7 червня 2018 року Професор Університету імені Гете (м.Франкфурт на Майні) Йохен Форнасьє презентував у своїй вечірній лекції результати спільного німецько-українського проекту, в рамках якого з 2014 року досить успішно здійснюються археологічні розкопки античного грецького міста Ольвія, що на території сучасної Миколаївської області України. Доповідь у Посольстві України в Берліні відбулася в рамках лекторію «Наука з перших уст», започаткованого Німецько-українським академічним товариством з метою представлення широкій громадськості актуальних досліджень у найрізноманітніших наукових дисциплінах обох країн.
Німецько-український дослідницький проект в Ольвії, який спільно ведуть професор Інституту археології НАН України в Києві Алла Буйських та професор Йохен Форнасьє на основі вже багаторічного наукового співробітництва, широко підтримується Німецьким дослідницьким товариством DFG в м.Бонн та, через пілотні дослідження, Фондом Фрітца Тіссена в м.Кьольн. Проект побудований широко міждисциплінарно і окрім самих польових археологічних досліджень також охоплює геофізичні, геохімічні, археоботанічні та археозоологічні аналізи. Починаючи з квітня 2018 року, дослідження доповнюються ширшим, підтримуваним DFG та розрахованим на 3 роки проектом з античної нумізматики Ольвії, що в сукупності дало змогу успішно і результативно поєднати головні компетенції беручих участь партнерів з Києва та Франкфурта на Майні.
За перші 4 роки цих міждисциплінарних досліджень спільний проект досяг важливих результатів, які вже зараз дають відповідь на численні питання щодо виникнення, структури та архітектури Ольвії, а саме її передмістя. Вражає локалізація до цих пір повністю невідомої системи валів та ровів з 5 ст. до н.е., за допомогою якої команда дослідників уперше зуміла навіть наочно реконструювати величину передмістя. Крім того, якість та кількість знахідок доказує те, що Ольвія, незважаючи на значну віддаленість від Середземномор’я, була невід’ємною складовою античного грецького світу.
Спільні польові дослідження, активний обмін науковим та країнознавчим досвідом, а також стислі лекційні заходи на завершення кожної літньої кампанії – все це, поряд із вражаючими науковими результатами, є теж дуже важливими аспектами міжнародної співпраці на місцях. Ви можете посприяти також і майбутній підготовці підростаючого покоління науковців до нових німецько-українських спільних проектів.