• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«24 лютого розпочалася тотальна війна», - інтерв'ю Президента України Володимира Зеленського виданню "Zeit"
Опубліковано 16 червня 2022 року о 19:38

В ексклюзивному інтерв'ю авторитеному німецькому виданню "Zeit" Президент України Володимир Зеленський розповідає про кошмар, в якому він живе щодня, і про те, як його країна захищає також й інші народи.


«24 лютого розпочалася тотальна війна»

від 15 червня 2022 року


DIE ZEIT: Шановний пане Президенте, майже чотири місяці тому Росія напала на Україну. Кінця війні досі не видно, число українських жертв шокуюче велике. Згідно з повідомленням британської газети Guardian, близько 150 українців щодня гинуть на фронті, 800 зазнають поранень. Як довго Ви та Ваша країна можете протриматися?

Президент України Володимир Зеленський: Ми протримаємось стільки, скільки нам доведеться. Спочатку багато спостерігачів у всьому світі вважали, що російська армія захопить нас протягом дуже короткого часу. Ми чинили опір. Ціна за завзятість неймовірно висока. Звичайно, ми хочемо захистити наш народ, зберегти його незалежність, звільнити нашу країну від загарбників. Ми ні на кого не нападали. Але ця війна – справа не лише України.

ZEIT: Жорстка війна може стати нормою в умах людей, які перебувають на безпечній відстані.

Президент України Володимир Зеленський: Було б фатально, якби війна стала нормою. Наші зусилля у цій війні захищають усю Європу. Я в цьому переконаний. Росія ніколи не хотіла обмежуватись Україною. Країни Балтії, а також Польща, Молдова, навіть інші країни Центральної Європи — всі вони під загрозою. Тож для всіх у Європі мудріше допомогти нам зараз для того, щоб потім не довелося захищати ще й інші країни.

ZEIT: Найближчими днями федеральний канцлер Олаф Шольц вирушить до Києва разом із президентом Франції Еммануелем Макроном та прем'єр-міністром Італії Маріо Драгі. Чи не запізно відбувається цей візит?

Президент України Володимир Зеленський: Ми відкриті та вітатимемо всіх наших друзів у Києві.

ZEIT: Чому критика України спрямована насамперед проти Німеччини, хоча Федеративна Республіка значною мірою діє синхронно із Францією? Макрон на вихідних підкреслив, що Франція хоче, "щоб Україна перемогла", але поки що діяв так само стримано, як і Олаф Шольц. Обох ніяк не можна порівняти з Джо Байденом.

Президент України Володимир Зеленський: Повірте, ми не просимо більше, ніж потрібно для захисту свободи.

ZEIT: Два тижні тому Олаф Шольц у Бундестазі заявив, що Володимир Путін не виграє цієї війни, Європа не змириться з російським "імперіалізмом". Що саме тому Німеччина постачає зброю, таку як переносні зенітні ракети чи радари. Це найсильніші слова. Але чи достатні попередні постачання та зобов'язання Німеччини? Щось справді прийшло? Що зараз потрібне Україні?

Президент України Володимир Зеленський: Усі глави наших держав-партнерів, у тому числі, звичайно, і федеральний канцлер, точно знають, що потрібне Україні. Але обсяг постачання з Німеччини, як і раніше, менший, ніж міг би бути.

ZEIT: Олаф Шольц поки що використовує формулювання "Путін не повинен перемогти". Ви хотіли б, щоб він хоча б раз сказав: "Україна має перемогти"?

Президент України Володимир Зеленський: Я не вважаю за правильне говорити тут від імені канцлера. Думаю, що Олаф Шольц чітко зважує на те, що він говорить. Але яке б не було формулювання, щодня тут, в Україні, вмирають десятки людей. Кожен день. Як я маю зберігати спокій? Путін ненавидить ідею вільного та єдиного життя в Європі, а ми чинимо йому опір. Тому кажіть що ви хочете і як ви хочете, але допоможіть нам. Будь ласка.

ZEIT: Давайте поговоримо про перебіг бойових дій. Вони переросли в артилерійську дуель. Коли на початку війни російські війська просувалися з півночі на Київ та Харків, все ще були бої на ближніх дистанціях. Ваші люди заманювали нападників у засідки, підстерігали супротивника, застосовуючи протитанкову зброю. Зараз війна йде на сході, на Донбасі, використовуються важкі знаряддя здалеку, через багато кілометрів, проти невидимого ворога. Проблема в тому, що, незважаючи на згоду США поставити Україні 108 гаубиць M777 та 200 тисяч набоїв, у російської армії набагато більше артилерійських підрозділів та боєприпасів, ніж у ЗСУ.

Президент України Володимир Зеленський: Я не вважаю за правильне говорити тут від імені канцлера. Думаю, що Олаф Шольц чітко зважує на те, що він говорить. Але яке б не було формулювання, щодня тут, в Україні, вмирають десятки людей. Кожен день. Як я маю зберігати спокій? Путін ненавидить ідею вільного та єдиного життя в Європі, а ми чинимо йому опір. Тому кажіть що ви хочете і як ви хочете, але допоможіть нам. Будь ласка.

Президент України Володимир Зеленський: І ми платимо за цей дисбаланс людськими життями щодня. Це жахливо, але така реальність. Росія веде дуже жорстоку війну, з важким озброєнням, з далекобійною артилерією, з ракетами та крилатими ракетами, щоб знищити все в Україні — людей, міста, інфраструктуру. Вже 263 дитини загинули внаслідок російських атак з початку війни. Для деяких мої вимоги можуть звучати як безперервний цикл, але я змушений повторювати це знову і знову: нам потрібна сучасна зброя. Нам потрібна підтримка, щоб вижити та перемогти. І що менше наші партнери готові допомогти нам зброєю, то довше триватиме ця війна, і тим більше людей загине.

ZEIT: Президент США Джо Байден написав у статті в New York Times, що США продовжать оснащувати українців зброєю та боєприпасами, за допомогою яких цілі можуть бути вражені точніше. До них відносяться протитанкові ракети Javelin, зенітні ракети Stinger, сучасні гаубиці, точні ракетні системи, радари, безпілотники, гелікоптери та боєприпаси. Виходячи з цього, ви, ймовірно, не отримаєте ракетні установки дальністю до 300 кілометрів, що дозволяють вам обстрілювати російську територію. Вас це розлючує?

Президент України Володимир Зеленський: Я вдячний президенту Байдену за його лідерство у підтримці України. І ми дякуємо іншим нашим партнерам, які допомагають дуже істотно. Але ми разом маємо зробити набагато більше, щоб виграти цю війну. Якби можна було просто закупити цю зброю, нам не довелося б тижнями та місяцями вести переговори з партнерами. І Ви маєте рацію: нам потрібно набагато більше сучасних артилерійських знарядь. Тепер на багатьох ділянках фронту росіяни завдяки своїй артилерії все ще можуть стріляти на наші позиції з великої відстані, і ми не можемо відстрілюватися. Тому, наприклад, нам потрібні реактивні системи залпового вогню з більшою дальністю ураження та аналогічні системи.

ZEIT: У Вас у ході цієї війни траплялись моменти, коли Ви думали: «Я більше не можу»?

Президент України Володимир Зеленський: Ну, як мені це Вам сказати? З 24 лютого було так багато вкрай складних моментів, що я не можу згадати кожен із них окремо зараз. Коли є ворог, який хоче знищити вас і вашу країну – і справді робить все, щоб досягти цього – чесно кажучи, легше згадати про ті небагато моментів, коли було трохи простіше. Адже іноді треба думати про щось інше. І не тільки про те, як я зможу витримати, де ми отримаємо зброю та боєприпаси для нашої армії чи як можна переконати інших дати нам цю зброю. Я просто цього не розумію. У нашій країні зброя захищає людей і свободу, а не припадає пилом на складах.

ZEIT: Чи вдається Вам спати, чи Вас переслідують кошмари?

Президент України Володимир Зеленський: Російські солдати творять із українцями жахливі речі, це все кошмар, у якому ми реально живемо тут. У мене не може бути гірших кошмарів, ніж те, що російська армія зробила з Маріуполем. Або з Бучею. Це моя, це наша реальність. Звичайно, і мені потрібний сон. Але понад п'ять годин у мене не виходить.

ZEIT: 22 травня Ви вперше оприлюднили цифри про втрати Вашого народу на східному фронті. Чому Ви це зробили?

Президент України Володимир Зеленський: Бо люди мають знати правду.

ZEIT: Світ має знати правду?

Президент України Володимир Зеленський: Звісно, світ теж має знати правду. Йдеться про опис – про те, яку саме війну на знищення проти нас веде Росія.

ZEIT: Ви не боїтеся втратити підтримку свого народу? Адже коли так багато людей гине на фронті, а зброя розподілена так нерівномірно, то можна втратити віру.

Президент України Володимир Зеленський: Не хвилюйтесь. Ми сильні. Крім того, для мене важливо, щоб Захід знав, як ми почуваємося, коли знову і знову бачимо, як затримується передача необхідних оборонних озброєнь. Якби ми отримали всю сучасну зброю, про яку просили наших партнерів, ми могли б врятувати багато життів.

ZEIT: У ЗМІ все частіше повідомляється про погане постачання українських солдатів на фронті на Донбасі, про брак продовольства, про те, що знижується моральний дух.

Президент України Володимир Зеленський: Значною мірою це пропаганда, частина інформаційної війни проти України. Боротьба за громадську думку, боротьба на інформаційному фронті зараз є дуже важливою. Звісно, людям у Європі чи США важко відрізнити правду від пропаганди.

ZEIT: Але ж це репортажі незалежних західних ЗМІ.

Президент України Володимир Зеленський: Декілька днів тому я був у гостях у наших хлопців на передовій. Бої там запеклі. Але вони забезпечені всім потрібним. Бойовий дух високий.

ZEIT: Чи погодитеся Ви на мирну угоду, якщо Росія піде за лінію дотику 2014 року? Чи Україна хоче спробувати повернути свою первинну територію? Тобто, Крим?

Президент України Володимир Зеленський: Крим належить Україні, як і Донецька та Луганська області. Це визнає весь світ. Звісно, наш народ не захоче відмовлятися від своїх територій.

ZEIT: Коли український уряд буде готовий сісти за стіл переговорів із Росією?

Президент України Володимир Зеленський: Будь-коли.

ZEIT: Ви впевнені?

Президент України Володимир Зеленський: Проблема не в нашій готовності. На жаль. Проблема в тому, що хоче зробити Російська Федерація – і те, що вона поки що не хоче робити. Україна кілька разів пропонувала реальні та предметні мирні переговори не лише з 24 лютого, а й до цього, від початку мого терміну повноважень. Війна на Донбасі розпочалася у 2014 році, а 24 лютого цього року розпочалася тотальна війна. Агресором є Росія. Як може бути мир, якщо Росія не готова до миру?

ZEIT: Яка Ваша особиста ціль у цій війні?

Президент України Володимир Зеленський: Відповідь очевидна: перемога! У війні за незалежність та проти терору не може бути проміжного етапу. Після масових вбивств, зґвалтувань, тортур та депортації сотень тисяч людей ми маємо зробити все можливе для захисту нашого народу та нашої країни.

ZEIT: Церкви теж напрочуд стримано відреагували на те, що відбувається. Глава Російської православної церкви патріарх Кирил посильно підтримує агресивну війну свого друга Путіна. Чи очікуєте Ви, щоб церкви в Німеччині зайняли чіткішу позицію проти нього? Чи мають вони розірвати контакт із Кирилівською церквою?

Президент України Володимир Зеленський: Наведу лише один приклад: минулого тижня російські військові знову обстріляли одну із православних святинь — Святогірську лавру на Донеччині. І це не перше святилище в Україні, яке було зруйноване Росією. Якщо релігійний лідер благословляє такі звірства та вбивства людей, то чому інші церковні лідери не засуджують його? Як християни можуть мовчати?

ZEIT: Путін шантажує світ голодом, не пропускаючи постачання пшениці з України. Міністр закордонних справ Лавров, однак, звинувачує Україну: мовляв, якщо ваші люди розчистять фарватер порту Одеси від морських мін, то вільний прохід українських суден із зерном буде гарантований. Якби Росія пообіцяла використати розмінування території Одеського порту не у власних цілях, а щоб відкрити судноплавні шляхи, Ви б погодилися на це?

Президент України Володимир Зеленський: Згадайте, скільки Росія обіцяла протягом останніх десятиліть. І як мало з цього було виконано. І це не лише зобов'язання щодо тих угод, у яких Україна була іншою стороною. Це, наприклад, зобов'язання Росії у зв'язку із членством у Раді Європи. Чи згадайте Гельсінські угоди...

ZEIT: ... 1975 року, згідно з якими, зокрема, і держави Варшавського договору зобов'язалися визнати суверенітет і кордони інших держав і відмовитися від будь-якого застосування сили.

Президент України Володимир Зеленський: Через дії Росії від цих домовленостей наразі практично нічого не залишилося. Те саме стосується і Статуту ООН.

ZEIT: Росія використовує своє право вето в Раді Безпеки ООН для блокування критичних рішень.

Президент України Володимир Зеленський: Так, Росія перетворює своє право вето на право вбивати. Російський шантаж світу голодом можна зупинити разом із агресію проти України. І це не може бути засноване лише на словах чи будь-яких обіцянках.

ZEIT: Тобто, Ви погодилися б розмінувати порт?

Президент України Володимир Зеленський: Безпека наших портів, нашого моря, нашої країни дійсно має бути гарантованою, щоб Росія не могла просто знову все знищити. Російський уряд знає, що треба зробити, щоб покласти край війні. Звичайно, можна було б укласти мир та відновити нормальне життя. Але чи бачите Ви, що Росія робить відповідні кроки? Ні. Російська армія продовжує вбивати наших людей.

ZEIT: Кілька тижнів тому Ви вперше за два з половиною місяці змогли побачити свою дружину, яка мешкає з Вашими двома дітьми в секретному місці. Чи змінилися ви обоє після всіх цих випробувань та рішень?

Президент України Володимир Зеленський: Звісно. Війна змінила всіх нас. Життя вже ніколи не буде колишнім. І моє також. Те, що ми переживаємо нині, ніхто з нас ніколи не забуде. Це залишить свій слід на кожному з нас. Але я сподіваюся, що в основі нашого існування ми лишились такими, якими й були. Не лише ми як сім'я, а й усі українці. Нам потрібна свобода, за якою дуже сумуємо, ми любимо життя, ми цінуємо людей.

Питання підготувала Катрін Гільберт

Джерело: Zeit


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux