• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
„Путін може перехитрити будь-якого західного політика»
Опубліковано 29 жовтня 2015 року о 13:09

„Путін може перехитрити будь-якого західного політика»

 

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк звертається до європейців з проханням надсилати більше спеціалістів і попереджує про відволікаючий маневр Володимира Путіна в Сирії

 

Пане Яценюк, чи отримуєте Ви й досі задоволення від своєї роботи? Багато людей критикує Вас за надто повільне впровадження реформ. Половина населення вважає, що уряд не виконав жодної обіцянки.

Той, хто знає інші українські уряди, може підтвердити, що мій уряд є першим, який дотримується обіцянок. Уявіть собі, що Ваша влада перевернула з ніг на голову всю соціальну систему, в 6 разів збільшила ціни на газ, електроенергію та воду, і звільнила спершу 30, пізніше 20% державних службовців. Люди втомлені, спантеличені і звинувачують у цьому мене особисто. Мені це відомо, і я знав це ще до вступу на посаду. Я був би радий можливості прискорити процес.

Корупція є одним з найбільш критикованих пунктів. Яку гарантію Ви можете надати німецьким платникам податків, що 500 млн. євро допомоги будуть ефективно використані, а не підуть тіньовим шляхом в кишені?

Ми призначили нового незалежного голову Антикорупційного бюро, прийняли закон про створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Нове відомство детально перевірятиме податкові та майнові декларації держслужбовців. Та справжня проблема полягає в судовій владі. У нас все ще є корумповані судді. Я виступаю за відсунення від обов’язків усіх 9000. Не всі в ЄС підтримують цю ідею, адже це може призвести до правових проблем. Та я прагну не просто до заміни старих облич на нові, а до цілком нової судової системи.

Звідки мають взятися нові юристи?

Щороку з юридичних факультетів країни випускається близько 12 000 осіб. Ми просто наберемо нових людей, як набираємо в поліцію.

Ви також обіцяли боротьбу проти олігархів. За словами Вашої колишньої партійної колеги Юлії Тимошенко, вона зовсім не відбувається, і вони всі й надалі працюють з вами.

Я не хочу коментувати Тимошенко. Я зробив усе, щоб витягнути її з в'язниці, вона ж після цього захотіла зайняти крісло прем'єр-міністра. Ми отримали державний контроль над «Укрнафтою». Я власноруч усунув Дмитра Фірташа з нафтогазового бізнесу. Він заробив мільярди на перепродуванні між Україною та Росією. На разі ми працюємо виключно за прямими угодами.

Ніхто не заперечує реформи енергетичного ринку. Та олігархи все ще тримають в руках «ваших» депутатів в Парламенті.

У моїй фракції немає жодного представника Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського або Дмитра Фірташа. Але групи, які не входять до урядової коаліції, утримують контакти з олігархами. Щоб зменшити їхній вплив, з 2016 року партії отримуватимуть державне фінансування.

Наскільки серйозною може бути боротьба з олігархами, якщо самому Президентові держави належать різноманітні підприємства, включаючи телеканал.

Петро Порошенко став Президентом у важкі часи для нашої держави, і я справді вважаю, що він бажає найкращого. Він готовий продати свої підприємства. Але, наскільки я розумію, на це потрібен час. Майно обтяжує політиків. Єдина власність, яка повинна йому належати, - це хороша репутація.

Економіка знаходиться на стадії спаду, державна валюта втратила в ціні. Чи може Україна побудувати ринкову економіку, не залежачи від міжнародних кредитів?

Найкращий спосіб відбудувати економіку – це подальші реформи та іноземні інвестиції. У сфері енергоефективності я бачу, наприклад, широкий ринок для німецьких підприємств. Я також просив представників німецької індустрії вкладати кошти в систему газопроводів. Європейські та американські фірми можуть отримувати на цьому до 49% прибутку. Немає причин будувати такі додаткові газопроводи, як «Північний потік». Таким чином Німеччина продовжує бути енергетично залежною від Росії, а ми щорічно втрачаємо 2 мільярда доларів на рентній платі за транзит природного газу. Український транзитний потенціал складає 140 мільярдів кубометрів газу – це більш, ніж достатньо для Європи. Україна володіє найбільшими підземними сховищами газу в Європі. Але цей процес відбувається досить повільно, і я розумію, чому -  інвестори бояться війни.

Цей страх ще не минув? Все ж, панує перемир’я.

Так, частково панує тиша. Але два дні тому ми втратили ще двох солдатів. Це дуже небезпечний мир. Путін не випускає з кола зору свою кінцеву ціль, перемогти Україну та встановити в ній свої зони впливу. Він хоче переділити світ, встановити нові кордони після Другої світової війни.

Здається, він і деякі західні політики не приділяють основної уваги Україні. Вони заняті Сирією.

Мабуть, ці політики сліпі або глухі. Сирія – це лише частина стратегії Путіна відволікти увагу Західного світу від України і повернутися на світову сцену.

Деякі кажуть, що Москва нам потрібна для рішення кризи з біженцями і закликають зняти санкції. Це було б мудро?

Путін надзвичайно підступний політик, який може перехитрити будь-якого західного політика. Західні політики грають за правилами, він грає самими правилами.

Захід надто наївний?

Іноді наївний, іноді надто обережний, просто надто нормальний. Якщо ЄС вирішить зняти санкції, це буде катастрофою для вільного світу. Доки Путін не виконав до кінця Мінські домовленості, санкції повинні лишатися.

Ви погрожували подати позов, якщо Росія не погодиться на реструктуризацію кредиту. Росія повинна вступати в договір з приватними кредиторами. Ви вважаєте, це переконливий спосіб спілкування? Чому Ви не ведете переговорів з росіянами?

Росія тричі від них відмовлялася. Ми запропонували Росії такі ж умови, про які домовилися з міжнародними кредиторами, без жодних привілеїв. Крайній термін для досягнення угоди - 29 жовтня. Ми сподіваємося, що Росія діятиме кооперативно і виконає всі умови.

Зарплати падають, ціни зростають. Коли українці знову полізуть на барикади? Або просто підуть?

Без допомоги з Заходу вкрай важко встановити нормальний рівень життя. Ваші спеціалісти могли б допомогти нам у системі освіти, охорони здоров’я та державній адміністрації. Канада та США надіслали тренерів для нашої поліції. З тим самим проханням я звертаюся до європейців – Присилайте ваших хлопців! Зокрема, на постійні робочі місця. В нас є експерти, але ми потребуємо більше людей, які мають практичний досвід. Ми не можемо надати німцям посаду міністра або віце-прем’єр-міністра, це можливо лише у разі прийняття ними українського громадянства. Але ми можемо створити з радників прем’єра, міністрів та віце-прем’єр-міністрів так званий консультативний уряд.

FOCUS, Прем'єр-міністр України А.Яценюк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux