«Ми ніколи не спишемо Крим»
В гостях у редакції: Посол України в Німеччині Андрій Мельник розповідає про реформи в Україні та конфлікт з Росією.
Фрайбург. Дипломати завжди повинні представляти позитивний імідж своєї країни і випромінювати надію і довіру. У цьому сенсі ентузіазм А. Мельника, починаючи з 2014 року посол України в Берліні, не надто здивував редакторів газети під час свого візиту. Мельник підтвердив, що прем'єр-міністр України Володимир Гройсман нещодавно сказав: Через десять років Україна хоче стати повноправним членом Європейського Союзу. "Ми не можемо дозволити собі бути вигнанцем" сказав Мельник. "Ми хочемо бути частиною сім'ї і внести свій вклад в Європу."
Існує ентузіазм, який, можливо, дуже дивний в цей час. Проте, ентузіазм по відношенню до ЄС не обмежується тільки владою. "Багато молодих людей в Україні прагнуть до Європи", сказав 40-річний дипломат.
Наскільки це реально, що Україна в 2026 році насправді буде належати до ЄС, це вже зовсім інша справа. За даними Трансперенсі Інтернешнл, Україна є найбільш корумпованою країною в Європі, деякі олігархи поділяють більшість економіки країни між собою – і коли країна опиняється втягнутим в збройний конфлікт з російським сусідом,то ніхто не може сказати, в якому напрямку Україна буде розвиватися далі.
Те, що Україна не готова до вступу в ЄС в даний час, Мельник не заперечує. Потрібний потужній процес реформ. По-перше, судова система повинна бути посилена проти втручання держави і корупцію необхідно вирішувати ефективно - також на найвищому рівні. "Тільки карати «маленьку рибу» нічого не дасть ," сказав Мельник і вважає, що в уряді вже відбулося переосмислення.
Дерегулювання економіки є ще одним пріоритетом, щоб підігнати Україну для Європи. Менше влади для олігархів, буде означати більше середнього класу, більше ресурсів для досліджень і розробок.
Це може здатися парадоксальним, але якраз в конфлікті з Росією через Крим і Донбас на Сході України, Мельник бачить причини переосмислення,які сталися в країні. "Ця війна об’єднала наше суспільство."
Рішення розв'язання конфлікту Мельник також немає, особливо коли він побачив, що російська сторона не йде на діалог. Незважаючи на Мінську угоду, яка передбачає припинення бойових дій, кожен день як і раніше убивають і ранять українських солдатів. Він не бачить ні найменшої готовності від Росії розв'язати цей конфлікт шляхом переговорів. "не потрібно вміти читати долю по руці, щоб побачити, що Володимир Путін не хоче це робити," каже посол.
Те ж саме відноситься і до Криму, хоча фокус і перемістився з Криму на конфлікт в Донбасі, але для України ця тема і досі актуальна. "Тема не вичерпана, ми ніколи не спишемо Крим з рахунків," говорить Мельник. "Анексія є злочином," процитував Мельник вислів Ангели Меркель з попереднього року. Тут потрібна довга витримка. Не можна виключати можливість того, що цей процес повернення Криму може продовжуватися десятиліття, говорить Мельник.