24 квітня 2019 року у ранковому прайм-таймі Посол України у ФРН Андрій Мельник дав інтерв’ю наживо Німецькому радіо „Deutschlandfunk“ (близько 2 млн. слухачів) щодо результатів виборів Президента України.
Інтерв’ю провів кореспондент Тобіас Армбрюстер
Повний переклад інтерв’ю:
Посол України в Німеччині Андрій Мельник сказав в ефірі Німецького радіо, що це надзвичайно важливо, щоб люди знову захоплювались політикою. Українці поклали великі надії на Володимира Зеленського. Вони хочуть, щоб нарешті настав мир, і це можливо за допомогою Німеччини.
Ведучий: Багато відкритих питань і мало конкретики про нову людину в Києві. Сьогодні говоримо з українським Послом у Німеччині Андрієм Мельником. Добрий ранок!
Андрій Мельник: Добрий ранок в Кьольн, пане Армбрустер!
Ведучий: Пане Посол, можливо Ви нам можете сьогодні допомогти: Які плани у нового Президента України?
Андрій Мельник: Новообраний Президент Зеленський отримав безпрецедентний високий рівень довіри громадян, і, незважаючи на всі упередження та кліше, наразі випав історичний шанс і це заслуговує на повну підтримку зі сторони опозиції. Він заслуговує також на підтримку наших західних партнерів – про це ми щойно почули у коментарях політиків з Берліна. Україна знову блискуче склала тест на демократію на гідність.
І зараз варто підтримати цю молоду та прагнучу демократії Україну усіма засобами, а також сміливими рішеннями. І найкращою відповіддю Німеччини могла б стати підтримка перспективи вступу України в ЄС.
Я не можу зрозуміти, чому тут в Берліні важко прийняти це рішення, німецькі громадяни привітали б такий крок. Це нещодавно підтвердило опитування російськомовного каналу ОстВест, проведеного в Берліні, що Україна має отримати перспективу вступу в ЄС і НАТО. І у цьому зв’язку це було б найкращою відповіддю для Володимира Зеленського.
Ведучий: Пане Посол, здається, що панує певна невідомість, можливо Німеччина і могла б зробити наступний крок до Зеленського, але багато хто не знає, які плани у цієї людини.
Можливо Ви могли б нам коротко пояснити, що зміниться під керівництвом Зеленського і у яку сторону він буде направляти Україну протягом наступних років?
Андрій Мельник: Якщо порівняти передвиборчі програми Зеленського та Порошенка, то у них немає великих розбіжностей. Це означає, що люди вибрали проєвропейський курс розвитку, це можу констатувати, і тепер потрібно подивитись, наскільки хорошу команду сформує Зеленський з досвідчених політиків, або можливо багатьох молодих і креативних людей, і наскільки Зеленському вдасться реалізувати цей курс.
Для мене це час розквіту справжньої демократії в її початковому значенні, тому що вже можна було спостерігати, наскільки палкою можна зробити політику з усією її похмурістю. Це мені нагадує стародавню Грецію, Агору, витоки безпосередньої афінської демократії, де в центрі було зібрання, спілкування один з одним та мистецтво переконувати. І в цьому контексті українці встановили нові стандарти.
Ведучий: Це звучить більше як шоу, ніж субстанція. Чи можна так охарактеризувати нового Президента?
Андрій Мельник: Головна мета полягає в тому, щоб людей знову захопити, захопити політикою. Це для мене особисто результат цих дебатів. Так, Ви праві, було мало конкретики під час цієї словесної дуелі, але разом з тим люди відчули, вони можуть вливати на політику, вони можуть змінювати політику і вони можуть того обирати, хто, на їхню думку, може найкраще реалізувати цій прозахідний курс. І у цьому зв’язку я думаю, що Зеленський заслужив на повну підтримку Заходу, а також Федеративної Республіки.
Ведучий: Пане Посол, є багато критиків, які говорять, що Зеленський – це тільки обличчя, який насправді є «маріонеткою» людини, яка стоїть за ним, а саме українського економічного боса, олігарха Ігора Коломойського, який йому багато в чому допоміг завдяки його телевізійного каналу. Що чекати від цього?
Андрій Мельник: Так, ця підозра існувала, також і під час усіх виборчих перегонів протягом останніх місяців, також в останні дні перед виборами. Я думаю, що ми створили в Україні достатньо контрольних механізмів, щоб насправді стримувати вплив від олігархів, а не його збільшувати, зрештою люди проголосували саме за це, обираючи Зеленського.
Я вважаю, що майбутній Президент Зеленський не має жодного шансу через якісь таємні двері завести олігархів в українську політику, щоб вони впливали на країну.
Ведучий: Але, пане Посол, як може Президент обмежити вплив олігархів, якщо ним самим керують олігархи?
Андрій Мельник: А оце тепер година правди. Зараз має стати зрозумілим, що все це, що говорили про Зеленського, і всі ці підозри, він має особисто розвіяти, а не його команда. Президент Зеленський повинен внести ясність і створити правила гри, за якими олігархи в України не матимуть впливу.
Ведучий: Чи є це відповіддю на Ваше перше питання, чому Європа нарешті не зробить крок і не запропонує України членство в ЄС?
Чи не пояснюється це тим, що з цього боку континенту краще почекати, щоб зрозуміти, чи звільниться країна з рук олігархів і чи країна справді подолає корупцію. І тоді можливо країна буде готовою до подальшого зближення з ЄС.
Андрій Мельник: Завдяки Президенту Порошенку протягом останніх п’яти років було розпочато дуже багато нових реформ і було побудовано солідний фундамент. Зараз Зеленський має насправді діяти, він мусить показати, що він може зробити краще за Порошенка. Можливості для цього у нього є, він отримав найвищу довіру від людей, і зараз ми сподіваємось, що і Німеччина нам допоможе з новими ідеями, новими сміливими кроками.
Це був хороший знак, що пані Канцлер вже в понеділок привітала Президента Зеленського і вчора з ним провела телефонну розмову і запросила його в Берлін. Я думаю, що сьогодні ми є свідками наявності великих шансів, щоб закінчити війну на Сході.
Також це було надією людей, тому що вони вже втомились від війни, вони хочуть, щоб нарешті настав мир. Але факт залишається, що тільки за допомогою Німеччини можна закінчити війну. І тому ми покладаємо на це надії. Ви щойно говорили про головування Німеччини в Радбезі ООН, і я вважаю, що сьогодні у нас є цей унікальний шанс запровадити Миротворчу місії під егідою ООН на Донбасі, про яку вже так давно говорять, за допомогою Парижа та Вашингтону. Цей шанс наразі є.
Ведучий: Пане Посол, що це за нові ініціативи, які нові ініціативи може привнести новий Президент?
Андрій Мельник: Є багато нових ідей, як цей реформаторський план, який був запроваджений Президентом Порошенком, продовжити. Тому що мова йде про прості речі: побороти олігархат і припинити війну. А також покращити добробут людей. Хоча громадяни і визнали, що дуже багато чого було зроблено протягом останніх років, що стосується реформ, але все одно ще недостатньо.
Люди побачили ще поки що мало добробуту, тому що кожна реформа означає болючі втрати, кожна реформа означає, що можливо люди стають біднішими, але покращується загальна ситуація, макроекономічна ситуація стає здоровішою. І тут важливо врівноважити цей шпагат, щоб з одного боку продовжувати розпочаті реформи, а з іншого, щоб людям фінансово стало жити краще, тому що це теж було темою цих виборів.