"Кінець газового транзиту означав би велику кризу"
Пані Зеркаль, Україна переживає перехідний період - глава МЗС Павло Клімкін перебуває у суперечці з новим президентом В.Зеленським і зараз знаходиться у "політичній відпустці". Ви його заміщуєте. Що станеться, якщо Росія, як вже оголошено, взимку припинить транзит газу через територію України до Центральної Європи?
Це велика загроза - не лише для нас, - це може призвести до кризи. Нам потрібно подбати про те, щоб наша країна без втрат пережила зиму. Повне перенаправлення російського газу на газогони Північний потік 1 і 2 може суттєво вдарити по нашій ГТС і обтяжить кризовий менеджмент. Ми вже неодноразово заявляли російській стороні, що дотримуємось нових правил в енергетичних домовленостях: все має бути прозоро, рівні правила для всіх, повна відповідність до євопейського законодавства. Однак, Москва обрала іншу лінію в наших газових домовленостях: Росія, наприклад, не має бажання виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, згідно з яким нам мають сплатити 2,7 млрд дол. США. Росія прагне, щоб ми від цього відмовилися, власне, як і від інших вимог до Газпрому і знову повернулися до старої реальності.
І що це означає?
Москва хоче продовжити старі договори щодо постачання і транзиту газу. Ми повинні їх підписати, хоча сама вона їх не виконує. При цьому у березні 2018 року ми сплатили кошти, а Росія не поставила газ, і як наслідок тоді настала критична ситуація: ми закликали громадян знизити рівень власного споживання, щоб не зашкодити транзиту газу до Європи. Тоді ми виконали власні зобов’язання і повинні були купувати газ у наших західних сусідів, щоб врятувати ситуацію. З тих пір, всупереч рішенню арбітражу, Росія не постачає нам газ. І я припускаю, що невдовзі Віктор Медведчук виступить у ролі посередника і спробує запропонувати оборудку, щоб ми отримували газ через РФ.
Київський політик і підприємець Медведчук вважається людиною Путіна в Україні. Яку роль він відіграє як посередник між двома країнами?
Нещодавно Газпром уклав з Туркменгазом договір на 5,5 млрд кубічних метрів. Росії цей газ наразі не потрібен. Напевно Медведчук скоро оголосить, що Україна, мовляв, тепер може купувати зі знижкою, і у такий спосіб виставить себе рятівником України.
А якщо Росія все-таки висушить українську трубу, чи може Україна імпортувати газ шляхом реверсу з Європи без великих витрат?
Так. Для перестраховки ми повинні заповнити наші підземні сховища. Нам потрібно на три млрд. кубометрів більше, ніж це є зараз, і гарантії, що ми зможемо отримати газ від наших європейських партнерів. Нафтогаз наразі веде переговори з Угорщиною, Польщею і Словаччиною. Угорщина - найбільш проблемний партнер, на них ми особливо не розраховуємо. З Польщею ми просунулися далі, однак їхній газовий концерн не завершив модернізації своєї ГТС попри 5-річні перемовини. Звідти надходитиме мало газу, хоча польський термінал завантажений лише частково. Зі Словаччиною переговори на фінальній стадії. Газова криза 2009 нас багато чому навчила. Нові компресори на газопроводі надають можливість для прокачування в обидва напрямки.
Чи хоче Україна нові договори і у майбутньому отримувати російський газ?
Так. Чому ні? Так само як і газ з Туркменістану чи Казахстану. Насамперед, Україна прагне стати частиною європейського газового ринку. Аби наша ГТС працювала не в одному, а в двох напрямках. При цьому більше не йдеться про довгострокові договори, йдеться про ринкові принципи. Хто першим і на кращих умовах закачує в трубу газ, той і виграв. Втім є ще один позов Нафтогазу проти Газпрому щодо шкоди, яка виникла внаслілок перекриття Газпромом нашої транзитної магістралі. У Стокгольмі вирішується питання про 12 млрд. дол. США. Як піде далі, вирішуватиме факт, чи буде новий газовий договір з РФ, чи ні. Якщо Газпром і нафтогаз домовляться про новий контракт, ми були б готові не педалювати цей позов. Якщо ж ні, і у разі, якщо ми перебудуємо наші магістралі, відбудеться судовий процес.
До іншого спору України з Росією: Міжнародний морський трибунал у Гамбурзі видав наказ, що Москва має випустити 24 українських моряків, яких у 2018 обстріляли і захопили.
Росія спочатку оголосила, що у трибунала немає юрисдикції. Але справа у Гаазі у постійному третейському суді триває. Наразі, Росія схоже пішла назустріч, і призначила свого представника для арбітражу Ad Hoc. Ми дуже задоволені станом просування справи, хоча Росія скоріш за все буде ще довго затягувати справу, але ми намагатимемось впоратись у короткі терміни, щоб ще у цьому році дійти до фіналу.
Як може виглядати згода з Москвою?
Як у випадку з човном Грінпіс «Арктік Санрайз». У 2013 році російські охоронці захопили човен, однак пізніше Росія була вимушина звільнити екіпаж, повернути корабель, на додаток ще й відшкодувати збитки.