• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Російська ціна на газ загрожує національній безпеці України» - інтерв’ю з Президентом України В.Ф.Януковичем
Опубліковано 03 лютого 2012 року о 12:22

«Президент Віктор Янукович про напруження у відносинах його країни з Москвою і Брюсселем – і про справу Юлії Тимошенко.

Перша спроба Віктора Януковича стати Президентом була безуспішною – через численні звинувачення у фальсифікації виборів 2004 року сталася «Помаранчева революція», одним з лідерів якої була Юлія Тимошенко. Лише в 2010 році йому вдалося обійняти посаду Президента. Під його керівництвом Україна дещо віддалилася від Європи. Візит В.Януковича на Мюнхенську конференцію сприймається у Києві як спроба вивести країну з ізоляції.

ЗЦ: Пане Президенте, відносини між Україною і ЄС наразі є напруженими. У грудні через засудження Вашого політичного опонента Юлії Тимошенко не було підписано Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. Як Ви прагнете вийти із ситуації, що склалася?

Віктор Янукович: Я можу лише повторити те, що я вже говорив представникам ЄС: правосуддя в Україні є незалежним. Як Президент я не можу і не маю права втручатися у діяльність судів, це не допускається Конституцією. У нас є проблема, і вона полягає у тому, що наша правова система потребує ґрунтовної реформи. Так, наш кримінально-процесуальний кодекс є родом ще з радянських часів, із шістдесятих років. Тепер ми спільно із закордонними експертами розробили новий законопроект, який відповідає усім європейським нормам. Він вже пройшов слухання в Раді Європи. Нещодавно я підписав проект реформи кримінального права, незабаром його будуть обговорювати в парламенті. Крім того, ми реформуємо органи юстиції, прокуратуру, суди.

ЗЦ: Як розвиватимуться події у справі Юлії Тимошенко?

В.Янукович: Є декілька нових справ, усі деталі яких мені невідомі. Звісно, продовження намагань політизувати ці слідства завдають нам великої шкоди. Але йдеться про кримінальні злочини, зокрема ухилення від сплати податків. Відповідь на ці питання може дати лише суд.

ЗЦ: З недавніх пір відносини України з її сусідом Росією також ускладнились. Нещодавно Москва заявила, що український сир шкодить здоров’ю населення Росії. Раніше Росія вже блокувала ввезення кондитерських виробів, картоплі та певних видів металопрокату.

В.Янукович: При всіх цих напруженнях не слід забувати, що торгівля, як і раніше, функціонує, загальний товарообіг, за останніми даними, перевищив у минулому році 50 млрд. доларів США. Але ми дійсно маємо конфлікт інтересів, існує конкуренція між виробниками та експортерами.

ЗЦ: Ця конкуренція є найбільшою проблемою між сусідніми країнами?

В.Янукович: Нашою головною проблемою є відсутність енергоносіїв, передусім це стосується природного газу. Укладена три роки тому угода з Росією є вкрай невигідною для України. Тому що ціна у 516 доларів США за 1000 кубометрів не є справедливою. У довгостроковій перспективі ця ціна загрожує національній безпеці України. Вона ставить у несприятливе становище наших товаровиробників на міжнародних ринках.

ЗЦ: Яке значення мають газові суперечки з Москвою для газозабезпечення країн ЄС?

В.Янукович: Україна як країна-транзитер природного газу несе особливу відповідальність. Разом з тим, наша ГТС є застарілою і потребує модернізації. Експерти оцінюють витрати на модернізацію від 5 до 7 млрд. доларів США, а термін проведення відповідних робіт становитиме від 5 до 7 років.

ЗЦ: Чи не потрібні Україні для цього західні технології?

В.Янукович: У цьому зв’язку ми хочемо повернутися до нашої концепції, що вже обговорювалась раніше: тристоронній газовий консорціум, у якому будуть враховані інтереси як Росії, так і країн ЄС. Модернізація означатиме також, що будуть суттєво розширені транспортні потужності. Для всіх учасників це було б вигіднішим, ніж будівництво нових додаткових систем.

ЗЦ: Нещодавно був відкритий газопровід «Північний потік». Окрім цього, заплановано ще два газопровідні проекти, які оминатимуть Україну на Півдні, а саме «Південний потік» російського монополіста «Газпром» та «Набукко», який має намір будувати західний консорціум. Чи не втрачає таким чином Україна своє значення як країна-транзитер?

В.Янукович: Нам відомі різні експертні висновки з цього питання. Щодо будівництва «Набукко» у мене майже немає сумнівів, на відміну від реалізації «Південного потоку». Однак навіть якщо ці альтернативні шляхи будуть збудовані, вони значно поступатимуться у потужності нашій газотранспортній системі та не зможуть її замінити.

ЗЦ: Як виглядатиме цей тристоронній консорціум?

В.Янукович: Ми вважали б справедливим наступний розподіл активів: Росія та ЄС отримують по 33 відсотки, Україна – 34 відсотки. Такий поділ забезпечив би транспарентність цієї системи.

ЗЦ: Чи означає це, що повідомлення щодо законопроекту, який дозволив би здати в оренду українську ГТС «Газпрому», не відповідають дійсності?

В.Янукович: Не існує ніякого подібного проекту. Ми також не вели жодних переговорів щодо здачі ГТС в оренду. Більше того, наш фундаментальний інтерес полягає в тому, щоб не втрачати статусу транзитної країни. Адже прибутки покривають частину нашого держбюджету. А тому ми робимо все можливе, аби і надалі залишатися надійним партнером, особливо для країн ЄС. Між Росією та Україною були різні ситуації, від яких постраждала також і Європа. Це, звичайно ж, завдало великої шкоди іміджу нашої держави.

Зюддойче цайтунґ, В.Ф.Янукович, Президент України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux