• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Україна – це потужний ринок»
Опубліковано 14 листопада 2017 року о 19:21

«Україна – це потужний ринок»

!derivate

Як Ви оцінюєте актуальний стан німецько-українських економічних відносин?

Андрій Мельник: Німеччина належить до найважливіших економічних партнерів України. З часткою в 11 відсотків ФРН посідає третю позицію як головний експортер (після Росії та Китаю) і восьму сходинку серед імпортерів (3,9 відсотка українського експорту). Після суттєвого падіння ВВП у 2014-2015 рр., що у свою чергу негативно позначилося і на двосторонній торгівлі, нам вдалося вже у 2016 році стабілізувати торговельно-економічний баланс. Сьогодні можна без перебільшення говорити про справжній бум у сфері двостороннього економічного діалогу. Минулого року товарообіг зріс на майже 14% і становить нині 5,4 млрд. євро. Така тенденція до зростання між січнем і липнем додатково посилилася. Рекордними темпами нам вдалося на 22 відсотки підвищити торговельний прибуток, а німецький експорт склав навіть 26 %, український експорт до ФРН також зріс на 14,5 %. Таке зростання відбулося насамперед внаслідок здійснених структурних реформ і вступу в чинну силу Договору про асоціацію між Україною а ЄС, невід’ємною складовою якого є функціонування всеосяжної ЗВТ. В питанні інвестицій Німеччина також є важливим партнером. Загалом німецькі підприємства інвестували в українську економіку понад 5 млрд. євро.

В яких галузях економіки, На Вашу думку полягають найбільші шанси на розвиток?

Мельник: не треба забувати, що Україна як найбільша за територією держава Європи з населенням в 45 мільйонів являє собою потужний ринок збуту, насамперед для німецької, орієнтованої на експорт економіки. Завдяки проведеним структурним реформам нам в короткі терміни вдалося подолати глибоку кризу. Після значного падіння українську економіку вдалося вивести на сталий курс зростання. Так, у 2016 році ВВП країни зріс на 2,3 %. Приблизно такі ж цифри прогнозуються на 2017 і 2018 роки. Такий помітний підйом надає додаткових шансів для нових бізнес-проектів наших німецьких партнерів. Секрет успіху – субпостачання комплектуючих. Мало кому відомо, що українські субпідрядники вже давно стали невід’ємною частиною німецької автомобільної індустрії. На сьогодні важко знайти хоча б один вироблений у ФРН автомобіль без запчастин, вироблених в Україні. Це переважно кабельні шнури, підігрівачі руля та сидінь, аудіосистеми, шкіряні крісла і багато іншого. За минулі роки німецькі підприємці створили понад 30 тис. робочих місць, переважно в західних регіонах України. Буквально пару тижнів тому підприємство «Леоні» з м. Нюрнберг відкрило у нас свою другу фабрику. Причини такого розвитку є очевидними: дешева і кваліфікована робоча сила (зарплатня становить 1,5 – 2 євро за годину) , географічна близькість до країни-сусіда за межами ЄС (термін доставки – 2 дні), відповідність стандартам ЄС. Отже, не дивує, що структура нашого експорту за останні пару років зазнала суттєвих перетворень. У той час, коли ще у 2012 році майже 30 відсотків українського експорту до ФРН припадало на металургію (насамперед виробництво сталі), у 2016 значна частка нашого експорту до Німеччини – а саме чверть – складалася з проміжної продукції.

Які галузі в Україні містять найбільші шанси для інвесторів?

Мельник: Відповідь очевидна: у найближчому майбутньому найпривабливішим для інвесторів залишатиметься сектор проміжного виробництва. Крім того варто звернути увагу на аграрну галузь і продовольче виробництво (частка складає 18,5% українського експорту до ФРН). Це, до речі, найбільш стійка галузь економіки, єдина яка зростала навіть за найважчих часів кризи у 2014-2015 рр. Як світова «житниця», Україна є найбільшим у світі експортером зернових і соняшникової олії (32% світового ринку), на четвертій позиції – за експортом жита (8,5 %), і кукурудзи (8,4%), і на 6 – за постачанням пшениці (7,2%), а ще третя у світі країна за обсягами виробництва меду. Значний потенціал містить в собі виробництво біопродукції, на що відведено 420 000 га сертифікованих екологічних ділянок, при цьому тенденція стрімко зростає. Дуже добрі можливості пропонує процвітаюча сфера текстильного виробництва (9,2 відсотка складає частка експорту). Крім того Україна активно просувається у напрямку розвитку сфери IT та цифрової економіки, маючи вже сьогодні 90 тис. фахівців у цій сфері (на 4-му місці після США, Індії та РФ), передусім як важливий хаб для розвитку програмного забезпечення. Ми вже сьогодні посідаємо четверту сходинку у рейтингу найбільших експортерів продуктів програмного забезпечення та послуг. Згідно з останніми опитуваннями німецьких фірм, які працюють в Україні, їх переважна більшість вважає ринкову кон’юнктуру України позитивною. 56% вважають економічну ситуацію доброю чи дуже доброю. При цьому майже дві третини очікують збільшення прибутку до кінця 2017 року. 68% респондентів планують подальші інвестиції в українську економіку.

