• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
„Не потрапте у путінську газову пастку!“
Опубліковано 22 вересня 2018 року о 12:40

Президент України Петро Порошенко застарігає Німеччину щодо залежності від Росії і наголошує: його країна прагне до ЄС і НАТО

 

Київ

Нескінченні коридори, вражаючі колони і масивні двері. Упродовж десятиліть у цій будівлі на київських пагорбах перебувала комуністична партія з окремим кабінетом для Микити Хрущова. Зараз тут працює Президент України. Глава держави Петро Порошенко приймає нас з глибокою сердечністю, яка зрештою зрозтоплює напруженість від холодної архітектурної розкоші.

 

Пане Президент, упродовж 4,5 років на сході України вирує війна. Як Ви плануєте переконати людей там в тому, що мир є можливим?

 

Порошенко: Дякувати Богу, українці за своєю природою  - дуже оптимістичний народ, дух якого не так просто зламати. А я, як їхній президент, практично зобов“язаний уособлювати надію на перемогу в цьому конфлікті.

 

Ви кажете, перемогу?

 

Порошенко: Так, але перемогу, якої ми прагнемо досягти політичними і дипломатичними методами. Росія повинна піти з України і нарешті залишити нас в спокої. Тут йдеться не про внутрішній конфлікт, а про військову агресію іншої держави проти України.

 

На Вашу думку, який інтерес має президент РФ В.Путін у цій війні?

 

Порошенко: Думаю, варто усвідомити, що Путін вважає себе не лише президентом Росії. Він вбачає у собі лідера великої російської імперії. І без України це не є можливим, я переконаний. Пам”ятаєте, що він назвав найбільшою катастрофою 20-го століття для Росії? Не Другу світову війну з її мільйонними жертвами, а розпад Радянського Союзу! Тому він і надалі ставиться до України як до держави-васала. Однак ми – суверенна країна і маємо право власноруч обирати своє майбутнє.

 

Сюди належить і вибір щодо членства в НАТО і ЄС?

 

Порошенко: Звісно! Ми прагнемо зафіксувати цю політичну мету навіть в нашій Конституції. Для нас мета майбутнього членства в ЄС є потужною мотивацією  для продовження процесу реформ.  На шляху до Заходу, того Заходу, з  яким ми пов”язані. І, знаєте, що? Уперше за 300 років переважна більшість людей підтримує цю мету. 70 відсотків прагнуть членства в ЄС.  Ще п”ять років тому ситуація була іншою: тоді вдвічі менше українців бажали вступу до ЄС і ще менше – членства в НАТО. А тепер 54 відсотки висловлюються за це. І хто забезпечив таке зростання підтримки? Путін! Він нас об”єднав!

 

Але ж  саме вступ до НАТО подіє на Путіна як червона ганчірка на бика.

 

Порошенко: А хіба він нам залишає інший вибір?  Якщо Росія, постійний член РБ ООН, не дотримується міжнародного мирного порядку і права, то НАТО залишаться нашою єдиною гарантією виживання. Хотів би нагадати, що Росія урочисто гарантувала Україні державний суверенітет після розпаду СРСР. У відповідь ми відмовилися від радянської ядерної зброї, розташованої на нашій території  - на той момент – третій за обсягами арсенал у світі! І що у підсумку? Путін анексує Крим і розпалює війну на сході нашої країни.

 

Ви вважаєте, Україна має справді шанс на членство в НАТО?

 

Порошенко: Наразі ми витрачаємо 6 відсотків нашого ВВП на оборону. І, я думаю, за рахунок нашого протистояння російській агресії на східному фланзі НАТО ми вже сьогодні відіграємо важливу роль. Ми боремося не лише за себе, а за Європу, демократію, за Захід і його цінності. Це ніякий не заморожений конфлікт, як деякі стверджують, а кривава війна. При цьому щодня гинуть українські солдати. Майже 170 загинуло від початку року. Сотні зазнали поранень,  серед жертв є і цивільні.

 

Ви запропонували запровадження місії блакитних шоломів на Сході України, Путін - теж. Але ж це - не одне і те ж саме?

 

Порошенко: Ні, ми прагнемо справжньої миротворчої місії, яка б передбачала розташування міжнародних контингентів по всій зоні ведення бойових дій як передумову для припинення вогню, забезпечення політичного процесу і проведення на Донбасі вільних місцевих виборів.  Натомість Путін пропонує щось на кшталт місії супроводу міжнародних спостерігачів. Це – дещо зовсім інше. Путіну важливо зберегти присутність в Україні російськиї військ, що він офіційно заперечує. І, аби російський кордон залишався відкритим для можливсті відправки підкріплення. Така місія є просто замилюванням очей.

