Напередодні першого офіційного візиту до Німеччини Президента України Володимира Зеленського Посол України у ФРН Андрій Мельник дав свій коментар одному з головних німецьких телевізійних каналів «ЦДФ» (більше 14 мільйонів глядачів) на заяви окремих лідерів східнонімецьких земель щодо скасування санкцій та налагодження діалогу з РФ.
Повний переклад додається:
„Це як увігнати спис в серце“
Кореспондент Андреас Кюнаст, «ЦДФ»
Напередодні першого візиту новообраного Президента України до Берліна Україна критикує лідерів східних федеральних земель. Їхні вимоги скасувати санкції проти Росії – «обурливі».
Рідко проявляється такий великий та щирий інтерес до офіційних візитів. Під час свого першого офіційного візиту в Берлін за Президентом України Володимиром Зеленським пильно спостерігають та ставлять йому багато питань. Німеччина знає наразі досить мало про до недавнього ще актора та його зовнішньополітичну програму. При цьому пан Зеленський має зустрічі лише з доброзичливими політиками. Федеральний канцлер Ангела Меркель (ХДС), Федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмайєр та Президент Бундестагу Вольфґанг Шойбле вважають, що новообраному Президенту потрібно дати шанс.
Кретчмер: Росія – «стратегічно важливий партнер»
Візит до ФРН має також прояснити ситуацію і для пана Зеленського. Президент має зрозуміти, що в Німеччині не існує єдиної позиції щодо німецької політики по відношенню до України. Хоча за Берліном і останнє слово, Дрезден, Потсдам, Ерфурт або Шверін також беруться коментувати ситуацію – на превеликий жаль для професійних дипломатів. «Ми були неприємно здивовані, коли почули усі ці висловлювання», - коментує Посол України Андрій Мельник і висловлює критику стосовно заяви прем’єр-міністрів східних федеральних земель щодо скасування санкцій проти Росії.
Прем’єр-міністр землі Саксонія Міхаель Кретчмер (ХДС) знову розпочав дискусію про необхідність змінити вектор німецької політики по відношенню до України після його зустрічі з президентом Путіним: «Ми хочемо, щоб санкції проти Росії якомога скоріше були скасовані», - заявив Кретчмер в інтерв’ю телерадіокомпанії «MDR», обґрунтовуючи свою вимогу тим, що Росія – «стратегічно важливий партнер». У 2014 році ЄС вирішив, що після анексії Криму та збиття боїнгу МН17 неможливо продовжувати стратегічне партнерство з Росією.
«Ми – українці вважаємо таку позицію обурливою. Це ніби встромити спис у серце», - говорить Посол України в Берліні Андрій Мельник. Дипломат не розуміє, чому лідери східних федеральних земель по черзі відвідують Росію, а приїхати в Україну не можуть. «У нашому випадку мова йде про виживання. На кону стоїть все». Санкції – це єдиний інструмент, який може зупинити Росію. «Від лицемірства деяких політиків волосся стає дибки».
Воідке не бачить жодної альтернативи діалогу
Так далеко у своїх висловлюваннях як прем’єр-міністр Кретчмер його колега з Бранденбургу не заходить. Дітмар Воідке (СДПН) говорить, що санкції можна скасувати лише тоді, коли Росія почне виконувати Мінські домовленості. Хоча це і відповідає курсу федерального уряду, однак Воідке вважає політику Берліна щодо Росії надто суворою. «Мене хвилює той факт, що ті люди, які виступають за діалог з таким важким партнером як РФ, піддаються громадській критиці та утиску. Діалогу немає альтернативи.
Тезу про налагодження діалогу Посол України Андрій Мельник вже так багато разів чув, що може вже навіть без нотаток перерахувати зустрічі та розмови: минулого року Ангела Меркель чотири рази зустрічалась з Путіним та 10 разів розмовляла з ним по телефону. А міністр економіки Петер Альтмайєр (ХДС) вже чотири рази побував в Росії. На парламентському рівні також існує багато контактів, навіть цього тижня делегація з Бундестагу перебуває в Москві. 2019 рік проголошено роком німецько-російського партнерства та молодіжного обміну. «Діалогу не замало, мало результатів», - каже український дипломат.
Хоча також і в західних федеральних землях Німеччини існує бажання послабити напругу: Схід Німеччини має «традиційно зовсім інше ставлення до Росіє», - говорить Д.Воідке і тим самим погоджується зі своїм саксонським колегою. Кретчмер підтвердив «інший погляд» Сходу на Росію. Так Воідке згадує про «подарунок німецької єдності», який було нам східним німцям надано. Це був кредит довіри і зараз настав час цей кредит повертати.
Критика позиції прем’єр-міністрів східних земель
Гостра критика на висловлювання східнонімецьких прем’єр-міністрів лунає не лише з України, а й від німецької опозиції. Лідер партії Альтернатива для Німеччини (Саксонія) Йорґ Урбан називає курс на скасування санкцій, який підхопив прем’єр-міністр Кретчмер, «виборчою пропагандою». Адже в Бундестазі Кретчмер голосував за санкції проти РФ.
Речник з питань Східної Європи від фракції «Зелених» Мануель Саррациін вважає «заклики» східнонімецьких лідерів не на часі. «Зараз, після виборів нового Президента України, нам потрібно налагоджувати з ним діалог», - коментує ситуацію М.Саррацін редакції «ЦДФ». Те, що прем’єр-міністри східних федеральних земель створюють перешкоди для новообраного Президента України та підриває українські позиції, шкодить миру.
Сьогодні спостерігається пожвавлений інтерес до офіційного візиту Президента В.Зеленського в Берлін. І майже неможливо однозначно сказати, що важче зрозуміти: майбутню зовнішню
ЦДФ,