Небезпечна ескалація російсько-українському конфлікті - Москва напала і захопила українські кораблі на шляху до Азовського моря
Протистояння у Керченській протоці поблизу анексованого Росією півострову Крим: у неділю ввечері російський військово-морський флот зупинив троє українських кораблів і захопив їх.
Україна б’є тривогу, говорить про військову агресію. Негайно країна привела свою армію в бойову готовність. Сьогодні парламент голосуватиме за введення воєнного стану.
"Росія здійснила відкриту військову атаку на Україну", - наголошує Посол України в Берліні Андрій Мельник. Для нього дії Росії "це не просто піратство, як у голлівудському блокбастері". Згідно з міжнародним правом це також "явний акт агресії". Цим самим "маски Росії впали", - сказав Мельник виданню "БІЛЬД".
У розмові з журналістами «БІЛЬД» Мельник закликає надати конкретну військову допомогу Україні: "Ми сподіваємось, що наші німецькі партнери направлятимуть військово-морські судна з ЄС та НАТО до Чорного та Азовського морів якнайшвидше для збільшення патрулювання, щоб запобігти такій війні Москви".
Крім того, Мельник закликає Німеччину до нових санкцій проти Росії. "Для того, щоб відвернути Кремль від цього пожежонебезпечного провокаційного курсу і запобігти значно більшій війні в часі, Німеччина повинна діяти негайно", - говорить Мельник. "Тому ми закликаємо федеральний уряд негайно ввести нові значно жорсткіші санкції проти російського уряду і, перш за все, проти військових".
"Настав час ізолювати Росію на міжнародній арені та розглядати її як державу-парію", - продовжує Мельник. Переважна "готовність до діалогу та повзуча нормалізація" відносин з пропутінською Росією "абсолютно контрпродуктивна", - говорить він. Тепер їм доведеться поступитися місцем "політиці сили та жорсткості".
Александр Ламбсдорфф, зовнішньополітичний радник ВДП, у бесіді BILD згадав про "правильні питання" про те, що Росія та Україна вже перебувають у військовому стані. На передовій на Сході України кожен вечір відбувається обстріл, говорить він.
Коментуючи події недільного вечора в Керченській протоці, Ламбсдорф сказав: "Нам нагально потрібно уникнути, щоб ця ескалація на морі перейшла до подальшої ескалації на землі".
Воєнний стан, який Україна хоче ввести, має внутрішні наслідки. Для України він буде несприятливим з огляду на майбутні вибори, сказав Ламбсдорф, - це практично означає, що президент може далі керувати.
Є побоювання, що Росія буде далі блокувати Керченську протоку - за нею знаходяться українські кораблі. Тому звернення з Німеччини має бути чітким: "Зупинити це!" Україні повинен бути гарантований доступ до міст Азовського моря.
Якщо б цей інцидент був фактично односторонньою російською акцією без провокації – про що ще досі не відомо напевно - тоді слід було б говорити про нові російські санкції.
Федеральний міністр закордонних справ Гайко Маас називає розвиток подій як вартим занепокоєння. "Російська блокада проходу до Азовського моря неприйнятна", - написав він у Twitter. "Важливо, щоб ця блокада була знята. Ми закликаємо обидві сторони до де-ескалації".
Важко повірити: Маас сформулював заклик до зняття блокади лише через п'ять годин після того, як Росія знову зняла блокаду приблизно через 20 годин. Маас не прокоментував захоплення українських кораблів російською внутрішньою розвідкою ФСБ.