3 квітня 2019 р. у ході робочого візиту до федеральної землі Баден-Вюртемберг Посол України А.Мельник дав інтерв’ю впливовим регіональним газетам «Stuttgarter Zeitung» та «Stuttgarter Nachrichten» (близько 1 млн. читачів) щодо першого туру виборів Президента України.
Повний переклад інтерв’ю:
«Вибори Президента в Україні
„Українці – нетерплячий народ“
Чи стане актор новим Президентом у Києві? Посол України у Німеччині Андрій Мельник пояснює особливості актуальної виборчої боротьби і ризики від телебачення.
Штуттгарт. У першому турі виборів Президента України за результатами неочікувано переміг комік Володимир Зеленський і помітно випередив діючого Президента Петра Порошенка. У Великодню Неділю відбудеться другий тур. Андрій Мельник Посол України у Німеччині розповідає про незвичні виборчі перегони.
Редакція: Пане Мельник, чи Ви теж часто дивитесь серіал «Слуга народу», у якому Володимир Зеленський грає близького до народу Президента України, тобто того самого, хто переміг у першому турі виборів?
Посол Мельник: Я майже взагалі не дивлюсь телебачення, телевізійні канали, які контролюються олігархами, це у нас велика проблема. Вони є джерелом інформації номером 1 в країні, але на них майже усіма фактами спекулюють. Це одна з причин, чому люди не розуміють, що протягом останніх років було стільки позитивних зрушень. Я вже навіть попросив мою маму мені пообіцяти менше дивитись телебачення. Це на користь її здоров’ю.
Редакція: Що це говорить про Україну, коли актор і новачок у політиці має такий успіх?
Посол Мельник: В першу чергу для мене дуже важливо, що ці вибори відбулись вільно і демократично. Це нам підтвердили також міжнародні спостерігачі. І це потрібно визнати, що ми пережили гібридну, неоднозначну передвиборчу боротьбу. Реаліті-шоу з телебачення перемістилось в реальне життя.
Редакція: Зеленський представляє себе у своїй ролі як передвиборчій боротьбі проти політичного істеблішменту, проти корупції, проти перебільшеного націоналізму. Очевидно, що прагнення українців до перезавантаження влади надзвичайно велике…
Посол Мельник: Українці – нетерплячий народ, тільки за останні 15 років ми пережили дві революції. До того ж діючий Президент Петро Порошенко у 2014 році прийшов до влади з обіцянкою досягти мир. Мир і сьогодні є найбільшим бажанням українців. Але з різних причин ще не вдалось закінчити війну. Бо ключ для цього лежить не в Києві, а в Москві.
Редакція: Порошенко закидає Зеленському, що він занадто лояльний до Путіна. Але чи не було б доцільним, як би Україна наполегливіше ніж зараз шукала діалогу з Росією?
Посол Мельник: Готовність до діалогу є також і у Порошенка. До цього, на жаль, така готовність не спостерігається за російською стороною – передусім коли мова йде про окупацію Росією Криму. Ми не виключаємо, що Путін може надати майбутньому президенту свого роду допомогу у вигляді, наприклад, звільнення моряків, які перебувають у російському полоні після подій в Азовському морі у листопаді минулого року. Але це буде ілюзією вважати, що у поведінці Москви по суті щось зміниться. Настільки багато оптимізму я не маю.
Редакція: Війна на Сході України наче заморожена, інтеграція Криму до складу Росії продовжується. Чи вбачаєте Ви в недалекому майбутньому шанс це змінити?
Посол Мельник: Щодо окупованих територій на Донбасі є реалістичний шанс, що росіяни відступлять. Тоді можуть бути зняті санкції, які було запроваджено по відношенню до Росії через війну на Сході України. Путін знає, що ці санкції стримують економічний розвиток Росії. І люди на Донбасі для нього всього-на всього фігури на великий геополітичній шаховій дошці. Що стосується півострова Крим, то з цим я менш оптимістичний. Крим – це питання існування самого Путіна, до рішення цієї проблеми можна прийти мабуть вже за часів після-путінської ери.
Редакція: Який вплив буде мати результат другого туру виборів у Великодню Неділю на орієнтацію України на Захід? Чи залишиться бажання у довгостроковій перспективі бути в ЄС та НАТО?
Посол Мельник: Як Петро Порошено, так і Володимир Зеленський висловлюються за те, щоб досягти цієї мети. Це також відповідає бажанню більшості українців. Жоден Президент не може собі дозволити це похитнути; нещодавно членство в ЄС та НАТО було закріплено ціллю в Конституції України. Проте визначальним буде те, з яким запалом та з якою швидкістю будуть працювати над цим. Протягом останніх десятирічь ми вже почули багато обіцянок з цього приводу та побачили мало дій.
Інтерв’ю провели Крістіан Готтшальк та Райнер Пьортнер, 04 квітня 2019 року
, Крістіан Готтшальк та Райнер Пьортнер