До яких інституцій можуть звертатися закордонні інвестори в Україні?

Мельник: Український уряд має на меті надавати усіляке сприяння і суттєву підтримку закордонним інвесторам. У 2016 році при КМУ було створено організацію «UkraineInvest», (ukraineinvest.com). Вона надає важливе сприяння та консультує. Крім того, у 2016 році на виконання укладених німецько-українських міжурядових домовленостей було засновано Німецько-українську торгово-промислову палату (ukraine.ahk.de) як офіційне представництво німецької економіки і важливий партнер у Києві.

Що заважає українській економіці сьогодні розвиватися?

Мельник: Серед факторів, які частково гальмують економічний розвиток, можна назвати такі: війна, корупція, олігархічний спадок. Нажаль, в ЗМІ про це можна найчастіше почути. Це суттєво «б’є» по іміджу нашої держави за кордоном. Адже багато важливих успіхів у процесі реалізації реформ, які уряду вдалося втілити в життя після Революції на Майдані 2014 року, залишаються непоміченими німецькою громадськістю чи не отримують потрібного схвалення. Збройний конфлікт залишається елементом нестабільності, однак ним охоплені лише невеликі частини східних регіонів. Завдяки Федеральному уряду, який відіграє ключову роль посередника, завдяки спільним дипломатичним зусиллям, на наше переконання, можна буде досягти стабільного миру. Важливою і складною задачею залишається подолання корупції. Було засновано ефективний антикорупційний орган НАБУ з 200 молодих слідчих, ними вже запроваджено понад 300 справ проти депутатів, чиновників і суддів. Всеосяжна реформа органів правосуддя, яку було розпочато, передбачає відновлення суддівського складу, що у свою чергу сприятиме підвищенню рівня довіри населення до судової системи. Крім того було запроваджено електронну систему повідомлень про статки всіх політиків та урядовців. Понад 1 млн. державних службовців подали свої електронні декларації . Відкритість цього процесу є безпрецедентною, щось подібне у Німеччині вважалося б антиконституційним. Крім того було запроваджено електронну систему здійснення державних закупівель «ProZorro», що суттєво вплинуло на прозорість процесу тендерів. Активно відбувається процес деолігархізації економіки, коли вдалося змінити правила гри, наприклад, у енергетичній сфері, коли всі проміжні ланки у торгівлі газом було ліквідовано. Іншими словами: політика визнала проблемні місця і рішуче працює над ними.

Як розвивається туристична галузь України?

Мельник: Для багатьох німців Україна досі залишається непізнаною країною на ментальній мапі Європи. Хоча географічне віддалення Берліна від мого рідного міста Львів (1999 р. внесений до списку культурної спадщини ЮНЕСКО) не більше, аніж до Фрайбургу. Україна є європейською культурною нацією, яку тривалий час штучно, різними засобами, витісняли з глобального культурного простору. А зараз нам належить подолати ці незримі оку кордони. З точки зору туристичної привабливості варто згадати насамперед міста, що входять до списку ЮНЕСКО: отже, окрім Львова, який ще вважається музичною та гастрономічною метрополією для багатьох туристів, звичайно вартий відвідання Київ, наша столиця, а ще Чернівці, справжня літературна «Мекка» для всіх поціновувачів Рози Ауслендер чи Пауля Целана. Для друзів природи Україна має багато цікавого: починаючи від мальовничих українських Карпат і закінчуючи Чорноморським узбережжям з його культурною «перлиною» - містом Одеса. Ми дуже сподіваємося, що, завдяки бюджетним авіалініям, німецькі туристи нарешті зможуть відкрити для себе Україну. 

!derivate,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux