100-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Німеччиною, а також актуальним аспектам взаємодії між обома сучасними державами був присвячений Європейський форум, який відбувся 13 грудня 2018 року в Берліні.
У рамках заходу, який спільно організували Посольство України у ФРН та Фонд Конрада Аденауера, відбулася презентація книги-дослідження «Україна-Німеччина: 100 років дипломатичних відносин», а також виставки фотодокументів про події 100-річної давності. Водночас родзинкою форуму стала подіумна дискусія за участю Посла України в Німеччині др. Андрія Мельника та депутатів німецького парламенту, на тему двосторонніх відносин сьогодення і майбутнього. Модератором жвавої полеміки, яка викликала потужний інтерес з боку численних гостей, виступив відомий журналіст видання «Вельт» др. Ріхард Герцінгер.
Вечір відкрив колишній Президент Європейського Парламенту, Керівник бюро Фонду Конрада Аденауера д-р Ганс-Герт Пьоттерінг. У своїй промові знаний політик наголосив на необхідності для європейської спільноти приділяти більше уваги українській темі.
Учасники подіумної дискусії – зовнішньополітичні радники трьох фракцій німецького Бундестагу – Родеріх Кізеветтер від ХДС/ХСС, др. Нільс Шмід від СДПН та Омід Нуріпур від партії «Союз 90/Зелені», а також Голова Українсько-німецького товариства істориків проф. др. Мартін Шульце-Вессель були єдині у своїх сигналах важливості сьогоднішньої підтримки Україні заради майбутньої безпеки в Європі. У цьому контексті особливий акцент робився на засудженні триваючої збройної агресії РФ проти України та останнього кричущого факту порушення Москвою міжнародного права під час військового нападу і захоплення українських моряків і кораблів в Чорному морі. Одностайність учасників дискусії підтвердила офіційну позицію Берліна, який вимагає негайного звільнення захоплених у полон українських моряків.
Іншим важливим сигналом, який пролунав від німецьких парламентарів, стало обговорення припинення побудови газопроводу «Північний потік-2» та його розгляд виключно як політичного проекту.
Учасниками дискусії також вщент була розбита донедавна популярна серед німецького істеблішменту теза про те, що "з Росією потрібно вести діалог". Натомість цього разу йшлося про втому від розмов з російською владою, яка не має жодного наміру відступати від своїх агресивних дій, які ведуться, по суті, вже проти всього світу.
Професор Мартін Шульце-Вессель закликав Україну та Європу до необхідності розвінчування радянських міфів про нашу державу. Як наголосив історик, Україна – це велика нація з багатющою історією, традиціями та релігією, які потрібно міряти століттями, а не десятиріччями, як їй, завдяки радянській, а тепер й російській пропаганді, закидають. Україні час позбутися ярма радянщини і посісти справжнє місце у світовій історії. Як було зазначено, чого варті лише втрати України під час Другої Світової війни та її внесок у перемогу над націонал-соціалізмом.
Європейський форум, який пройшов надзвичайно успішно, став своєрідною кульмінацією заходів публічної дипломатії, які у 2018 році проводило Посольство України зі своїми партнерами. Наукове дослідження, здійснене німецькими істориками Енріко Зеевальдом і Матіасом Дорфельдом на замовлення української дипустанови до 100-річного ювілею встановлення дипвідносин між Україною та Німеччиною, було прекрасно доповнене виставкою фотодокументів з архівів. Щоб представити цю експозицію гостям заходу, до Берліна за підтримки Фонду Ганса Зайделя спеціально прибули двоє українських вчених - проф. Ірина Матеуш та проф. Ігор Жалоба.