• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
"Канцлер Меркель не зрадить Україну", - інтерв'ю Посла України у ФРН Андрія Мельника провідній газеті західних регіонів Німеччини «Westdeutsche Zeitung»
Опубліковано 19 грудня 2019 року о 12:27

18 грудня 2019 року у провідній газеті західних регіонів Німеччини «Westdeutsche Zeitung» (близько 350 тис. читачів) було надруковано розлоге інтерв’ю Посла України у ФРН Андрія Мельника під заголовком "Канцлер Меркель не зрадить Україну". В інтерв’ю йдеться про те, що Україна розраховує на більшу підтримку зі сторони Німеччини у припиненні російської агресії на Сході України та досягнення миру. У Києві сподіваються, що Федеральний канцлер покладе весь свій політичний авторитет на шальки терезів, щоб вплинути на В.Путіна з метою укладання справедливого та довгострокового договору на транзит газу в Європу територією України.

Повний переклад інтерв’ю:

Редакція: Пане Посол Мельник, у Вас в Україні обрали нового Президента, новий Парламент, новий Уряд. В Німеччині править все та сама Велика коаліція. Чи Вам не хочеться змін?

Посол А.Мельник: На наше переконання, Велика коаліція успішно справляється із поставленими завданнями. З нею тема України, яка навіть стала частиною коаліційної угоди, точно не зникне з порядку денного. Пані Ангела Меркель від усього серця прагне допомогти забезпечити мир, це її справді щире бажання. Тому що йдеться про країну, яка бореться за свою гідність та виживання.

Редакція: Які конкретно надії Ви покладаєте на канцлерство пані Канцлера Ангели Меркель? Бо часу до 2021 року стає все менше. 

Посол А.Мельник: Російська пропаганда діє надзвичайно ефективно. Чимало моїх співвітчизників вірять у неї, гадаючи, що Німеччина нібито нас полишила. Я регулярно запевняю українців, що пані Канцлер нас не зрадить. Росіяни постійно намагаються вбити клин між французами та німцями, між Європою та Америкою. Але також всередині українського суспільства. Ангела Меркель відіграє центральну роль для припинення цих дій. Під час робочого візиту Президента України Володимира Зеленського до Німеччини у червні цього року я його запевнив, що пані канцлер залишається нашим найважливішим союзником. Тому ми з такою прискіпливою цікавістю споглядаємо за ситуацією щодо її наступниці на цій посаді у 2021 році.

Редакція: Можливо наступником стане Прем’єр-міністр федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія Армін Лашет, з яким Ви перед візитом в нашу редакцію якраз і мали зустріч?

Посол А.Мельник: Дійсно, ми говорили з ним більше про велику політику ніж про відносини між Україною та Північним Рейном-Вестфалією. Водночас, якби ваша земля мала статус держави, вона б увійшла до топ-12 найбільших торговельних партнерів України. Ми вже нині маємо річний товарообіг у 1,3 мільярди євро. Я сподіваюсь, що пан Лашет незабаром відвідає з візитом Україну, щоб на власні очі переконатись у тому, наскільки важливою вже сьогодні Батьківщина стала для Північного Рейну-Вестфалії. Інші теми, які ми порушили, стосувались Росії та погіршення взаємин між Е.Макроном та А.Меркель, за яким ми уважно спостерігаємо. Це нас хвилює, тому що до цього німці та французи у рамках Нормандського формату завжди виступали єдиним голосом по відношенню до Путіна. 

Редакція: Під час перемовин у Нормандському форматі в Парижі нарешті знову з’явився рух по вирішенню конфлікту в Україні. 

Посол А.Мельник: Дійсно, це - єдиний міжнародний формат переговорів, який ми маємо. Позицію пані Канцлера у Пврижі можна порівняти зі скелею у бурхливому морі. В Єлисейському палаці вона істотно підтримала Президента України Володимира Зеленського. І він це сам чудово відчував, що її наміри є справді щирими. І пані Меркель дуже чітко заявила в Парижі, що Мінські домовленості не є чимось викарбованим у камені. Адже йдеться про головне: Україна повинна повернути собі контроль над державним кордоном з Росією, і лише після цього можна буде там провести місцеві вибори. 

Редакція: Чому це так важливо?

Посол А.Мельник: Тому що ситуація з того часу, як Мінські домовленості ще до кінця 2015 року мали вже давно бути реалізовані, суттєво змінилась. За цей час на Донбасі Кремлем були утворені дві так звані «народні республіки», два маріонеткових режими Москви, тобто доволі безвихідний стан справ. Тож нині нам потрібна гнучкість, щоб знайти рішення. Ці домовленості є єдиним документом, під яким стоїть підпис Путіна. А, отже, і за їхню імплементацію Путін особисто несе відповідальність. Зрештою сама логіка Мінських домовленостей є правильною, адже вони передбачають, що території Донецької та Луганської областей будуть реінтегровані таким чином, що ми знову отримаємо контроль над державним українсько-російським кордоном.

Редакція: Які у Вас очікування на короткострокову перспективу?

Посол А.Мельник: Мусить бути забезпечене реальне припинення вогню вздовж всієї лінії розмежування. Як і раніше, майже щоночі ми фіксуємо людські втрати, обстріли мають нарешті припинитись. Президент України Володимир Зеленський наперед виконав низку зобов’язань, тож тепер м’яч на полі Путін, який мусить багато чого зробити. Усі погляди наразі спрямовані на Кремль, чи припинить він обстріли до кінця року і чи дозволить провести обмін полоненими, про який було домовлено в Парижі. Ми докладаємо зусиль, щоб виконати політичну частину наших домовленостей. А потім розпочнемо підготовку над проведенням місцевих виборів, які мають пройти абсолютно вільно та демократично. У цьому ми сподіваємось на значно більшу підтримку з боку Берліна та Парижу.

Редакція: Що конкретно Ви під цим розумієте? 

Посол А.Мельник: Президент України Володимир Зеленський прагне провести вибори у жовтні 2020 року. Необхідною передумовою має стати те, що українські партії зможуть взяти у них участь, наші ЗМІ матимуть абсолютно вільний доступ до висвітлення виборчого процесу, а 1,5 мільйони співгромадян, які наразі є внутрішньо-переміщеними особами, зможуть скористатись своїм правом голосу. Якщо б вибори провели, скажімо, вже завтра, то це були б «фейкові» вибори, спражній фарс, тому що допущені були б тільки маріонетки Москви. Такий сценарій став би катастрофою.

Редакція: Путін погодився на цей план?

Посол А.Мельник: Потрібно об’єктивно дивитись на ситуацію: Путін не відмовився від своїх цілей – знищити Україну або ж принаймні на тривалий час її дестабілізувати. У будь-якому разі він хоче продовжувати і в майбутньому утримувати контроль на Донбасі. Тож ми мусимо єдиним фронтом йому дієво протистояти у цьому. Нам потрібна набагато сильніша та чисельніша спеціальна моніторингова місія ОБСЄ. Нині ми маємо у цій місії бл. 800 міжнародних спостерігачів, які розміщуються на Сході України, однак цього взагалі не достатньо. Потрібно мати мінімум по одному спостерігачеві на кожній виборчій ділянці, а краще декілька, а також більше спостерігачів, які б змогли моніторити нічні обстріли  у режимі 24/7. Але така місія вимагає звісно великих коштів. Вже сьогодні на неї витрачається майже половина загального бюджету ОБСЄ. Тому потрібно залучати додаткові фінансові ресурси. Як приклад, на сьогодні у ній всього лише 40 німецьких спостерігачів. Їхню кількість слід суттєво збільшити. Якщо Путін не виконає свою частину зобов’язань згідно з Мінськом, до нього тоді повністю зникне довіра. У цьому випадку санкції проти Росії повинні бути розширені.

Редакція: Позиція, що німці можуть залишити Україну напризволяще, загострюється фактом енергетичної співпраці між Росією та Німеччиною у формі побудови газогону «Північний потік-2».

Посол А.Мельник: Це є найбільшою проблемою у наших двосторонніх відносинах. Завдяки російській пропаганді дедалі сильнішим стає враження у багатьох українців, що дії німців відрізняються від того, про що вони говорять. Канцлер Ангела Меркель нам пообіцяла, що газопровід не буде введено в експлуатацію, допоки питання справедливого довготермінового газового транзиту територією України не буде вирішено. Залишається всього декілька днів до Нового року,  коли закінчується дія нинішнього договору на транзит газу з Росією. Ми очікуємо, що пані Федеральний канцлер покладе всю свою політичну вагу на шальки терезів, щоб вплинути на В.Путіна. 

Редакція: Наскільки важливими є для України ці надходження з Росії за транзит газу в Європу?

Посол А.Мельник: Не може такого бути, що з одного боку Німеччина нам допомагає, а з іншого - мовчки спостерігає за тим, як у нас забирають те, від чого залежить наша стабільність. Якщо надходження за транзит припиняться, це означатиме для нас втрати у 3 мільярди доларів США в рік. Це майже 4% нашого ВВП та 10% нашого бюджету. Одним ударом не стане 3,5% нашого економічного зростання, якого ми досягли. Тож вже у 2020 році в Україні може настати рецесія. Станом на сьогодні при невеличких інвестиціях в модернізацію газогонів Україна могла б транспортувати до 200 мільярдів кубометрів газу щороку. Газогони «Північний потік-1» та «Північний потік-2» разом можуть забезпечити поставки в обсязі лише 110 мільярдів кубометрів. Тож з економічної точки зору у ПП2 немає жодного здорового глузду. Росіяни до того ж вимагають, щоб ми відмовились від претензій до Кремля на 2,6 мільярдів доларів США плюс відсотки, які були підтримані рішенням Стокгольмського арбітражного трибуналу (прим. редакції: у судовій справі проти російського концерну «Газпром»), а також знову купували напряму в РФ їхній газ. Тільки після цього вони були б готові домовлятись про тарифи на транзит та укласти договір на один або два роки. Але правда полягає в тому, що якщо газогін «Північний потік-2» таки буде добудовано, наша газотранспортна система їм вже буде зовсім непотрібна. Для укладання нової справедливої угоди нам конче потрібна потужна допомога Німеччини.

Редакція: США оголосили про санкції для підприємств, які будують газогін «Північний потік-2». Чи допоможе цей наступ Д.Трампа?

Посол А.Мельник: Це є ніби палка з двома кінцями. Завдяки американським санкціям росіяни потраплять під додатковий масивний тиск, що є по собі добре. З іншого боку, існує ризик відчуження між Берліном та Вашингтоном. Це може призвести до небажаного зближення Німеччини та Росії.

Редакція: Наскільки вдалось новому Президенту України Володимиру Зеленському, до цього телевізійній зірці, змінити настрої в країні?

Посол А.Мельник: Президент Володимир Зеленський після семи місяців на посаді користується великою популярністю. Кредит довіри до нього досі дуже великий, але він не є безмежний. І важливою темою при цьому є вирішення конфлікту з Росією. За цим прискіпливо спостерігають у суспільстві, також військові. У нас налічується більше 600 000 громадян, які пройшли через війну на Сході.

Редакція: Президенту В.Зеленському в німецьких ЗМІ закидають кумівство в політиці. Він призначив на високі державні посади своїх друзів з корпорації «Студія 95 квартал».

Посол А.Мельник: Кадрова політика – дуже важка тема, адже у Президента В.Зеленського не було своєї партії та соратників. Тож йому з перших же днів потрібні були кадри, яким би він зміг довірити важливі завдання. Один партнер по колишньому бізнесу, наприклад, очолив Службу безпеки. Але поки з цим не було на практиці жодних проблем. Моє серце держслужбовця дуже тішить, що хоча Президент В.Зеленський перебуває всього лише декілька місяців на посаді, але він може успішно протистояти такому як Путін, який є хоча і є хорошим тактичним гравцем у покер, але який вже давно програв у стратегічному плані. Але якщо В.Зеленський зазнає невдачі, то програємо ми всі.

Редакція: З огляду на велику кількість кризових ситуацій, чи не загрожує Україні бути забутою? 

Посол А.Мельник: Небезпека така дійсно існує. Наприклад, у Сирії Путін настільки низько опустив планку для реакції на його жорстокість, що втрати на Сході України не здаються вже настільки вражаючими. Ми б хотіли, щоб роль Німеччини на міжнародній арені стала набагато помітнішою. Перебільшений німецький пацифізм ми розуміємо тільки частково. Не можна всі конфлікти вирішувати виключно політичним шляхом.

Редакція: Що стосується телефонної розмови між В.Зеленським та Д.Трампом: Невже Д.Трамп на всі «1000 відсотків» правий, як це сформулював Ваш Президент, говорячи, що не чинився тиск на Україну, щоб вона провела розслідування проти сина його конкурента Дж.Байдена? Адже йому загрожує процедура імпічменту.

Посол А.Мельник: Те, що ми були штучно втягнуті у цей процес, це - найостанніше, що нам було потрібно. Все це завдає величезної шкоди Україні. Нам, на жаль, не бракує фронтів, на яких нам і так доводиться боротися. Цей кошмар має найскоріше припинитися. У внутрішні справи американців ми в жодному випадку не хочемо бути вплутаними. Ми дуже цінуємо підтримку наших американських партнерів і покладаємось неї і в майбутньому.

Інтерв’ю провели редактори Аннетте Людвіг, Олаф Купфер та Рольф Еккерс.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux