• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
"Очікуємо на конкретні кроки від Росії"
Опубліковано 28 січня 2016 року о 17:58

Пройшов вже рік з мирних домовленостей в Мінську, однак про закінчення конфлікту в Україні навіть не йде мова. Під час інтерв'ю з видавництвом „Stern“ Надзвичайний і Повноважний Посол України в Німеччині, Андрій Мельник, розповів про виконання зобов'язань Росією та про ймовірність нових виборів.

 

Як можна вирішити конфлікт в Україні? Відповіді дає Андрій Мельник, Посол України в Німеччині. Народився в західноукраїнському місті Львові, вивчав міжнародне право, з грудня 2014 року живе у Німеччині.

© Picture Alliance

Пане Посол, за декілька тижнів пройде рівно рік з укладення мирного договору в Мінську. Тим не менш, конфлікт не вирішено. Чому?

Головною вимогою для всіх політичних кроків є повне припинення вогню. Перемир'я фактично було всього кілька тижнів восени. Сьогодні ж українську армію знову щодня обстрілюють. Сепаратисти використовують зброю, якої, відповідно до мирного договору, вже давно не повинно бути на лінії зіткнення.

Сепаратисти стверджують те ж саме про українців ...

Ми вже давно просили про введення Миротворчого контингенту ООН на Донбасі. На жаль, Росія, використовуючи право вето, блокує рішення Ради Безпеки ООН.

В Україні все ж дії місія ОБСЄ.

Цього замало. Ми сподіваємося, що ЄС також буде активнішим у цьому питанні. Ми розпочали переговори щодо запровадження стабілізаційної місії ЄС і чекаємо зараз на підтримку наших партнерів. Повірте мені, Україна потерпає найбільше і ми ні в якому разі не зацікавлені у війні.

У середині січня вперше відбулася зустріч офіційного уповноваженого Державного департаменту США у справах Європи та Євразії Вікторії Нуланд та помічника президента Російської Федерації Владислава Суркова стосовно України. Розмова тривала 6 годин. Однак не було жодного представника від України. Це турбує Вас?

Звичайно. Як нам показує історичний досвід, коли вирішують долю країни без участі останньої, це не правильно. Але для нас буде значно гіршою ситуація, якщо Україні потрібно буде вирішувати цей конфлікт самостійно. Ми сподіваємося, що російській стороні дали чітко зрозуміти, що вони, нарешті, повинні робити. Впродовж декількох місяців вони повідомляють, що зацікавлені в ослабленні напруженості ситуації на Донбасі. Але нічого не змінюється. Угода про припинення вогню не дотримується, гуманітарна допомога не допускається, обмін полоненими заблокований, ми не контролюємо українсько-російській кордон.

Захід також тисне на Україну. Парламент, відповідно до Мінської Угоди, повинен внести поправки до Конституції та надати Донбасу особливий статус. Росія, яка контролює сьогодні сепаратистські регіони, отримає, таким чином, знову значний політичний вплив в Україні ...

Це результат мінського мирного процесу. Потрібно вміти йти на компроміси, навіть якщо на власну думку це не найкращий варіант. Ціна, звичайно, висока. Але це ні в якому разі не можна прирівняти до ціни, яку ми заплатимо за нову війну. Ми вже безсилі, ми хочемо миру.

Однак в парламенті не вдалося отримати дві третини голосів, для того щоб прийняти поправку. Яким чином буде діяти тепер Президент?

Надзвичайно важко обґрунтувати важливість внесення таких змін для багатьох людей в Україні. Також потрібно переконати депутатів. І з кожним наступним днем це стає дедалі важче. Ми втрачаємо аргументи. Але ми більше не можемо нехтувати обіцянками, котрі дали у Мінську. Це принесе вагомі збитки. Якщо зірвуться Мінські домовленості, ми втратимо підтримку наших союзників.

Наскільки ймовірним є те, що будуть проведені нові вибори?

Ми не можемо цього виключити, але ми сподіваємося, що цього не станеться. Вибори не розрядять становище, що склалося. Вибори, ймовірно, означатимуть, що в парламент пройшли більш радикальні сили. Нова виборча кампанія не відновить стабільність в країні.

Багато хто вважає, що конфлікт на Сході Україні вперше заморожено тільки зараз.

Це може здатися для багатьох найлегшим рішенням, також для багатьох людей в Україні. Звичайно, завжди є вибір. Але для нашої країни це стало б трагедією. Ми не маємо права відмовитися від трьох мільйонів наших співвітчизників, які проживають на Донбасі Це матиме негативний вплив на нашу економіку. Ми потребуємо інвестицій, які йдуть зараз дуже повільно та нерішуче, і так буде до тих пір, поки не вирішиться конфлікт. Чим довше він триває, тим складніше буде повернення українських територій.

Тому що люди в сепаратистських регіонах ненавидять Україну?

Так це представляє російська пропаганда, яка цілодобово підбурює українців на Донбасі.

 

І вони були обстріляні українськими збройними силами.

Були обстріляні позиції сепаратистів, які, на жаль, часто навмисно дислокуються в житлових районах, нахабна нехтування законів війни!

Скоріш за все найближчим часом проти Росії будуть введені санкції. Що це означатиме для України?

Ніхто не вважає, що конфлікт може бути вирішений військовим шляхом. Всі сподіваються на дипломатичне вирішення. Таким чином, санкції є єдиним важелем впливу. Без них не буде жодної можливості досягти політичного рішення щодо Донбасу.

Німецька економіка також чинить тиск ...

Хоча збитки німецьких компаній є мінімальними. Однак, звичайно, деякі фірми бояться, що втратять російський ринок, якщо продовжаться санкції.

Як вплив на переговори має роль Росії у війні в Сирії?

Я мав можливість бути присутнім на переговорах Нормандського формату міністрів закордонних справ у Берліні. З військовою інтервенцією Росії в Сирії, атмосфера змінилася. Останні переговори тривали всього 2 години. Результат був мізерний. Російська сторона втратила відчуття відповідальності.

ЄС зобов'язався за певних умов запровадити для українців вже у цьому році безвізовий режим. Наскільки це ймовірно?

Ми сподіваємося на позитивне рішення ще в першому півріччі. Безвізовий режим – це проблиск надії для народу України. Свою частину угоди ми виконали. Ми змінили систему забезпечення безпеки кордонів, налагодили друк біометричних паспортів. Звичайно, ми усвідомлюємо, що зважаючи на кризу, яка виникла у зв'язку з великою кількість біженців, переконати наших друзів надати українцям вільний в'їзд в Шенгенську зону доволі важко.

Всі бояться того, що українці почнуть масово виїжджати з України.

Але це дурниця! Однак, дехто цього побоюється, наприклад уряд Баварії. Але до цього не дійде. Всього 500 000 людей в Україні взагалі мають новий біометричний паспорт, який підходить для Шенгенської зони. І виробляти значно більшу кількість паспортів щорічно поки неможливо. Мова йде про обмежену кількість мандрівників. І якщо раптом це призведе до зловживання становищем, безвізовий режим можна призупинити у будь-який час.

Коли вирішиться це питання?

Нам потрібно рішення Ради ЄС. Воно буде прийняте в березні або в червні. Для розвитку країни свобода безвізового пересування є дуже важливою. До цього часу лише незначна кількість українців були за кордоном. Звичайно, це матиме також позитивний вплив на Росію. Зрештою, українці зможуть подорожувати, росіяни ні.

Наскільки великі ваші шанси?

Ангела Меркель завжди нас підбадьорює. Ми сподіваємося, що Німеччині вдасться також переконати скептиків в ЄС. 

STERN,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux