Інтерв’ю Помічника Президента України Андрія Єрмака популярній газеті «Вельт» (більше 700 тис. читачів) у суботньому випуску від 7 грудня 2019 року.
"США залишаються нашим партнером"
Вельт: Чи були спроби Президента США Д.Трампа шантажувати Україну розслідуваннями проти сина Джо Байдена? Якщо так, яка була реакція керівництва України?
Андрій Єрмак: Спершу хочу зазначити, що те, що наразі розслідується у цій справі, це внутрішні справи США. І події, про які йде мова у ході слухань в Конгресі США, мали місце ще до того, як Володимир Зеленський став Президентом.
Вельт: Але ж це був Володимир Зеленський, хто в оприлюдненій стенограмі телефонної розмови з Д. Трампом пообіцяв, що передасть це прохання «своєму» новому Генеральному прокурору?
Андрій Єрмак: Президента Володимира Зеленського обрав народ саме для того, щоб він поклав край оборудкам, які не відповідають правовим принципам. Під час згаданої телефонної розмови Президент в жодному випадку не нададав своєї згоди на жодні конкретні розслідування. А під «своєю людиною» щодо генерального прокурора Президент не мав на увазі, що той буде виконувати його накази. Мова йшла про те, що новий генеральний прокурор буде діяти по-іншому і ефективніше, ніж його попередники під час затягування розслідувань у справах Майдану 2014 року.
Вельт: Ви самі контактували з адвокатом Трампа Руді Джуліані, який, припускають, у справі розслідування щодо Байдена проводив так звану «подвійну зовнішню політику».
Андрій Єрмак: З Джуліані я мав всього лише одну телефонну розмову і з ним лише одного разу зустрічався. До цього дійшло, тому що ще перед другим туром президентських виборів я почув по телебаченню, як він говорить, мовляв, Україна – повністю корумпована країна, і в команді В. Зеленського є люди – вороги США. Це мене настільки шокувало, що я запропонував спецуповноваженому США з питань України Курту Волкеру та іншим американським політикам особисто переговорити з Джуліані, щоб йому пояснити, наскільки він помиляється. У наших розмовах я йому пояснив, що В. Зеленський та наша команда саме тому йде на вибори, щоб побороти ту корупцію, про яку він говорив. У мене склалось враження, що мені вдалось його переконати і він змінив свою думку.
Вельт: Під час цих розмов не було спроб впливати та погрожувати, що військова допомога США може бути відмінена, якщо в Україні не будуть розслідувати справу сина Байдена?
Андрій Єрмак: Ні. Джуліані мене лише коротко запитав, чи я щось чув про «Burisma», підприємство, на яке працював син Байдена. Назву цього підприємства я знав лише з повідомлень в ЗМІ, але жодним чином не знав цієї справи. У той час, коли ми розмовляли, ще був при владі старий уряд та колишній генеральний прокурор. Тому взагалі не було сенсу на мене якимось чином впливати.
Вельт: Здається, Д.Трамп до сих пір думає про Україну так, як Джуліані колись…
Андрій Єрмак: Нам, українцям, відомо, яку надзвичайну допомогу ми отримали від США протягом останніх років, що вони є нашим партнером та другом. І в цьому і надалі в нас немає сумнівів. Після того, як нам у кінці літа стало відомо, що військова допомога США попередньо заморожена, Президент В. Зеленський під час своєї зустрічі з Віце-президентом США Пенсом у Польщі відрізу обговорив це питання.
Пенс тоді відповів, що вивчить це питання, також депутати Конгресу США займались цим питанням. Зовсім скоро після цього допомогу було надано, на наше здивування суму допомоги навіть була збільшено. А про те, що затримки якимось чином пов’язані із умовами, виставленими до України, ми чуємо лише в медіа, офіційна американська сторона ніколи такого не заявляла.
Вельт: Чи не хвилює Вас, що Трамп все-таки присікає підтримку США Україні? Нещодавно він навіть поширив вигадки про ймовірне втручання України у передвиборчу боротьбу США у 2016 році.
Андрій Єрмак: Якщо б це було офіційною позицією Вашингтону, ми б на це реагували. Але реагувати на окремі заяви в американських дебатах ми не вважаємо за потрібне. До того ж ми сподіваємось, що скоро справа дійде до офіційного візиту Володимира Зеленського до Вашингтону.
Вельт: Як наразі виглядає підготовка до зустрічі у Нормандському форматі? Чого Ви очікуєте від зустрічі?
Андрій Єрмак: Президент Володимир Зеленський чітко заявив, що мир на Донбасі має для нього найвищу цінність, для того, щоб нарешті не вмирали люди в зоні війни. Нове керівництво української держави не тільки словами, але й діями довело, що виконує всі зобов’язання у рамках Мінських домовленостей, а саме відведення військ на домовлених пунктах по лінії розмежування. Від іншої сторони ми очікуємо цієї самої готовності. При цьому є зрозумілим, що Мінські домовленості були прийняті 5 років тому і вони вже потребують уточнень. У перемовинах ми переслідуємо чітку ціль – відновити суверенітет та цілісність української території. Ми сподіваємось і від цього відштовхуємось, що наші європейські партнери Німеччина та Франція нас будуть як і раніше підтримувати.
Вельт: Чи Ви гадаєте, що Росія дійсно зацікавлена у мирі? І чи Ви впевнені, що Німеччина і Франція виступлять одним фронтом? Адже Президент Франції Е. Макрон нещодавно зробив Путіну сильні заохочення.
Андрій Єрмак: Той факт, що саміт після всіх відтермінувань взагалі відбудеться цього року, це вже успіх для України та політики Президента Володимира Зеленського. Ми відчуваємо підтримку наших партнерів: і Франції, і Німеччини. Ми, звичайно, дуже цінуємо особистий внесок пані Ангели Меркель в підтримці позиції України. Сильна сторона нашої переговорної позиції полягає в тому, щоб продемонструвати світові нашими діями, що ми дійсно хочемо миру.
Вельт: «Формула Штайнмаєра» діаметрально по-різному інтерпретується українською та російською сторонами: Проведення місцевих виборів на Донбасі до чи після відведення всіх російських військ та техніки? Як можна досягти компромісу між цими різними позиціями?
Андрій Єрмак: Мені невідомо про різні трактовки. Я спираюсь виключно на факти і на текст, який було узгоджено на зустрічі радників 2-го вересня в Берліні.
Це формула, яка повинна стати частиною українського законодавства, і яка регулює лише умови зміни особливого статусу окремих районів Донецької та Луганської областей з тимчасового на постійний.
Що стосується проведення місцевих виборів, то найголовніше - це те, що вони мають проводитись за законами України, які передбачають що вибори не можуть відбуватись за наявності на території України будь-яких іноземних військових частин, угруповань, техніки.
Вельт: Яких конкретних кроків в напрямку миру Ви очікуєте як передумову для успішних перемовин?
Андрій Єрмак: Першим кроком мав би стати дієвий режим тиші і звільнення усіх українських полонених з російського полону.
Підготував кореспондент видання Ріхард Герцінгер