Україна напередодні Нормандського саміту в Берліні
"Без особливого оптимізму"
Перед самітом «нормандської четвірки» в Берліні Україна закликала Меркель і Олланда зайняти чітку позицію по відношенню до Путіна. Від очільника Кремля очікуються конкретні зобов’язання щодо безпекової ситуації на сході України
Автор статті: Северін Вайланд
Середа, 19.10.2016, 14:09
Це перша за останній рік зустріч глав держав «нормандського формату». Втім, великих очікувань на сьогоднішні переговори в Берліні лідери країн – канцлер Німеччини Ангела Меркель та президенти Франції, Росії і України – не покладають. Ще у вівторок Меркель попередила, що не варто «очікувати дива». Схожим чином налаштована і Україна, чий президент Петро Порошенко обговорюватиме ситуацію на сході України з Володимиром Путіним, Франсуа Олландом і Ангелою Меркель.
«Україна не має особливого оптимізму щодо майбутнього Нормандського саміту в Берліні. Причина проста: ми не бачимо жодної готовості очільника Кремля виконувати взяті на себе зобов’язання», – пише Посол України в Німеччині Андрій Мельник в одній із статей інтернет видання журналу «Шпігель».
Остання зустріч в так званому «нормандському форматі» (названа походить від першої зустрічі глав чотирьох держав в червні 2014 року в північній Франції) відбулась в Парижі в жовтні 2015 року. Перед тим в білоруському Мінську лідери держав досягли домовленості щодо мирного врегулювання конфлікту на сході України. Проте, поки що прогресу в цьому питанні було мало. Зрештою, з метою розведення українських бійців і проросійських сепаратистів на лінії розмежування було зведено блокпости. Загалом, Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), яка перебуває із моніторинговою місією в регіоні, майже щодня фіксує випадки порушень режиму припинення вогню
Україна здивована заявами Міністра закордонних справ Франції
Перед зустріччю, на якій окрім ситуації на сході України обговорюватимуть сирійське питання, Посол України висловив конкретні очікування від німецького канцлера і французького президента. За його словами, важливо, «щоб обидва посередника і надалі займали рішучу у і чітку позицію у відповідь на грубий довготривалий тиск Москви», від чого залежатиме подальший розвиток ситуації. Він критично висловився з приводу заяв голови МЗС Франції Жан-Марка Еро, який закликав Україну піти на виконання тих пунктів Мінських угод, які стосуються законопроекту про вибори на Донбасі і надання особливого статусу районам Донецької і Луганської областей. За словами Еро, мета саміту – «досягти зрушень в законодавчих питаннях про вибори і особливий статус для Донбасу», щоб провести в регіоні місцеві вибори. На думку дипломата, Україна чинить опір в цих питаннях, бо «не довіряє». Ці законопроекти, що неодноразово зазнавали гострої крити з боку Москви, вже багато місяців лежать в українському парламенті без руху.
Мельник пояснює, що "було б небезпечно, якщо б головна мета зустрічі полягала б лише в цьому – про що, як не дивно, заявив французький Міністр закордонних справ – примусити Україну зробити поступки Москві в питаннях надання особливого статусу регіонам Донецької і Луганської областей, а також затвердження закону про вибори".
Путін має поліпшити безпекову ситуацію
Посол також озвучив, чого він очікує від російського президента. Путін має «взяти на себе конкретні зобов’язання щодо поліпшення безпекової ситуації». Це стосується не тільки повного відведення сил з трьох гарячих точок вздовж лінії розмежування, "але, перш за все, забезпечення постійного доступу моніторингової місії ОБСЄ до – неконтрольованого Києвом – українсько-російського кордону». Окрім того, регулярні російські війська і найманці мають залишити окуповані райони до проведення в них місцевих виборів. Також необхідно забезпечити безпеку «до, під час і після виборів».
«Відповідно, ми хочемо мати впевненість, що на Донбасі буде працювати міжнародна – найкраще збройна – поліцейська місія», - зазначив Мельник. Київ вже давно закликає до розгортання поліцейської місії в зоні конфлікту, але цей заклик досі не знайшов підтримки в ОБСЄ. До того ж, Москва нагадала, що питання поліцейської місія ОБСЄ не може розглядатись окремо від Мінської угоди.
В Берліні українська сторона хоче також досягнути домовленості щодо забезпечення необмеженого доступу Червоного Хреста до заручників на Донбасі. До того ж, необхідно активізувати процес обміну полоненими, який, як наголосив Посол, «має відбутись негайно, без «коли» та «але»».
Резюме: перед самітом на найвищому рівні в Берліні, на якому розглядатимуться українське і сирійське питання, українська сторона висунула вимоги Президентові Росії Володимиру Путіну. В одній із статей інтернет видання журналу «Шпігель» Посол України Андрій Мельник закликав канцлера Ангелу Меркель і президента Франції Франсуа Олланда зайняти рішучу позицію.