 

У Німеччині триває запекла дискусія щодо доцільності санкцій проти РФ. Деякі вважають їх недієвими. Навіщо ж нам тоді їх утримувати?

 

Порошенко: Питання в тому, а що у нас є на заміну? Санкції – єдиний несиловий інструмент, який ми маємо у розпорядженні, аби у такій ситуації чинити тиск на агресора. При цьому взагалі не йдеться про покарання Росії. Мета полягає в тому, аби утримувати Путіна за столом переговорів. І в цьому сенсі санкції дуже дієві. Повірте, без них Путін не переймався б Нормандським процесом, покликаним знайти мирне рішення. Наразі Росія сплачує високу економічну ціну за свою агресивну зовнішню політику, і популярність Путіна через це теж постраждала. Росіяни вже давно позбавилися войовничої ейфорії, яка панувала спочатку, внаслідок анексії Криму. Сьогодні багато хто запитує, а що це нам коштує?

 

Втім зростає кількість європейських урядів, які б якомога швидше скасували санкції. Серед них також Італія.

 

Порошенко: На це Путін від самого початку робив ставку: що єдина позиція європейців у цьому питанні зазнає краху. Він сподівався, що Франція після президентських виборів 2017 року під впливом право-популістського Національного фронту здасть позиції в питанні санкцій – дарма. Потім він поставив на зростання позицій АдН у Німеччині і завершення каденції Ангели Меркель, аби нарешті позбутися санкцій. До цього часу розрахунки Путіна не спрацьовували, Європа зберегла єдність, і за це ми безмежно вдячні нашим європейським друзям.

 

Ви багато разів піддавали різкій критиці проект будівницва газогону “Північний потік-2”, покликаний постачати російський газ дном Балтійського моря в обхід України до Німеччини. Ви називаєте його політичним проектом. Що Ви маєте на увазі?

 

Порошенко: Цей газопровід з економічної точки зору не є вигідним. Це – спроба Росії ослабити Україну, яка завдяки транзиту зараз отримує щороку 3 млрд. дол. США прибутку. Але передусім Путін прагне утворити геополітичний інструмент тиску на Західну Європу. Скажу прямо: у Вас у Німеччині існує сильне політичне лобі цього проекту. А проти цього свідчать уперті факти. Україна має у розпорядженні більш, ніж достатньо транзитних потужностей задля постачання російського газу до Європи: 146 млн. кубометрів, з яких наразі використовується трохи більше, ніж 90 млн. Навіщо ж витрачати 20 млрд. дол. США на непотрібний газопровід? Дайте самі відповідь!

 

Щодо надійності українського постачання щораз виникали сумніви...

 

Порошенко: На це я можу лише сказати, що сердечно запрошую німецькі енергетичні концерни інвестувати в нашу газотранспортну систему. Якщо бажаєте, можете контролювати процес управління, якщо є сумніви. Наші двері є відкритими. Я лише можу застерегти наших європейських друзів, і це  - з огляду на власний гіркий досвід: якщо у питанні газопостачання так залежати від Росії, як від неї кілька років тому залежала Україна, це утворює поле для шантажу. Можу Вас запевнити, це був не найприємніший момент, коли мені зателефонував Путін і повідомив, що наступного дня буде перекрито кран. Не потрапляйте у ту саму пастку!

 

Наступного року в Україні відбудуться вибори. Вас хвилює, що Росія намагатиметься чинити вплив на хід голосування?

 

Порошенко: Це - більш, ніж просто стурбованість, що Росія активно втручатиметься.  За допомогою пропаганди та дезінформації, вони це вже сьогодні роблять. Щодня. Війна на Донбасі забирає життя і приносить руйнацію.  Але ця, інша війна щонайменше настільки ж небезпечна, оскільки має на меті розкол моєї держави. І не лише моєї, а й Вашої.  Адже упродовж останніх 4,5 років Німеччина завжди чітко стояла на боці України. І не лише в питанні конфлікту з Росією, а й в процесі модернізації України. Упродовж останніх років нам вдалося здійснити більше реформ, аніж було зроблено за 20 років перед цим – і це – в часи війни. Задля цього нам була потрібна підтримка з боку наших друзів у Європі, і ми її отримали. Значною мірою це - заслуга Ангели Меркель, яка довела, що є не лише успішним федеральним канцлером, а й великим європейським лідером. Ми ніколи не забудемо про цю допомогу з її боку і з боку німецького народу.

 

 

 

 

 

Rheinische Post , Президент України Петро Порошенко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux