• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Інтерв’ю Президента України Володимира Зеленського німецькому медіа-концерну Функе Медіенгрупе
Опубліковано 20 серпня 2021 року о 18:36

Інтерв’ю Президента України Володимира Зеленського 

німецькому медіа-концерну Функе Медіенгрупе

 

20 серпня 2021 року


Редакція: Пане Президенте, федеральний канцлер Ангела Меркель зустрічається цієї п’ятниці з президентом Володимиром Путіним у Москві. Яким буде її меседж? 

Президент Володимир Зеленський: Я не знаю, про що вони будуть говорити. Буде йтися безперечно про німецько-російські відносини. У нашому інтересі, щоб були підняті теми безпеки та України. Федеральний канцлер Ангела Меркель називає німецько-російський проект газогону «Північний потік-2» економічною справою, але для нас йдеться в першу чергу про безпекові аспекти. Це питання має бути включене до порядку денного на наступному саміті Нормандського формату за участю Німеччини, Франції, Росії та України.


Редакція: У минулому канцлер постійно наголошувала, що, незважаючи на те, щоб не сталося, вона хоче залишатися в діалозі з Путіним. Як Ви вважаєте, чи не занадто м’якою є її позиція по відношенню до Москви?

Президент Володимир Зеленський: А.Меркель знаходиться у доволі важкій позиції. Їй йдеться про здоровий – навіть теплий – діалог з Росією. Зрозуміло, що вона намагається підтримувати відносини з Москвою. Це можна назвати прагматичним підходом. І вона хоче уникнути того, щоб під час виборів до Бундестагу 26 вересня дійшло до будь-яких сюрпризів. Росія має, як і раніше, вплив. Моя особиста думка, що канцлер просуває дуже делікатний шлях балансування. Як на мене, то це аж занадто м’яко. А.Меркель хоче одним пострілом вбити двох зайців. Але зайці віддаляються все більше один від одного – і відстань стає все більшою. Це не сприяє досягненню мети.


Редакція: Це Вас непокоїть, що канцлер у п’ятницю спершу летить до Москви, щоб потім через два дні представити результати зустрічі в Києві?

Президент Володимир Зеленський: Ні, у цьому я повністю спокійний. Пані Меркель та я вже пройшли фазу «цукерково-букетного періоду». Я надзвичайно прагматичний у своїх поглядах та можу реалістично оцінювати свої очікування. Мені йдеться у першу чергу про реальні результати, навіть якщо вони є зримими. Я не очікую, що канцлер приїде з подарунками в Київ. Цього вона навіть не робила у минулі роки. Я сподіваюся, що А.Меркель та В.Путін досягнуть такої собі згоди до того, як вона прибуде до Києва. Це можуть бути гарантії для України. Наприклад те, що Росія погодиться на постачання мінімальних об’ємів газу, що буде транспортуватися газопровідною системою України в ЄС.

Редакція: Співголова партії «Зелені» Роберт Габек закликав у травні, щоб Німеччина надала Україні оборонну зброю. Чи бажали б Ви більше такої підтримки від німецьких політиків?

Президент Володимир Зеленський: Для мене тут перш за все йдеться про справедливість. Якщо така компанія, як Siemens, укладає контракти з Росією в момент анексії Криму, а деякі з цих домовленостей по договорам згодом потрапляють у Крим, я задаюся питанням: Чому Україна не може спробувати залучити такі ж проекти до країни? Стаючи свідками порушень з боку Росії щодо блокади у Чорному та Азовському морях, ми очікуємо, що Німеччина у технічному плані є нашим партнером. Німеччина мала б нам у цьому допомогти, оснащити український морський арсенал. Ми щиро привітали заклики Р.Габека щодо надання озброєння Україні. Ми трохи засмутилися, що ми не отримали такої самої підтримки від правлячих партій Німеччини.


Редакція: Різка критика на адресу Путіна, «Північний потік-2», надання зброї Україні – схоже, що федеральний канцлер чи канцлерка від «зелених» це ваш вибір?

Президент Володимир Зеленський: (сміється) Це дуже символічно, що корінь мого прізвища теж означає «зелений». Але я не хотів би коментувати питання німецької внутрішньої політики. Україна підтримає кожного обраного демократичним шляхом канцлера чи канцлерку. Я згадую нашу зустріч з паном Габеком у травні. Він – чудова людина, дуже відкритий і легкий [в розмові] на особистісному рівні. Я впевнений, що Р.Габек матиме довгу та креативну політичну кар’єру.


Редакція: Ви звернулися до Президента США Джо Байдена за чітким «так» чи «ні» щодо вступу України до НАТО. Ви отримали відповідь? 

Президент Володимир Зеленський: Україні не лише не дозволяють вступ до НАТО. ЇЇ навіть не запрошують. Я вважаю це розчаруванням. Вся ця ситуація надсилає потужний сигнал іншим країнам -кандидатам. Меседж – шлях до та в НАТО надзвичайно складний. Це, у свою чергу, створює вакуум, який Росія із задоволенням заповнює. Україна має статус майже члена ЄС та майже члена НАТО. Країна вже живе за європейськими стандартами. А військові командні центри відповідають вимогам НАТО.


Редакція: Аргументація Дж. Байдена, що Україна спершу має побороти корупцію, до того, як їй будуть відчинені двері до НАТО. Що Ви на це скажете?

Президент Володимир Зеленський: (сміється) Ми стерли корупцію. Це звичайно був жарт. Звинувачувати Україну у корупції легко. Але будемо чесними: жодна країна не є повністю вільною від корупції, корумпованих чиновників чи олігархів. Але за останні два роки або більше Україна створила антикорупційну інфраструктуру, яка не має аналогів у Європі чи, можливо, навіть у всьому світі. Існує ряд незалежних слідчих органів, таких як Національне антикорупційне бюро або Вищий суд з протидії корупції.


Редакція: Ви для себе визначили термін, коли Україна має стати членом ЄС та НАТО?

Президент Володимир Зеленський: Ні, немає чіткого терміну.


Редакція: США та Німеччина домовилися щодо добудови газопроводу «Північний потік-2». Чи відчуває Україна, що її зрадили?

Президент Володимир Зеленський: Звичайно, що я не радію такій домовленості. Тема «Північного потоку-2» стоїть згори на порядку денному моєї зустрічі з Президентом США Джо Байденом 30 серпня у Вашингтоні. Але це довгий шлях. Навіть якщо до повного завершення «Північного потоку-2» залишається один процент робіт. Одна справа побудувати газопровід. А інша – запустити його, на це потрібен час. Необхідно дотримуватися норм міжнародного права та міжнародних енергетичних стандартів. Потрібно враховувати також гарантії. Ми використаємо час для захисту власних інтересів. Навіть після того, як трубопровід буде закінчено, все ще залишається під питанням, чи він може запрацювати. Наші шанси, що проект все -таки не буде реалізований, становлять від 30 до 40 відсотків.


Редакція: США та Німеччина пообіцяли інвестувати мільярд доларів США у відновлювальну енергетику в Україні. Чи вистачить Україні такої компенсації за «Північний потік-2»?

Президент Володимир Зеленський: Ми змушені відмовлятися від двох мільярдів доларів на рік за транзит газу. Ми можемо очікувати ситуацію із зростанням цін на газ для українських споживачів, оскільки менше газу буде транспортуватися нашим трубопроводом. «Північний потік-2» - це зброя. Москва може створити дефіцит поставок на ринку газу і тим самим підвищити ціну. У сучасному світі не обов’язково купувати кулемети, щоб завдати шкоди країні. Досить використати економічні інструменти.


Редакція: Дозвольте таке запитання: Чи не міг би «Північний потік-2» стати благословенням для України? Якщо ви радикально перейдете на відновлювані джерела енергії, такі як вітер, сонячна енергія та зелений водень, ви зможете станете піонером у кліматичній політиці.

Президент Володимир Зеленський: Це може бути можливим за кілька років, якщо будуть налагоджені процеси дешевого виробництва зеленого водню. Технічно ми навіть змогли б транспортувати зелений водень по наших газопроводах. Але ми стоїмо ще на самому початку.


Редакція: Рік тому було домовлено про режим припинення вогню на Донбасі. Чому він не дотримується? 

Президент Володимир Зеленський: Режим припинення вогню дотримувався протягом восьми місяців. Після цього Росія стягнула війська до кордону з Україною. Це була демонстрація сили, щоб чинити тиск. Ця військова концентрація все ще утримується. Росія може в будь -який час зосередити біля кордону 100 000 військових.


Редакція: Які почуття Ви маєте по відношенню до Путіна? Він Вас лякає? Чи він раціональний [у своїх діях]? Як колишній актор Ви відчуваєте, що це за людина. 

Президент Володимир Зеленський: Я б охарактеризував Путіна як людину, що діє нераціонально. Він емоційний, іноді навіть дуже емоційний, коли йдеться про Україну. Можливо, він занадто емоційний для своєї ролі. Але одне виключає інше: людина – або раціональна, або емоційна.


Редакція: До того, як стати Президентом, Ви були телевізійним актором та комедіантом. Що Вас найбільше здивувало на новій посаді?

Президент Володимир Зеленський: Надзвичайно поширений цинізм. Деякі люди настільки цинічні, що це знаходиться навіть поза їх уявою.


Провів кореспондент Міхаель Бакфіш.

Джерело: Funke Mediengruppe 

Фото: SERGEI SUPINSKY / AFP via Getty Images

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux