• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Інтерв'ю Міністра закордонних справ України Вадима Пристайка популярній німецькій газеті "Die Welt"
Опубліковано 17 вересня 2019 року о 20:25

Інтерв'ю Міністра закордонних справ України Вадима Пристайка популярній німецькій газеті "Die Welt" (більше 700 тис. читачів)

«Шляху назад немає»

«Вельт: Нещодавній обмін полоненими між Україною та Росією можна вважати великим успіхом для Вашої країни та для Президента Володимира Зеленського. Це, на Ваш погляд, перший крок до мирного врегулювання для Сходу України?

Міністр Вадим Пристайко: Це без сумніву успіх, оскільки додому повернулися 35 невинних людей, які фактично були полоненні. Дехто, як Олег Сенцов, мали провести за гратами 20 років. Не буде перебільшенням сказати, що окремим заручникам обмін врятував життя, оскільки жахливі умови тримання та жорстоке ставлення тюремників погіршували і без того підірване здоров’я.

Те, що Росія вимагала обміняти саме відвертих злочинців, терористів та диверсантів, щоб уникнути покарання, змушує мене бути обережним в загальній оцінці безпекових трендів на Донбасі. Тим більше, коли ще декілька сотень наших людей, зокрема кримськотатарських активістів та заручників на Донбасі, залишаються в руках агресора. 

Вельт: Існує також критика, за яких обставин відбувався обмін. Таким чином було звільнено та обміняно Володимира Цемаха, який, імовірно, причетний до збиття пасажирського літака MH17 над територією Східної.

Міністр Вадим Пристайко: Ми не могли спокійно дивитись, як наші громадяни повільно вмирають. Тому ми змушені були піти на складні компроміси. Сюди належить видача В.Цемаха. І ми усвідомлюємо, що наше рішення було також складним і для багатьох наших міжнародних партнерів, зокрема Нідерландів. Ми розраховуємо на розуміння вимушеності такого кроку.

У взаємодії з JIT ми зробили усе, щоб цей крок не вплинув на інтереси слідства у справі збиття літака МН-17. Російська Федерація повинна виконувати свої зобов’язання відповідно до Резолюції РБ ООН № 2166 та співпрацювати зі слідством. А практика арештів українських громадян та взяття їх в заручники, щоб потім шантажувати Україну та міжнародну спільноту повинна бути припинена.

Вельт: Чого можна очікувати від наступної зустрічі у Нормандському форматі на рівні лідерів держав? Чи є нові ідеї, як можна закінчити війну на Сході України?

Міністр Вадим Пристайко: Я можу говорити виключно про наші очікування. Президент України Володимир Зеленський хоче досягти справжнього прогресу протягом наступних шести місяців. Що планує Кремль, я не знаю. Він скоріше очікував, що український народ знесилиться та буде тиснути на свій уряд погодитись з агресією. Але такого не сталось. І навіть якщо західні санкції не є ідеальними і коли нашим західним партнерам стає все важче їх утримувати, вони завдають шкоди економіці Росії. І це змушує росіян рухатись в правильному напрямку. 

Вельт: Чи бачите Ви якусь готовність зі сторони Кремля до де-ескалації?

Міністр Вадим Пристайко: Ми бачимо перші, попередні ознаки цього. Ми зробили кілька кроків в односторонньому порядку з нашої сторони, щоб припинити вогонь, і ми запропонували припинення обстрілів на сезон збору врожаю. Для цього ми відводимо військових від прямої лінії фронту в трьох тестових зонах і хотіли б поширити це на весь фронт. Але постійно здійснюються провокації з того боку, проти яких наші солдати мають захищатися. Зрештою, частотність бомбардування значно впала, і кількість загиблих відповідно поменшала.

Вельт: Чи можна собі уявити, що Росія припинить свою агресію проти України без поступок за рахунок суверенітету України?

Міністр Вадим Пристайко: Ми не здамо української території і повідомили росіян про наші червоні лінії. Тому не дозволимо, щоб Росія зафіксувала своє панування на частинах української території, як наприклад, це сталось в Молдові з Придністров’ям. Ми хочемо повернути наших громадян. І якщо це не є можливим, нам потрібно буде вдатись до інших засобів, про які зараз говорити ще рано.

Вельт: Президент Володимир Зеленський хотів відродити Нормандський формат, але при цьому хоче ще запросити до перемовин Велику Британію та США. Який це матиме результат?

Міністр Вадим Пристайко: Президент Володимир Зеленський цим хотів дати зрозуміти, що ми не можемо чекати ще п’ять років. І якщо ми скоро не побачимо прогрес у Нормандському процесі, то ми будемо вживати нових заходів, щоб змінити існуючу динаміку. Але це не означає, що ми підемо діяти наодинці. Ми будемо залишатись в діалозі з нашими партнерами та пропонувати зміни, які, сподіваємось, що принесуть більшу ефективність процесу.

Вельт: Для того, щоб змусити Москву дотримуватись Мінських домовленостей, Заходу потрібно робити більше тиску на Росію. Здається, що наразі відбувається зворотній процес. У Німеччині все більше політиків вимагають полегшення санкцій. Тому виникає питання, чому Путін має припинити свою політику?

Міністр Вадим Пристайко: Тому що ми вже не ті українці, яких Путін хотів поставити на коліна п’ять років тому. Ріст економіки у першому півріччі склав 4,6 відсотки. Для України це дуже вражаюча цифра, навіть якщо нам і потрібні значно більші темпи зростання. Санкціями Захід нам надав час, і ми його використали. Набагато потужніша армія, економіка, яка краще функціонує, та досить сильна суспільна згуртованість, що показала себе на останніх виборах, – це є ті досягнення, якими ми оперуємо за столом переговорів.

Вельт: Чи не побоюєтесь Ви, що європейський санкційний фронт й надалі даватиме тріщину?

Міністр Вадим Пристайко: Тріщину ми вже нещодавно побачили, коли ПА РЄ повернула Росії право голосу без виконання нею своїх обов’язків. Це прослідковується й в інших сферах. Те, що починаються розмови про повернення Росії до «Групи семи», є наступною ознакою тріскання фронту.

Вельт: Наскільки Ви впевнені, що Україна в найближчому майбутньому стане членом ЄС та НАТО?

Міністр Вадим Пристайко: Ми обрали шлях у напрямку Заходу і слідуємо йому в кожному прийнятому рішенні. Ми підтверджуємо наш намір з кожними новими демократичними виборами, новими людьми, що зараз прийшли до уряду, новою генерацією, що змінюється.

Ми намагаємося максимально наблизитися до членства України в ЄС та НАТО і в наших стандартах, щоб це було на відстані витягнутої руки, як наголосив Президент В. Зеленський. Наразі Україна, хоч і не без труднощів, але невпинно полишає те, що Путін називає «російською зоною впливу». Шляху назад вже немає. Це нарешті має зрозуміти і Росія.

Вельт: Україна підтримує петицію, адресовану Бундестагу, з закликом визнати Голодомор – систематичне голодування України, штучно організоване радянською владою на початку 1930-х років – геноцидом. Чому це вкрай важливо для Вашої країни?

Міністр Вадим Пристайко: Тому що мова йде про те, щоб європейці дізналися про всю свою історію. Для багатьох Росія і досі уособлює цілий колишній Радянський Союз і розцінюють її як жертву, що постраждала від нацистської Німеччини на території Радянського Союзу. Однак саме території Білорусії та України були повністю окуповані нацистами, у той час як територія Росії – лише частково. Ми найбільше постраждали від цієї окупації.

Я говорю це зараз не для того, щоб поставити страждання українців вище за інших, а для того, щоб відновити історичні реалії. Якщо німці хочуть повністю осягнути, якого лиха вони завдали Східній Європі, вони повинні зрозуміти, що під час Другої світової війни постраждали не лише росіяни, а в більшій мірі українці.

Вельт: Але Голодомор – це не злочин соціал-націоналістів, це злочин радянської влади.

Міністр Вадим Пристайко: Але йдеться про одну і ту саму проблему. За оцінками експертів, внаслідок Голодомору було знищено чверть українського населення. Потім прийшли нацисти і зменшили кількість жителів удвічі. Ми хотіли б, щоб світ зрозумів, що довелось пережити Україні. І ситуація повторюється.

Вельт: Які подальші кроки планує зробити новий український уряд у боротьбі з найважливішим злом українського суспільства – корупцією? Як відрізняються нові методи в порівнянні з заходами попереднього керівництва?

Міністр Вадим Пристайко: Як сказав Президент В. Зеленський, ми хочемо не лише боротися з корупцією, а й перемогти її. Ключовим у цьому є не в першу чергу дії поліції проти окремих олігархів. Мова більше йде про те, щоб змінити правила економічного життя, а це в першу чергу стосується ліквідації монополії.

Для нас це означає робити ставки перш за все на нову генерацію, засновників IT-компаній, які ніяк не пов’язані зі старими монополізованими структурами. Це також означає проведення модернізації державного керування, його дигіталізація. В України є для цього великий потенціал. Перший комп’ютер було зібрано саме у Києві, а не в Парижі, Лондоні чи Берліні.

Вельт: Ми завжди чуємо, що Президент В Зеленський робить ставку на нове незаплямоване покоління. Чому ж в такому випадку він залишає на службі саме міністра внутрішніх справ А. Авакова, хоч і існує серйозна підозра у його зв’язках з олігархами і праворадикальними об’єднаннями? 

Міністр Вадим Пристайко: Володимир Зеленський хоче не просто замінити керівну ланку заради заміни. Він також цінує перевірену компетентність, яку Аваков проявив під час успішного проведення дуже складної реформи поліції. Для В. Зеленського це рішення не було простим, але він вибудував чітку стратегію щодо свого ставлення до членів уряду.

Вельт: Новий курс на зміну поколінь зі всім його пафосом асоціюється виключно з особою В. Зеленського. Чи безпечно це – покладатися тільки на його добрі наміри?

Міністр Вадим Пристайко: Володимир Зеленський прийшов до управління державою зі своїм досвідом абсолютно незалежного бізнесмена. І те, що його відрізняє від попередників, - це відсутність страху обирати на ключові посади сильних, професійних кадрів, які мають власну стійку позицію, а не просто зі всім погоджуються.

Вельт: У В. Зеленського зараз абсолютна більшість в парламенті, більшість депутатів його нової партії не мають політичного досвіду. Чи не означає це зловживання владою?

Міністр Вадим Пристайко: У нас є абсолютна більшість, але це не дві третіх парламенту, необхідних для зміни Конституції. Інституційні стримування та противаги політичної системи лишаються незмінними. До речі, в українському контексті, в якому олігархи постійно втручалися у процес прийняття політичних рішень, також є щось на кшталт нелегітимних стримувань і противаг, які часто спонукають уряди до нездатності працювати. Зараз мова йде про побудову ефективної системи управління, яка звільняє від контролю економічної влади та інших груп інтересів.»

Die Welt, Вадим Пристайко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux