Напередодні Дня пам'яті та примирення та 76-ї річниці завершення Другої світової війни Посол України у ФРН Андрій Мельник дав інтерв'ю німецькому інформ-агенству RedaktionsNetzwerk Deutschland/RND (6, 8 млн. читачів), у якому закликав німецький Бундестаг відкинути подвійні стандарти і прийняти рішення щодо спорудження в центрі Берліна меморіалу 8 мільйонам українських жертв нацизму.
Інтерв’ю
Посла України у ФРН Андрія Мельника
німецькому інформаційному агентству
RedaktionsNetzwerk Deutschland/RND
(6,8 мільйонів читачів)
6 травня 2021 року
Берлін. З нагоди 8 травня Посол України у Німеччині Андрій Мельник різкими формулюваннями висловив розчарування своєї країни у зв’язку з відсутністю сенситивності у німецькій культурі пам'яті.
"Ми, українці, дуже розчаровані тим, що Бундестаг відхилив наше прохання встановити у Берліні меморіал українським жертвам нацизму, хоча й одночасно було створене окреме місце пам’яті для польських жертв війни", - заявив Андрій Мельник редакції RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
«Українці тішаться за своїх польських друзів, але при цьому не можуть сприйняти "подвійні стандарти німецької політики пам’яті", - наголосив посол Мельник, перелічивши у своїй заяві для RND українські жертви і втрати під час Другої світової війни.
«Понад шість мільйонів українців воювали проти гітлерівської Німеччини у складі Червоної армії та ще 250 тисяч - у військах союзників заради звільнення Європи від нацистської тиранії. Понад три мільйони із них загинули на полі бою або ж зазнали жорстокого поводження як військовополонені і були замордовані».
Вісім мільйонів загиблих
"Загалом, - як підкреслив Андрій Мельник, - щонайменше вісім мільйонів мешканців України втратили життя унаслідок німецької війни на винищення і поневолення, у тому числі понад п'ять мільйонів мирних жителів, включаючи 1,6 млн. українських євреїв, яких було вбито».
«Крім того, понад 2,3 мільйона українців були насильні вивезені до Третього рейху як примусові робітники остарбайтер, де їх як унтерменшен було перетворено на рабів та жорстоко експлуатовано».
Посол Мельник піддав критиці той факт, що для німецької громадськості ці величезні людські втрати залишаються майже невідомими.
За його словами, «існуюча біла пляма у німецькій культурі історичної пам’яті має бути терміново і чесно опрацьована й усунута. Саме тому Україна закликає парламент Німеччини «прийняти справедливе рішення і спорудити окремий меморіал у самому серці федеральної столиці задля гідного вшанування мільйонів українських жертв нацизму», - наголосив посол.
Хибний сигнал
«Як головний театр військових дій Другої світової війни Україна до 1944 року була окупована і цілковито спустошена Вермахтом. Тож відмовою українцям у власному пам’ятнику ставиться під загрозу взаєморозуміння поміж народами і водночас Києву надсилається абсолютно хибний сигнал», - додав посол Мельник, висунувши при цьому вимогу: «Ця сумнівна страусина політика [ФРН] має бути виправлена».
Друга світова війна завершилася беззастережною капітуляцією німецького Вермахту 8 травня 1945 року. Водночас, ця дата означає кінець націонал-соціалістичної тиранії в Європі.
Україна вшановує жертв війни 8 травня, Росія ж та кілька інших держав колишнього Радянського Союзу святкують День Перемоги 9 травня, серед них Білорусь, Вірменія, Грузія та Азербайджан.
Ян Емендьорфер
Керівник зовнішньополітичної редакції RND
Джерело: RedaktionsNetzwerk Deutschland