• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Зараз черга за німецькими підприємствами»,- інтерв'ю Посла України у ФРН Андрія Мельника економічному виданню WirtschaftsWoche
Опубліковано 16 червня 2022 року о 15:26

В інтерв’ю провідному німецькому медіа WirtschaftsWoche Посол України у ФРН Андрій Мельник розповідає про поставки зброї з боку Німеччини, посилення санкцій проти Росії та особливе побажання до екс-канцлера Ангели Меркель.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо відбудови України після війни, він також розповідає про ідеї українців побудувати нову країну:

«Наша країна не може продовжувати жити так, як жила до війни. Коли ми говоримо про відбудову, йдеться не лише про відновлення зруйнованих будинків, заводів чи інфраструктури, ми хочемо створити нову державу. Тільки так ми можемо запропонувати перспективи людям, які залишили Україну. Нам потрібен амбітний генеральний план, який, звісно, включає викорінення корупції назавжди. Це також найголовніше, якщо ми хочемо отримати статус кандидата в ЄС, що, сподіваємося, станеться ще в червні.»


«Зараз черга за німецькими підприємствами»


Пане Мельник, вже більше 100 днів після російського вторгнення в Україні триває війна. Чи втрачає оборона сили?

Ситуація у нас дуже важка, нам доводиться нести багато територіальних втрат, щодня сотні українців гинуть та отримують поранення, наших громадян викрадають. Ми бачимо зараз нову небезпечну динаміку. Росіяни ж не дурні, вони навчилися на своїх помилках. Захоплення нових територій породжує у них п’янке почуття самовпевненості, особливої нестачі якої друга за чисельністю армія у світі не відчувала й до війни. Тому зараз потрібно прискорити постачання зброї, адже ми, ймовірно, переживаємо вирішальний момент війни.

Німеччина збирається вперше поставити в Україну важке озброєння, у жовтні можна очікувати на високотехнологічну систему протиповітряної оборони Iris-T. Коли ви розраховуєте отримати танки, що мають бути поставлені шляхом «кільцевого обміну»?

Рішення на користь надання системи Iris-T є справжнім проривом, за яке Німеччина заслуговує на повагу та подяку – але це мало допомагає нам у нинішній критичній ситуації. У росіян перевага 15 до 1, на кожні 15 пострілів з російської сторони у відповідь йде один наш. У такій війні зараз навряд чи можна виграти. Анонсований кільцевий обмін лише димова завіса, яка невиправдано затримує поставки.

Що б зараз допомогло конкретно і швидко?

Цинічно і прикро, що понад 100 днів після початку війни з Німеччини не було передано жодного екземпляра важкого озброєння і що нам досі безпідставно відмовляють у наданні танків Leopard 1 та БМП Marder. У той час, як федеральний уряд посилається на нібито існуючі домовленості всередині НАТО, інші країни, такі як Іспанія, погоджують надання західних бойових танків Leopard 2. Це нагадує мені гру в наперстки: коли я дивлюся під наперсток, в якому я був абсолютно впевнений, там вже нічого немає.

Ви кажете, що так війну не можливо виграти. Якою тоді є ваша ціль?

Ми хочемо досягти хоча б тієї ситуації, що була перед початком війни 24 лютого. Це законна мета, і ми сподіваємося, що німці повністю розділять нашу постановку цілі. Лунає, на жаль, дивна риторика. Канцлер Олаф Шольц заявив, що Росія не повинна перемогти. Проте він не каже, що конкретно це має означати.

Як Ви пояснюєте такі формулювання?

Очевидно, «світлофорний» уряд хоче лишити простір для інтерпретації – того, що саме має визначати поразку Росії. Але це небезпечно, бо тоді не існує ясності, як і коли закінчиться війна.

Європейський Союз робить ставку на подальші санкції проти Росії, включаючи нафтове ембарго. Ви задоволені рішенням чи вважаєте, що воно занадто половинчасте?

Санкції мають на меті перекрити всі грошові потоки до Росії, але вони залишають забагато лазівок. Не лише в нафтовому ембарго, але й у платіжній системі Swift, як-от банк «Газпром», через який щодня продовжують надходити сотні мільйонів євро – безпосередньо в армію Путіна. На ці гроші людей вербують по всій Росії – беруть їх на гарматне м`ясо за оплату, еквівалентну 3500 євро на місяць. Тож Німеччина сумлінно співфінансує війну Росії.

Мільярди йдуть також щодня на сплату постачання природнього газу. Німеччина поки що не хоче і не може обійтися без Росії у цьому питанні. Ви можете поставитись до цього з розумінням?

Ми розуміємо, що припинення поставок газу з Росії обійдеться високою ціною. Але Німеччина могла б принаймні запровадити мораторій: на один або два місяці відмовитися від будь-яких енергетичних поставок із Росії. Це могло би стати вирішальним кроком у досягненні миру, тому що війну можна зупинити лише зброєю. Але мир буде досягнутий лише тоді, коли росіяни відчують, що вони більше не мають фінансової можливості продовжувати війну.

Які ще санкції має застосувати Німеччина?

Цей список винятків все ще надто довгий. Німеччина, схоже, блокує ембарго ЄС на такі метали, як алюміній, титан або паладій, дорогоцінне каміння та рідкісноземельні елементи – зокрема, тому що автопром залежить від цих матеріалів. Проте метою має бути повне припинення торгівлі з Москвою. Для німецьких компаній це поки лише моральний вибір – чи лишатись надалі в Росії. Також і тут Федеральний уряд міг би задати тон та закликати економіку до відповідальності замість того, щоб продовжувати покладатися на спонтанність.

Отже, ви закликаєте до офіційної заборони Росії для німецьких компаній?

Так, зупинення всіх інвестицій і бізнесу було б правильним сигналом. Німецька економіка дуже довго вигравала від дешевої нафти та газу. Зараз саме час повністю припинити представленість Німеччини в Росії. На жаль, все ще є багато компаній, які вірять, що можуть продовжувати вести бізнес в Росії без будь-яких турбот.

Українська економіка впала, цивільна та промислова інфраструктура зруйновані. Проте зараз ще надто рано говорити про відбудову України?

Ні, зараз потрібно готувати плани, ми збираємось ділитися ними з ЄС та іншими західними партнерами. Тільки для того, щоб держава працювала, нам потрібно п’ять мільярдів євро на місяць. Сума збитків від війни на сьогоднішній день оцінюється в 500-600 мільярдів євро. Нам також необхідні німецькі політики, адже справа не лише в тому, щоб заморозити російські державні активи за кордоном, а й у тому, щоб їх конфіскувати та дозволити їм стати частиною фонду відбудови.

Допомога на відбудову не може бути надана Україні без умов. Які умови ви б прийняли?

Ми усвідомлюємо, що ця допомога має здійснюватися за тісної координації із міжнародною спільнотою. Можна було б створити комітет, слово в якому, звісно, мали б і західні країни-донори або Світовий банк та інші установи. Йдеться, ймовірно, про найбільшу в світі програму відбудови з часів Другої світової війни. Це буде Геркулесова праця.

Досі Україна мала величезні проблеми з корупцією, а Європейська Рахункова палата ще в 2021 році виступала з критикою щодо відсутності жодного прогресу. Чому зараз має бути краще?

Наша країна не може продовжувати жити так, як жила до війни. Коли ми говоримо про відбудову, йдеться не лише про відновлення зруйнованих будинків, заводів чи інфраструктури, ми хочемо створити нову державу. Тільки так ми можемо запропонувати перспективи людям, які залишили Україну. Нам потрібен амбітний генеральний план, який, звісно, включає викорінення корупції назавжди. Це також найголовніше, якщо ми хочемо отримати статус кандидата в ЄС, що, сподіваємося, станеться ще в червні.

Як змусити українських олігархів брати участь у відбудові?

Немає такого олігарха, який би сам не постраждав на війні. Наприклад, Рінат Ахметов, найбагатший українець, володіє металургійним заводом «Азовсталь» у Маріуполі, який росіяни перетворили в попіл та руїни. Я переконаний, що олігархи зіграють свою роль у відбудові – в тому числі заради спокути своїх минулих гріхів. До того ж, іншого вибору у них не буде - тому що якщо вони не візьмуть участь, шансу для них більше не існуватиме.

Колишня канцлер Ангела Меркель дала поштовх Мінському процесу. Під час свого виступу у вівторок в Берліні вона щонайменше не виключила своє бажання бути задіяною в якості посередника. Чи варто їй зараз підключатись?

Так, я б хотів, щоб Ангела Меркель включилась в роботу, наразі не як посередник, проте вона могла б вплинути на Путіна. У світі небагато політиків чи колишніх політиків, які не тільки мали офіційний контакт з Путіним, а й мали з ним довірливий особистий контакт.

Ми вже маємо колишнього канцлера Герхарда Шрьодера, який рушив до Москви, але безуспішно.

Це була моя спонтанна ідея. Але переговори не вплинули на Путіна, і вони, очевидно, не такі близькі, як раніше вважав Шрьодер. Проте за 16 років перебування на посаді пані Меркель побудувала особливо довірливі відносини з Путіним. Я впевнений, що у неї в телефоні є номер Путіна, можливо, вона може надіслати йому повідомлення у WhatsApp чи деінде.

А що пані Меркель має написати Путіну?

Можливо: «Привіт, Владімір, як справи? Не хочеш закінчити війну? Час для цього вже потроху настає. Поки ти ще можеш врятувати себе».

Серйозно?

Я визнаю, що це не дуже реалістично і що Меркель, безумовно, вибрала б інші слова, але спробувати варто. Ми б уклали угоду з самим дияволом, аби лише якнайшвидше покласти край цій варварській війні.

Інтерв’ю провели Зонья Альварез та Макс Гердер

Джерело: WirtschaftsWoche

Фото: dpa

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux