«Україна спроможна розколихати найсильніші уряди світу!»
Ексклюзивне інтерв'ю Міністра закордонних справ України Вадима Пристайка столичній редакції найбільш потужного медійного ресурсу Німеччини «RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND)» (налічує 62 газети, бл. 7 млн. читачів) від 28.12.2019 року.
Редакція: Політичний новачок Володимир Зеленський править Україною з травня. Чи наблизились Ви з того часу до завершення війни?
Міністр Вадим Пристайко: Президент Володимир Зеленський розпочав з ініціативи встановити мир. Але це саме пробував робити й його попередник. Українським президентам взагалі нелегко зупинити війну з Росією. Ключ до миру лежить, на жаль, не в Києві. Очевидно, що збройними методами війну не припинити. Саме тому ми вимушені й надалі вести переговори, навіть якщо за останні 5 років вони принесли не багато результатів.
Редакція: Нещодавно В.Зеленський і В.Путін зустрілися в Парижі за ініціативою Німеччини і Франції. Зустріч закінчилась тупиковою ситуацією: Москва наполягає на автономії окупованих провінцій після виборів. Київ виключає проведення виборів, допоки не поверне контроль над своїм кордоном з Росією. І що буде далі?
Міністр Вадим Пристайко: Ми працюємо над тим, щоб розірвати це диявольське коло, просуваючи децентралізацію, що означає розширення компетенцій та [відповідальності] для регіонів. У федеральній державі, як Німеччині не можна собі уявити, який це для нас великий, складний крок. Українці звикли до держави, у якій все вирішувалося з Києва. Що казали в Центрі, те й виконувалося. А тепер регіони мають самі збирати податки та визначати, як розподіляти гроші на дороги, школи, лікарні. Зовсім новий досвід. Росіяни мають зрозуміти, що до власної відповідальності регіонів на Сході треба пройти довгий шлях. Автономії ж, яка означала б де факто від’єднання територій від України, не буде.
Редакція: У своїй відомій скандальній телефонній розмові з Президентом США Д.Трампом Президент В.Зеленський жалівся на нестачу підтримки з боку Німеччини. Це було сказано всерйоз?
Міністр Вадим Пристайко: Я впевнений, що пані Меркель протягом свого тривалого перебування на посаді Канцлера виробила певний імунітет на все, що говорять навколо. Її б не мали дивувати окремі висловлювання, якими глави держав обмінюються в конфіденційних розмовах. Президент Д.Трамп нагадав Президенту В.Зеленському про те, що хоча б вже через географічну близькість європейці більше мали б робити для нашої безпеки, аніж США. І Президент В.Зеленський погодився. Жодним чином він не хотів образити німців.
Редакція: Оприлюднення телефонної розмови Вам зашкодило?
Міністр Вадим Пристайко: Коли нам закидають представники інших держав нібито недружній добір висловлювань, я відповідаю наступним чином: покажіть нам, будь-ласка, як ви в конфіденційних розмовах говорите про нас. На тому, звичайно, тема закривається.
Редакція: В Федеральному Уряді були дуже здивовані. Врешті, Канцлер ні в який більше конфлікт не залучається так сильно, як у посередництво між Росією та Україною.
Міністр Вадим Пристайко: Ми надзвичайно високо цінуємо внесок Канцлера у припинення російської агресії. Роль Меркель важко переоцінити. Водночас, нам би хотілося мати ще більше підтримки. Адже йдеться про наше виживання як нації. Німеччина і ЄС зробили для нас дуже багато, але ж недостатньо, щоб припинити загибель людей. У нас – 13.000 загиблих, і це кількість, на жаль, збільшується.
Редакція: Що Вам потрібно? Гроші? Зброя?
Міністр Вадим Пристайко: Ми дуже вдячні за фінансову підтримку Німеччини та політичну заангажованість Федерального Уряду. Наші прохання про військову допомогу, на жаль, відхиляються. Розраховую на те, що Берлін перегляне цю стриману позицію і долучиться до зміцнення обороноздатності України.
Редакція: Незважаючи на санкції США і критику ЄС, Федеральний Уряд тримається за газопровід «Північний потік 2». Як Ви на це дивитися?
Міністр Вадим Пристайко: Ви, німці, будуєте зараз трубопровід по Балтійському морю «Північний потік 2», щоб стати більш незалежними від газопостачання, яке до сих пір проходить через Україну. Але ж подумайте: джерелом газу залишається Росія. Якщо росіяни раптом не захочуть більше поставляти газ, балтійські труби одразу стануть порожніми. А ми, в Україні, все таки матимемо повні газосховища. І ми гарантуємо поставки газу через наші трубопроводи.
Редакція: Президент Франції Е.Макрон хоче «переглянути» стратегічні відносини з Росією. Що Ви думаєте про нове зближення між Парижем і Москвою?
Міністр Вадим Пристайко: Уже були подібні випадки, коли лідери намагалися зблизитися з Росією. Один натиснув на кнопку «Reset». Інший – дивився Путіну в очі в пошуках його душі…
Редакція: Ви натякаєте на тодішню Міністра закордонних справ США Гілларі Клінтон і колишнього Президента США Джорджа В. Буша?
Міністр Вадим Пристайко: Ми самі це знову і знову пробували, але Москва – не дослухається. Підхід Е.Макрона – трохи наївний. Якщо французам потрібна наша порада, то наша відповідь: Так не вийде. До речі, оголошувати про клінічну смерть НАТО – теж не багато в чому допоможе. В усякому випадку, допоки французи не зможуть представити якусь альтернативу.
Редакція: У Німеччині ширяться заяви щодо скасування санкцій проти Росії, які були введені в знак протесту з анексією Криму. Чи дивними Вам здаються такого роду заяви?
Міністр Вадим Пристайко: Мені відомо, наскільки велику провину відчувають німці і до сьогодні через окупацію нацистами СРСР. Третій рейх тоді вбив мільйони людей, у т.ч. й росіян. Але знаєте, що ще є важливим? Найбільшою нацією, яка постраждала від час Другої світової, була сама Україна, ми втратили до 10 мільйонів Не Росія була окупована німцями, а саме Україна.
Редакція: Але такі заяви все голоснішими стають саме у східних регіонах Німеччини, підкріплюючи цю тезу економічними втратами.
Міністр Вадим Пристайко: Ми відкриті до імпорту і інвестицій. Німецькі підприємці, які шукають альтернативи російському ринку, ласкаво запрошуються в Україну. І не німецька економіка, а саме українська економіка як жодна інша в світі була настільки сильно переплетеною з російською. Звичайно, що ситуація є болючою, але ми переорієнтуємося. Експортуємо товари передусім до ЄС та Китаю. А санкції потрібні для того, щоб утримувати Росію за столом переговорів.
Редакція: Ваша країна потрапила в епіцентр подій, пов’язаних із процедурою імпічменту Президента США Д.Трампа. Як так могло статись?
Міністр Вадим Пристайко: Україна спроможна розколихати найсильніші уряди світу! (посміхається) Чого ми тільки не можемо! Це ж, звичайно, іронія. Декому у нас хотілось би, щоб Україна була найнуднішою країною світу. Те, що ми знаходимось в епіцентрі процесу імпічменту Президента США, не є добре. Нам не потрібне погіршення відносин зі США. З одного боку Росія, з іншого боку США, не вистачає ще тільки Китаю – досить виснажливим є бути в центрі світової уваги.
Інтерв’ю провела кореспондентка Маріна Кормбакі
RND,