«Ключ до перемир’я знаходиться у Кремлі»
Посол України, Андрій Ярославович Мельник, закликає до санкцій проти Росії та до вступу в НАТО його країни.
Від Рейндхад Цвайглер, MZ
БЕРЛІН.Пане посол, які надії ви покладаєте на те, що теперішнє перемир’я протримається?
Андрій Мельник: Надія завжди є. Лідери Німеччини, Франції та України нещодавно обговорили, яким чином змусити Росію нарешті дотримуватись перемир’я, яке від часів мінської угоди вже понад 8000 разів порушувалось контрольованими Москвою сепаратистами.
Але Путін говорить, що сепаратисти не підкоряються йому.
Це не відповідає дійсності. Президент Порошенко представив у Берліні багато доказів, де на Сході України розміщені російські бойовики. Російські офіцери та державні службовці заправляють та очолюють ситуацію на Сході. Ключ до перемир’я знаходиться у Кремлі.
Але також і українська армія не дотримується перемир’я на Сході?
Коли безперервно обстрілюють день і ніч наші пости та цивільне населення, нам не лишається іншого вибору, як у разі винятку відкрити вогонь у відповідь, аби захистити людські життя. Наші сили були неодноразово примушені до бою. Тим не менш, ми дотримуємось мінських зобов’язань. Ми вилучили важке озброєння. Підтримується діалог з сепаратистами за допомогою посередництва групи ОБСЄ у рамках так званої три сторонньої контактної групи. Як було вирішено в Мінську, повинна пройти підготовка до виборів, а також мають бути допущеними, як і партії та незалежні ЗМІ, так і група спостерігачів ОБСЄ. У Мінську ми чітко обмовили, що вибори, у окупованих регіонах, пройдуть за українським законодавством. Так це записано чорним по білому в угоді.
Як можна змусити Путіна дотримуватись своїх обіцянок, які він також узгодив у Мінську?
Усіма дипломатичними шляхами та звісно ж санкціями. За останні місяці було проведено безліч співбесід та телефонних розмов з російським президентом. Діалог ніколи не обривався. Але необхідно продовжити санкції проти Росії, в цілях дотримання мінської угоди.
В німецькій економіці та сільському господарстві багато хто ставиться дуже критично до санкції та вимагають їх скасування.
Я розумію компанії, які страждають від санкцій або російського ембарго у сфері сільськогосподарської продукції. Але Німеччина у стані впоратись з цими економічними втратами. Йдеться про основні питання: міжнародне право та мир. В такому випадку ми не можемо йти на невірні компроміси. Якби ми скасували санкції проти Росії, це стало б підбадьоренням Кремля й надалі продовжувати таку політику.
Чого саме хоче Путін?
Про це можна тільки здогадуватися. Я думаю, що він хоче в будь-якому випадку запобігти повороту України до ЄС та не дати Україні стати успішним прикладом демократично розвитку. Це суперечило б російській авторитарній системі і поставило б під загрозу владу Путіна.
Що ви думаєте стосовно прихильників Путіна у Німеччині?
У демократії можуть бути різні думки. Але розуміння не означає всліпу підтримувати чи виправдовувати кого-небудь або що-небудь. При всій повазі я не розумію, чому ліві політики схвалюють все, що приходить з Москви, а особливо агресивну та неоімперіалстичну політику, яка топчеться ногами по міжнародному праву та миру в Європі.
Правий сектор небезпечний для демократії на Україні?
Правий сектор є відносно невелика, але добре організована група з декількох тисяч чоловік, які вже відігравали активну роль на Майдані. Тепер усі вони добровільно перебувають на війні. Формально Правий сектор вже інтегрований в армію та національну гвардію України, але процес інтеграції ще продовжується. Не потрібно його ні недооцінювати, ні демонізувати. Важливий той факт, що у нього практично немає підтримки зі сторони народу. На останніх президентських виборах лідер Правого сектору, Ярош, отримав менше одного відсотка голосів.
Де знаходиться Україна через десять років?
Я сподіваюся, що ми просунемось далі у переговорах стосовно вступу України до ЄС. Після того, як угода про асоціацію буде завершена, ми маємо намір подати заявку на членство в ЄС у 2020 році. Крім того, я сподіваюся, що на той час Україна буде в НАТО. Альянс є єдиним механізмом взаємодії з питань оборони, як і для нас так і для Європи. Якби ми вже знаходились в НАТО, то не було б, ні конфлікту на Сході країни, ні міжнародно-протиправної анексії Криму.