Пройшов рік з того часу, як Олексій Макеєв став послом в Берліні. Він хвалить Німеччину, але у нього є ще одне велике бажання в його списку.
Берлін. Той, хто увійде в офіс українського посла Олексія Макеєва в центрі Берліна, насамперед подумає про кімнату для демонстрацій в оборонному підприємстві. Слово "Список бажань" написано червоними літерами на стіні, де розміщено фотографії озброєння Бундесверу . Більшість з них мають позначку – наприклад, бойовий танк Leopard 2A7, бронетранспортер Marder чи ракетний комплекс Mars II. Позначки означають: виконано, Німеччина доставила.
Але "Список бажань" ще не повністю виконаний. Зліва написано великими літерами "TAURUS". Крилаті ракети з дальністю до 500 кілометрів, які дуже бажанні в Україні.
Однак канцлер Олаф Шольц (СДПН) блокує. Він хоче запобігти "ескалації війни". Німеччина не повинна бути "частиною конфлікту", наголосив він під час саміту Європейського Союзу на початку жовтня.
Неподалік від його фітнес-студії вдарила російська ракета
Розчарування в Києві було великим. Але посол Макеєв виглядає спокійним. “Я не втратив надії”, — каже він. Говорить спокійно, обмірковує речі, робить перерви. Мова тіла працює в мінімальному режимі. Час від часу він одягає великий картатий піджак під
час телевізійних інтерв'ю - його вибір одягу часто є найпомітнішим. Вимоги 47-річного дипломата звучать спокійно. "Системи повітряної оборони, такі як система Iris-T Бундесверу, дуже важливі", – пояснює він і розповідає історію. "Я дуже добре пам'ятаю 10 жовтня 2022 року. Того ранку я хотів поїхати в фітнес-студію в Києві, моя дружина хотіла побігати біля Міністерства закордонних справ. Раптово лунав сигнал тривоги, і на щастя, ми не пішли". Обидва місця потрапили під обстріл російських ракет. "Після другого сигналу ми пройшли кілометр до найближчої станції метро, щоб знайти укриття".
"Допомога для України не зменшиться через війну на Близькому Сході"
Тиждень по тому приїжджає новопризначений посол до Берліна. На Twitter він публікує відео."Дякую, Німеччино", – підкреслює Макеєв. Він має на собі фіолетовий светр. На задньому плані видно галявину під яскраво-блакитним осіннім небом. Сьогодні дипломат також хвалить свою гостьову країну."Німці можуть пишатися тим, що вони зробили для моєї країни", – підкреслює він. Проте теракти ХАМАС на Ізраїль та бої в смузі Гази вивели війну в Україні із центру світового політичного інтересу. Президент Володимир Зеленський недавно попереджав про послаблення підтримки для його країни: "Це ризик не лише для України". Макеєв не згоден, принаймні щодо Німеччини. “Багато політиків у федеральному уряді запевняли нас, що допомога Україні не зменшиться, незважаючи на війну на Близькому Сході. Це стосується і поставок зброї”.
Попередник Мельник вів постійний словесний обстріл світлофорної коаліції
Макеєв перебуває на посаді трохи більше року. Його не гучна дипломатія різко відрізняється від курсу його попередника. Андрій Мельник вистрілював у ток-шоу країни вербальним неприпинним обстрілом проти світлофорної коаліції. Його обвинувачення: Занадто мало зброї та запізно надсилається в Україну. До скандалу дійшло, коли він в травні 2022 року критикував канцлера Шольца за його відмову приїхати до Києва, називаючи його "ображеною ліверною ковбасою".
Під час війни Мельник розширив межі того, що можна було сказати, і багато хто в Берліні вважав його “недипломатом” і руйнівником системи. Пізніше він розповів, що деякі міністри зустріли його з байдужістю або навіть ледь прихованою ворожістю незабаром після російського вторгнення. Інші б його взагалі не прийняли.
З міністром Адміністрації канцлера у Макеєва “дружні стосунки”
Мельник і Макеєв: це як вогонь і вода. Теперішній посланець не скаржиться і хвалить прямий зв'язок з багатьма політиками по всій країні. "Переді мною всі двері відчинені. Я виявив, що чесна, але довірлива розмова – саме те, що цінується в Німеччині", – вважає він. Так звучить дипломатія оксамитових рукавичок. "Деякі експерти з України в міністерствах просто кажуть мені: Я весь час доступний". З міністром адміністрації Канцлера Вольфгангом Шмідтом він, як стверджує з гордістю,"підтримує тісні та дружні відносини".
Вже у 21 рік, народжений в Києві в 1975 році політолог вступив на дипломатичну службу. Як і Мельник, він вільно володіє німецькою мовою. Працював в представництвах своєї країни в Швейцарії та Німеччині. У 2014 році його призначили політичним директором в Міністерстві закордонних справ в Києві.
Макеєв розуміє, що йому потрібно досягти і розуму, і сердець людей
Але політика – це один рівень, населення – інший. Макеєв знає, що він повинен достукатися до розумів і сердець людей, якщо він хоче зберегти їхню готовність допомагати Україні. Тож він подорожує країною без зупинок. Найближчим часом він обговорить інвестиції в Україну зі Східним комітетом німецької економіки в Гамбурзі, після чого виступить з вітальним словом у Європейському університеті Віадріна у Франкфурті-на-Одері. Він відкинув тінь свого колись довго-присутнього попередника, каже Макеєв. “Я радий, що мене більше не сприймають як нового посла. Я думаю, що результати говорять самі за себе”. На запитання, який стиль кращий, гучний чи тихий, він на мить зупиняється. “Я залишаю судження за німцями та українцями. Важливо те, що Німеччина зараз є другим найбільшим постачальником підтримки Україні після США”.
Інтерв'ю провів Міхаель Бакфіш, міжнародний директор центральної редакції “FUNKE”.
Повний текст інтерв'ю також доступний за наступним посиланням https://www.abendblatt.de/politik/article240486920/Ukraine-Botschafter-Die-Deutschen-koennen-stolz-sein.html .