він відверто розповідає про камені спотикання, які провідні українські політики створюють на його шляху.

 

BILD: Шукаючи успішні справи вашої установи протягом цього року, перш за все кидаються в очі проблеми та суперечки з українським урядом. Вас навіть намагалися позбавити посади. Чи можете Ви взагалі виконувати свою роботу за таких умов?                 

Ситник: «Кожен, хто стежив за протестами на Майдані у 2013-2014 роках, побачив, що найбільшою проблемою в Україні є корупція та боротьба з нею. Корупція не з’явилася вперше за президентства В.Януковича. Під час його каденції вона досягла свого апогею. Саме тому відбулися протести і революція. Найстрашнішим є те, що навіть після Майдану політична еліта грає за тими ж правилами, що і її попередники. Тому під тиском громадянського суспільства та світової спільноти було засноване моє відомство – «НАБУ». НА той момент еліта не бачила небезпеки в цьому кроці. Коли ми заарештували перших політиків, вона, так би мовити, прокинулася і супротив нам ставав все сильнішим».

 

BILD: І цей опір призвів до того, що Вас хочуть позбавити компетенції та незалежності?

Ситник: «Так, ці спроби існували з самого початку. Найбільший напад на нас відбувся в грудні, коли на розгляд парламенту був винесений законопроект, який міг значно спростити моє звільнення. Цей напад не вдався завдяки супротиву громадянського суспільства та міжнародних партнерів».

 

BILD: Тим не менш, складається враження, що тиск на Вас зростає. Чи намагається влада скинути „антикорупційний годинник” України до стану 2014 року?

Ситник: (глибоко зітхнув) «Це важко порівняти. Сьогодні корумповані чиновники побоюються нашої роботи. Вони, так би мовити, покинули свою зону комфорту. Але цей страх також змушує посадовців хапати все, що вони зможуть вхопити. Це як загострення хвороби».

 

BILD: Але чи є цей страх перед Вами виправданим і чи спричинить він нові гучні звинувачення з боку високопосадовців у майбутньому?

Ситник: «Ми вже провели активну роботу у всіх державних установах. Ми досить активно працюємо із вчиненими високопосадовцями корупційними злочинами. Єдиним винятком є діючий президент, який не належить до сфери нашої компетенції. Проте, нам вдалося вагомо похитнути касти високопосадовців. Це лише тактична перемога. Стратегічну перемогу ми здобудемо, коли усі розпочаті справи будуть передані до суду та справедливо розглянуті. На жаль, наразі наша судова система не дозволяє це реалізувати”.

 

BILD: Ось чому Ви вимагаєте також спеціальних антикорупційних судів, де судді можливо не будуть політично упереджені або просто не з'являтимуться. Чи можете Ви взагалі боротися з корупцією за нинішньої судової системи?

Ситник: «Якби нинішні суди змогли це робити, ми б не обговорювали два роки, коли нарешті буде винесений вирок. Тому єдиною надією є початок діяльності антикорупційного суду. Поки що усі справи, які мають на руках нинішні судді, показали, що за теперішньої системи у нас погані карти. Офіційно судова реформа має тривати п'ять років, але ми не можемо так довго чекати! В Україні практично не існує перешкод для засудження корумпованих сільських чиновників. Але це ні до чого не призводить, бо сигнал поступає зверху».

 

BILD: У 2019 році відбудуться вибори в Україні. Чи буде до того часу засуджений хоча б один член парламенту, корумпованість якого Ви доведете?

Ситник: «Я не можу давати таких прогнозів. Розслідування тривають, але чи зможемо ми спромогтися посадити за грати члена парламенту перед виборами, я не можу сказати. Проте остаточний вердикт наших обвинувальних актів має бути винесений судами».

 

BILD: Це не дуже добре звучить. Чи погоджуєтеся Ви з чутками, що Україна сьогодні так само корумпована, як і Росія?

Ситник: «Я згоден з критикою, що Україна не достатньо сильно протидіє корупції. Але за часів проросійського президента В.Януковича було немислимо поставити перед судом людей кола президента, як ми це робили з начальником митниці або заступником міністра оборони або сином міністра внутрішніх справ. На жаль, корупція в Україні на стільки вкорінилася, що досі ми не змогли її комплексно побороти. Влада контролює засоби масової інформації й має ресурси, щоб час від часу тиснути на нас. Така ситуація дуже вигідна для російської пропаганди, бо її мета - зобразити нас як країну, де нічого не працює і нічого не змінюється. Ми працюємо над цим.»

BILD, Голова Національного антикорупційного бюро України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux